سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
Fmenu Not Found
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
طرحهای فرهنگی اجرا شده توسط اتحادیه اروپا در اتیوپی

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1397/09/11   ( آخرين ويرايش : 1397/09/13 )

 

طرحهای فرهنگی اتحادیه اروپا در اتیوپی

 

اتیوپی با تنوع فرهنگی و رشد اقتصادی سریع، یکی از کشورهای قوی در  قاره آفریقاست. به طور متوسط طی ده سال گذشته، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی اتیوپی ​​10 درصد بوده است. از سال 2010 که طرح جامع رشد و توسعه کشور (GTP) از طرف دولت ارائه و اجرا شد، نتایج قابل توجهی در گسترش زیرساخت ها ، حمل و نقل جاده ای و هوائی، ارتباطات و توسعه فرهنگی بدست آمده است.

در قانون اساسی جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی ماده 41 (9) و ماده 91 (3) صراحتا به وظایف و مسئولیت های دولت در جهت حفاظت و حمایت از میراث فرهنگی و هنری و همچنین اهمیت تنوع فرهنگی اقوام اشاره شده است.

اتیوپی، در حال حاضر فرهنگ را به عنوان یک عنصر استراتژیک برای اجرای برنامه دوم ( GTP  - طرح جامع رشد و توسعه کشور) طی سالهای-2016-2020 تلقی کرده و به ارتباط تنگاتنگ بین فرهنگ و توسعه همه جانبه واقف شده است. از این رو، سرمایه گذاری در گسترش بخش های متنوع فرهنگی را شروع کرده و حفاظت از میراث فرهنگی  و توسعه صنایع مرتبط با فرهنگ نظیر گردشگری را در کانون توجه قرار داده است.

با توجه به تعدد اقوام و زبانها و تنوع شدید فرهنگی در اتیوپی، سیاستها و اقدامات دولت نیز بر حسب ضرورت های زیست محیطی مناطق، تنظیم شده است. هر منطقه دارای اداره فرهنگ و گردشگری خاص خود است و بسیاری از برنامه های فرهنگی نظیر جشنواره ها ، پس از تایید مقامات فدرال توسط ادارات محلی سازماندهی و اجرا می شود . در همین راستا، همکاری های فرهنگی بین المللی و جلب مشارکت دیگر کشورها نیز بخشی از سیاست خارجی اتیوپی شده است .

اتحادیه اروپا :

اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است و در حال حاضر ۲8 عضو و جمعیتی بالغ بر 500 میلیون نفر دارد و بزرگترین بلوک تجاری در جهان است. تمام کشورهای اتحادیه اروپا بجز بریتانیا و ایرلند وارد این توافق نامه شده اند. سیاست کلی آنها اینست تا به تدریج دانش ، منابع و سرنوشت خود را با یکدیگر پیوند داده و طی یک دوره 50 ساله ، منطقه ای از ثبات، دموکراسی و توسعه پایدار را در عین تنوع فرهنگی و آزادی های فردی بسازند. اتحادیه اروپا همچنین متعهد شده است تا دستاورد ها و ارزش های خود را با دیگرکشورها و مردم فراسوی مرزهای خود به اشتراک بگذارد .

مراکز زیر مجموعه اتحادیه اروپا عبارتند از : کمیسیون اروپا، پارلمان اروپا، شورای اتحادیه اروپا و دادگاه عالی اروپا.

 

دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در آدیس آبابا:

آدیس آبابا پایتخت دیپلماتیک آفریقاست و بدین جهت جایگاه ویژه ای در تقویت همکاری های دو جانبه و چندجانبه کشورها با قاره آفریقا دارد.

آدیس آبابا همچنین از نقطه نظر میراث فرهنگی اهمیت دارد . این شهر دارای شمار زیادی آثار وابنیه تاریخی وفرهنگی است که در آن ها تاثیر فرهنگ های گوناگون حاکم بر اتیوپی به وضوح دیده می شود.  تاکنون بیش از یکصد وپنجاه اثر تاریخی - فرهنگی درآدیس آبابا به ثبت رسیده است.

اتحادیه اروپا در راستای اجرای سیاستهای خارجی  واستراتژی جهانی خود در خصوص کشورهای جهان سوم، در فوریه سال 1975 نمایندگی رسمی خود را در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی افتتاح کرد که یکی از 130 نمایندگی اتحادیه اروپا در سراسر جهان است. کمیسیون اتحادیه اروپا در اتیوپی همچنین نماینده رسمی این اتحادیه در اتحادیه آفریقا می باشد. البته دفتر بانک سرمایه گذاری اروپا در اتیوپی، اخیرا از این نمایندگی مجزا شده است. سفیر و رئیس فعلی اتحادیه اروپا در اتیوپی آقای " Johan Borgstam"  می باشد.

 

مأموریت های کمیسیون اجرائی اتحادیه اروپا در اتیوپی:

کمیسیون اجرائی اتحادیه اروپا در واقع تنها نهاد اجرایی اتحادیه اروپا در اتیوپی است و موارد زیر به عنوان

مأموریت های اصلی آن اعلام شده است:

-ارتقاء روابط سیاسی و اقتصادی بین اتیوپی و اتحادیه اروپا ، از طریق گسترش روابط با نهادهای دولتی اتیوپی و افزایش آگاهی از برنامه های اتحادیه اروپا

- نظارت بر اجرای توافقنامه های همکاری بین اتحادیه اروپا و اتیوپی

- اطلاع رسانی به مردم اتیوپی در مورد سیاستها و طرحهای توسعه ای اتحادیه اروپا

- اجرای برنامه های حمایتی اتحادیه اروپا

تفاهم نامه همکاری بین اتحادیه اروپا و اتیوپی:

هم اکنون توافقنامه Cotonou که بین اتحادیه اروپا با کشورهای آفریقایی و کشورهای حوزه کارائیب و اقیانوس آرام (ACP) منعقد شده ، خطوط اصلی همکاری های سیاسی، اقتصادی و توسعه ای این اتحادیه با اتیوپی را تا سال 2020  ترسیم کرده است.

توافق نامه دیگری بین اتحادیه اروپا و اتیوپی در ژوئن 2016 امضا شده که بر اساس آن، بایستی روابط و همکاری های دو طرف خصوصا در زمینه هایی مانند صلح و امنیت گسترش یابد.

 مبارزه با تروریسم ، معضل مهاجرت،  توسعه اجتماعی و اقتصادی ، حقوق بشر، تغییرات آب و هوایی ، همکاری های زیست محیطی، دیپلماسی فرهنگی و همکاری های کنسولی ، از جنبه های مهم این توافقنامه است.

اتیوپی همچنین شریک اصلی اتحادیه اروپا در اجرای پروژه های صندوق توسعه اروپا (EDF) برای آفریقا است.

 

پروژه حفاظت از میراث فرهنگی اتیوپی PROHEDEV:

یکی از پروژه های مهم اجرا شده توسط اتحادیه اروپا در اتیوپی ، پروژه PROHEDEV - (حفاظت از میراث فرهنگی اتیوپی) است که با توجه به تاثیرگسترده میراث فرهنگی در توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار، با رقم ده میلیون یورو به مرحله اجرا در آمده است.

در نوامبر 2013 دولت جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی و کمیسیون اجرائی اتحادیه اروپا به طور مشترک این پروژه را برای حفاظت از میراث تاریخی و نیز توسعه بخش های فرهنگی کشور اتیوپی و با رقمی بالغ بر 10 (ده) میلیون یورو تدوین و سپس طی سالهای (2013-2018) اجرا کرده اند.

این پروژه تحت نظارت وزارت فرهنگ و گردشگری اتیوپی و با مشارکت وزارت اقتصاد و دارائی اتیوپی اداره گردیده و توسط دهمین صندوق توسعه اروپا (EDF) تأمین مالی شده است.

 

هدف کلی طرح:

هدف کلی این طرح، حفاظت از آثار تاریخی فرهنگی و افزایش تاثیرات طولانی مدت میراث فرهنگی در توسعه اقتصادی و اجتماعی اتیوپی عنوان شده است. این مهم با حفظ و توسعه اماکن تاریخی و بهبود شیوه های مدیریت آنها در جهت انتقال مواریث فرهنگی به نسل های بعدی محقق خواهد شد.

همچنین این پروژه کمک شایانی در دستیابی به اهداف تعریف شده در "سیاست فرهنگی کشور اتیوپی" (تصویب شده در سال 1995) و نیز طرح کلی "فرهنگ و گردشگری"( GTP) که توسط وزارت فرهنگ و توریسم اتیوپی در سال (2010) تصویب شده ، ارائه کرده است.

این پروژه نه تنها درسطوح فدرال دولتی و منطقه ای بلکه با دخالت مستقیم و موثر بخش خصوصی نیز کار کرده است.

 

 

مجریان طرح:

 ذینفعان و مجریان اصلی این پروژه عبارتند از:

1-   وزارت فرهنگ و گردشگری اتیوپی که به عنوان هماهنگ کننده و ناظر کلی پروژه اقدام کرده است. در همین راستا ، کارکنان این وزارتخانه در برنامه های آموزشی شرکت کرده و در تهیه و تدوین طرح های ابتکاری و مبادلاتی کمک کرده اند.

2-   ادارات کل فرهنگی و گردشگری منطقه ای و مقامات مسئول در نواحی شهری و روستائی کشور، مجریان و ناظران مستقیم این پروژه هستند.

3-   نهادهای فرهنگی، انجمن های حرفه ای، هنرمندان، جامعه مدنی، دانشگاه ها، موسسات آموزشی و به طور کلی جامعه فرهنگی در سراسر کشور با هماهنگی بخش های دولتی ، وظیفه اجرا و نظارت بر این طرح را به عهده دارند.

 

مراحل اجرای پروژه:

به طور کلی اجرای این پروژه در هشت بخش مرتبط با یکدیگر سازمان یافته است:

1-   ظرفیت سازی در جهت  تقویت نقش محوری وزارت فرهنگ و گردشگری اتیوپی، ادارات کل منطقه ای و مسئولین محلی نهادهای فرهنگی. در واقع هدف این است که ضمن تقویت نقش نظارتی این نهادهای دولتی ، مشارکت بخش های خصوصی نیزدرتصمیم گیری ها تسهیل گردد.

2-   تقویت دانش و مهارت های مقامات و مدیران  نهادهای فرهنگی در جهت توسعه پایدار میراث فرهنگی کشور

3-   تاسیس یک موزه ویژه باستان شناسی درآدیس آبابا و نیزایجاد دو پایگاه عمده دیرینه شناسی در دره اومو(Omo) و رودخانه آواش (Awash ) با همکاری یونسکو

4-   اختصاص بودجه جداگانه برای 9 استان کشور اتیوپی در راستای اجرای پروژه ها و طرحهای فرهنگی بومی با هدف توسعه اقتصادی و اجتماعی مناطق و نیز حفظ میراث و تنوع فرهنگی اقوام مختلف

5-   به دلیل موقعیت ویژه سه استان " بنی شنگول - Benishangul - گامبلا- Gambella و سومالی - Somali ، میزان بهره مندی این سه استان از بودجه های اختصاصی وطرحهای در دست اجرا بیشتر خواهد بود.

6-   مناطق ششگانه (آفار- Afar) و (امهارا- Amhara) و(هرار- Harar) و (اورومیا- Oromia) و (نواحی جنوبی- Southern Nations) و (تیگرای- Tigrai)، جهت اجرای طیف وسیعی از فعالیتهای فرهنگی به شرح ذیل انتخاب شده اند:

-         حفاظت منسجم وگسترده از میراث فرهنگی - تاریخی و منابع طبیعی این مناطق

-         توسعه صنایع دستی و بومی

-         تنوع بخشی به فعالیت های فرهنگی

-         مرمت و بروز رسانی مکان های تاریخی

-         توسعه فضاهای فرهنگی و مناطق گردشگری

7-   افزایش مدارس و موسسات آموزشی در بخش موسیقی محلی در راستای ترویج موسیقی سنتی و مدرن اتیوپی و نیز موسیقی ترکیبی(موسیقی جاز و فولکلوریک). دانشکده موسیقی اتیوپی با نام (یارد- Yared) در برگزاری دوره های آموزش حرفه ای موسیقی کمک خواهد کرد.

8-   اعطای کمک هزینه یک میلیون یوروئی به مشاغل بومی که در بخشهای سمعی بصری و رسانه ای فعالیت می کنند. چراکه این بخش ها نه تنها پتانسیل بسیار بالایی در جهت توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور دارند بلکه در افزایش دید فرهنگی مردم  و نیز بهینه سازی تصویر اتیوپی در خارج از کشور موثر هستند. این کمک هزینه با بودجه ای به مبلغ 1 (یک) میلیون یورو در جهت توسعه فرصت ها و ایجاد ظرفیت ها، ارتقاء اقدامات ابتکاری و همچنین حمایت از تولیدات خاص تخصیص یافته است.

 

نتایج کلی طرح:

طراحان این طرح امیدوارند که در مراحل پایانی پروژه ، نه فقط شاهد یک محیط فرهنگی بهبود یافته باشند بلکه تاثیرات مثبت آن بر اشتغال، کاهش فقر ، تقویت هویت فرهنگی اقوام متنوع ، افزایش بهره وری اقشار مختلف مردم و رشد صنعت گردشگری اتیوپی، کاملا لمس گردد.

 

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
---
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 0
Visitorsofday : 33
Visitorsofpage : 259103
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.5937

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت