سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
Fmenu Not Found
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
بیانات مقام معظم رهبری پیرامون آفریقا

 منبع : رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در آدیس آبابا

 نويسنده : محمد رضا تارتار    ایمیل : mtartar2002@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/02/30   ( آخرين ويرايش : 1392/04/08 )

گزیده هایی از بیانات مقام معظم رهبری

پیرامون آفریقا از سال 1358 تاکنون

 

کاری از :

محمد رضا تارتار

کارشناس رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در آدیس آبابا

اردیبهشت 1392

 فهرست :

مقدمه

1 - ویژگی های آفریقا و مردم آن

1.1 ) ثروت غنی و امکانات طبیعی:

1.2 )  استعداد انسانی

1.3 )  تمدن و فرهنگ غنی، فرهنگ شمال آفریقا، ملت های اصیل

1.4 ) خاطره استعمار، مقابله با نظام سلطه، تنفر از امریکا

1.5 ) ملت مظلوم

2. نقش غرب در آفریقا

2.1 ) مقابله با اسلام

2.2 ) تثبیت رژیم صهیونیستی در منطقه

2.3 ) استعمار کهن و نوین

2.3.1 ) چپاول ثروت های آفریقا

2.3.2 ) ایجاد تفرقه میان مردم آفریقا

2.3.3 ) جذب استعدادهای انسانی

2.3.4 ) نظارت بر انتخابات

2.3.5 ) کمک مالی

2.3.6 ) دفاع از دموکراسی

2.3.7 ) انحراف انقلاب ها

3 ) اسلام در آفریقا

3.1 ) نفوذ قرآن و اسلام در آفریقا

3.2 ) نفوذ علما در آفریقا

3.3 ) نقش مسلمانان در کشورهای آفریقا

3.4 ) دوستی اهل بیت علیهم السلام

3.5 ) عقیده به مهدویت

4 ) ایران و آفریقا

4.1 ) مبارزه با ظلم

4.2 ) اهمیت فعالیت مسلمین و مردم دنیا

4.3 ) نگاه ایران به آفریقا

4.4 ) محبوبیت و الگو بودن و تاثیر ایران

4.5 ) اهمیت قانون اساسی و کارنامه موفقیت های ایران

5 ) بایدهای آفریقا

5.1 )اتحاد میان مسلمانان، ایجاد پیمان اسلامی

5.2 ) همکاری کشورهای مستقل با یکدیگر

5.3 ) اهمیت رابطه مردم با مساجد

5.4 ) استفاده از ظرفیت های یکدیگر

5.5 ) اهمیت تحمل سختی ها

 5.6 ) اهمیت نفوذ علما در آفریقا

5.7 ) اهمیت استفاده از استعدادها

5.8 ) اهمیت شخصیت و هویت مردم آفریقا

5.9 ) اهمیت حمایت از مردم آفریقا

5.10 ) اهمیت حفظ ریشه ها در آفریقا

5.11 ) اهمیت حفظ زبان بومی

5.12 ) اهمیت لباس ملی

6 ) نقاط ضعف آفریقا

6.1 ) تفکر تمسک به غرب

6.2 ) ترس از استکبار

6.3 ) نبود رهبر

سخنان حضرت امام خمینی رحمة الله علیه در توصیه به ملت آفریقا

منابع و ماخذ :

 مقدمه

         پیروزی انقلاب اسلامی ، نقش اساسی در بیداری مسلمانان جهان ایفا کرد . دیدگاه فرا ملّیتی انقلاب اسلامی باعث گردید ، مسلمانان بار دیگر در جستجوی بازیافت « هویت اسلامی » خود برآیند . جان تازه گرفتن بیداری اسلامی با سقوط دیکتاتورها در آفریقا ، پیشتازی اخوان المسلمین در انتخابات مجلس مصر ، پیروزی اصول گرایان اسلامی در انتخابات تونس و مراکش ، روی کار آمدن جنبش‌ اسلامی و مردمی در سودان ، احیای جنبش اسلامی در الجزایر ، اعلام شریعت اسلام به عنوان اساس قانون‌گذاری در لیبی ، گسترش شریعت و احیاگری اسلامی در نیجریه و احیای جنبش اسلامی و آغاز بیداری اسلامی در اتیوپی و اتفاقات رخداد در جهان اسلام بالاخص « کشورهای آفریقایی و موج بیداری اسلامی در میان مسلمانان اتیوپی » و « همايش بزرگداشت روز جهاني آفريقا » در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  انگیزه ای شد تا نسبت به جمع آوری سخنان مقام معظم رهبری(حفظه الله) پیرامون آفریقا در شش بخش مجزا تقدیم پژوهشگران و علاقه مندان محترم به حوزه آفریقا گردد :

1.      ویژگی های آفریقا و مردم آن

2.      نقش غرب در آفریقا

3.       اسلام در آفریقا

4.      ایران و آفریقا

5.      بایدهای آفریقا

6.       نقاط ضعف آفریقا

انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) از آن جمله انقلاب‌هایی است که به نسبت جهان شمولی دین اسلام دیدگاه فرا ملّیتی دار د. به کشور ، ملت ، قوم و مکان خاص محدود نمی‌گردد . انقلاب اسلامی با معرفی چهره واقعی اسلام ناب محمدی(ص) ، اسلام را به عنوان دین جامع و متناسب با شرایط روز به جهانیان ، ارائه کرد. روحیه‌ی تلاش و جهاد در راه خدا را در میان امت اسلامی باز گرداند. اعتماد به نفس قوی و نیرومندی در میان جنبش‌های اسلامی ایجاد کرد. با این که حکومت‌های مستبد و مورد حمایت قدرت‌های شیطانی، راه مقابله با انقلاب اسلامی و سرکوب نهضت‌های‌اسلامی را در پیش گرفتند، اما مردم مسلمان در اقصی نقاط جهان راه بیداری اسلامی را برگزیدند. با آمدن در خیابان‌ها، توانایی خود را در ایجاد حاکمیت مردم سالاری دینی عملا به اثبات رسانیده، دیکتاتور‌های فاسد را یکی پس از دیگری به زیر کشیده، و «هر روز که بگذرد، امواج سهمگین بیدارى‏ اسلامى، تخت‌هاى قدرت فرعون‏هاى عالم را بیشتر خواهد لرزاند»

امروز آثار تأسیس جمهوری ناب اسلامی در ایران را در سراسر کشورهای منطقه شاهد هستیم وجوانان مسلمان با الگو پذیری از ایران درصدد اسلامی نمودن نظام‌های سیاسی خود هستند.

« این جوانانى که در آفریقا ، به نام اسلام شعار مى‏دهند و به اسم جمهورى اسلامى به هیجان مى‏آیند ».

به فرموده مقام معظم رهبری:

« امروز بیدارى اسلامى در کشورهاى گوناگون و بیدارى روح معنویّت در سرتاسر جهان، مرهون انقلاب اسلامى است.»

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور بُروندی با اشاره به نگاه مثبت جمهوری اسلامی ایران به کشورهای افریقایی تأکید کردند :

« ایران از پیشرفت و توسعه کشورهای افریقایی و اتحاد آنها استقبال می کند.»

ایشان با اشاره به اقدامات خصمانه برخی کشورهای اروپایی و همچنین امریکا در استعمار کشورهای افریقایی و ایجاد توطئه و فتنه در این کشورها، خاطرنشان کردند:

« امیدواریم آینده افریقا و از جمله بروندی بسیار بهتر و همراه با پیشرفتهای روزافزون باشد. »

همچنین رهبر انقلاب اسلامی با استقبال از توسعه روابط ایران با کشورهای آفریقایی تأکید کردند:

« اتحادیه افریقا می تواند یک مرکز اقتدار برای همه کشورهای افریقایی باشد و جمهوری اسلامی ایران از همگرایی بیشتر در این اتحادیه حمایت می کند. » (1)

مسلمانان قاره آفریقا، از ابتدا، مشتاقانه درصدد شناخت اصول و مبانی انقلاب اسلامی برآمدند و موج بیداری اسلامی در آفریقا جان تازه گرفت. طی سه دهه بعد از پیروزی انقلاب با جریان‌های اصول گرایی اسلامی، مخصوصا در شمال آفریقا، توسط حاکمان مستبد و جیره خوار غرب، به شدت سرکوب گردید، اما در زمستان1389ش، چنان موج کوبنده‌ی اسلامی از شمال آفریقا برخواست که هیچ قدرت مادی گرایی یارای مقابله با آن را در خود ندید و بیداری اسلامی، حاکم‌های دیکتاتور مورد حمایت غرب را یکی بعد از دیگری از میان برداشت. چه زیباست که این اصول در گزیده هایی از بیانات مقام معظم رهبری آورده شده و در خاتمه سخنان حضرت امام خمینی رحمة الله علیه در توصیه به ملت آفریقا پایان بخش جمع بندی مطالب پیرامون مردم آفریقا خواهد بود .

  1 - ویژگی های آفریقا و مردم آن

 مقام معظم رهبری ویژگی های منحصربه فرد قاره آفریقا را در پنج عنوان کلی بر می شمارند که عبارتند از:

 1.1 ) ثروت غنی و امکانات طبیعی

1.2 ) استعداد انسانی

1.3 ) تمدن و فرهنگ غنی، فرهنگ شمال آفریقا، ملت های اصیل

1.4 ) خاطره استعمار، مقابله با نظام سلطه، تنفر از امریکا

1.5 ) ملت مظلوم

 1.1 ) ثروت غنی و امکانات طبیعی:

         كشورهاى آفريقايى بر روى درياهايى از منابع طبيعىِ بسيار لازم براى مردمانشان زندگى مى‏كنند. در آن‏جا الماس هست، مواد معدنى بسيارى هست كه بشر به آن احتياج يا اشتياق دارد.(2)

        آفريقا قاره‏اى است كه هم استعداد انسانى در آن‏جا هست، هم استعداد عجيب طبيعى.(3) 

عمده ثروت هاى دنيا هم، نه در اروپا كه در آسيا و افريقا نهفته بود(4)

 رهبر معظم‌ انقلاب‌‌اسلامی‌ همچنين‌ با اشاره‌ به‌ مظلوميت‌ كشورهای‌ آفريقايی‌ در برابر مداخلات‌ بيگانگان‌ فرمودند: ملت‌ مسلمان‌ کشور مالی‌ همانند بسياری‌ از ملل‌ همجوار خود در آفريقا به‌ رغم‌ داشتن‌ امكانات‌ طبيعی‌ فراوان‌ مظلوم‌ واقع‌ شده‌ است.(5)

        كشورهاى آفريقائى به رغم تلاش قدرت ها براى جلوگيرى از بهره‏مندى مردم آفريقا از تمدن، فرهنگ غنى و مواهب طبيعى اين مزايا، با تحرك و نشاط علمى و عملى مى‏توانند استعدادهاى خود را به فعليت برسانند.(6)

   1.2 )  استعداد انسانی

         ملت های‌ آفريقايی‌ ملت های‌ اصيلی‌ هستند و آفريقا مركز استعدادهای‌ طبيعی‌ و انسانی‌ فراوان‌ است‌ به گونه‌ای‌ كه‌ شخصيت های‌ برجسته ای‌ در طول‌ ده ها سال‌ گذشته‌ آفريقا ظهور پيدا كرده‌اند. (7)

        ملت های‌ آفريقايی‌ ملت های‌ اصيلی‌ هستند و آفريقا مركز استعدادهای‌ طبيعی‌ و انسانی‌ فراوان‌ است.‌(8) 

 1.3 )  تمدن و فرهنگ غنی، فرهنگ شمال آفریقا، ملت های اصیل

         ايشان با اشاره به تمدن و فرهنگ غنى و همچنين مواهب طبيعى كشورهاى آفريقائى خاطرنشان كردند: به رغم تلاش قدرت ها براى جلوگيرى از بهره‏مندى مردم آفريقا از اين مزايا، كشورهاى آفريقائى با تحرك و نشاط علمى و عملى مى‏توانند استعدادهاى خود را به فعليت برسانند.(9)       

ملت های‌ آفريقايی‌ ملت های‌ اصيلی‌ هستند.(10)

 1.4 ) خاطره استعمار، مقابله با نظام سلطه، تنفر از امریکا

 ملت هاى منطقه‏ى خاورميانه، منطقه‏ى اسلامى و شمال آفريقا از ته دل از آمريكا متنفرند؛ چون در طول سال هاى متمادى از آمريكا در اين منطقه خشونت ديدند، دخالت نظامى ديدند، حق‏كشى ديدند، تبعيض ديدند، مداخله‏هاى زورمدارانه ديدند، از دست رفتنِ حقوق خودشان را به وسيله‏ى دولت هاى زورگوى آمريكائى در طول سال هاى گذشته مشاهده كردند، لذا متنفرند.(11)

        و اما در ابعاد اسلامى؛ يك مليّت معمولاً در داخل مرزهاى خود زندانى است و بيرون مرز، هيچ‏گونه ارزش و جاذبه و احترامى ندارد؛ اما نظام اسلامى در سرتاسر دنياى اسلام و هرجا كه مسلمانى وجود داشت، هويّت اسلامى و احساس شخصيت را هم در افراد و هم در ملت ها زنده كرد. اقليت هاى مسلمان كه در دنيا متفرّق بودند، احساس شخصيّت كردند. ملت هاى مسلمان، به خصوص در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا -يعنى در واقع اجزاى امپراتورىِ متلاشى شده قديمى عثمانى كه سال هاى سال رنج استعمار را تحمّل كرده بودند - احساس كردند مجدّداً نسيمى وزيده است. البته ما امپراتورى عثمانى را اصلاً تأييد نمى‏كنيم؛ يك حكومت سلطنتى بود مثل بقيه حكومت هاى سلطنتى، با همان مشكلات و گرفتاري ها؛ اما اروپايي ها - فاتحان جنگ بين‏الملل اوّل - وقتى اين حكومت بزرگ را كه از منطقه بالكان تا تمام آسياى صغير و خاورميانه و شمال آفريقا گسترش داشت - از بوسنى و هرزگوين تا مصر و تركيه كنونى و عراق و سوريه و فلسطين - متلاشى نمودند، به اين اكتفا نكردند كه حكومت را زايل كنند؛ از ملت ها انتقام كشيدند و آن ها را تحقير كردند! قطعه قطعه بخش هاى اين حكومت به دست يكى از دولت هاى اروپايى افتاد و همان داستان غمبار استعمار تكرار شد؛  داستانى كه هرگز از ياد اين ملت ها نخواهد رفت و از تاريخ آن ها زايل نخواهد شد. در يك كشور، بيگانه‏اى بيايد حكومت كند و تمام امكانات آن كشور در خدمت شخص بيگانه و دستگاه بيگانه و نظام بيگانه باشد و مردم آن كشور مجبور باشند از بيگانه‏اى كه بر آن ها حكومت مى‏كند، اطاعت كنند و جرأت نكنند اندكى برخلاف مصالح او حرف بزنند يا حركت كنند. واقعيت استعمار اين بود.(12)

        خوب، اينها انقلاب ها است. حالا يك شبه‌انقلاب هائى هم در منطقه‌ى خاورميانه و عمدتاً شمال آفريقا و آمريكاى لاتين داريم كه در واقع انقلاب نبود؛ غالباً كودتا بود. در اواخر دهه‌ى 50 و اوائل دهه‌ى 60 در كشورهاى شمال آفريقا - يعنى مصر و ليبى و سودان و تونس - يك حركت هاى انقلابى با گرايش چپ اتفاق افتاد. همه‌ى اين كشورها، كشورهاى انقلابى بودند؛ اما جز استثناهاى معدودى، همان كسانى كه خودشان عوامل انقلاب بودند، از انقلاب منحرف شدند. انقلاب ها، انقلاب هاى چپ بود، ضد آمريكائى بود، ضد انگليسى يا ضد فرانسوى بود؛ مردم را اينجورى توى ميدان آورده بودند؛ اما همان كسانى كه خودشان در رأس اين انقلاب ها قرار داشتند، عملاً منحرف شدند و به سمت همان نيروهاى استعمارگر غلتيدند! يكى‌اش همين «بورقيبه‌«ى تونس بود. خوب، بورقيبه رهبر انقلاب تونس بود؛ اصلاً انقلاب تونس را او به وجود آورده بود؛ اما خودش تبديل شد به يك عنصر دست‌نشانده‌ى غرب و فرانسه؛ رفت در آن جهت، كه بعد هم «بن‌على» بود كه دنبال او آمد. يا در مصر، «انورسادات» جزو ياران «جمال عبدالناصر» بود؛ جزو كسانى بود كه كودتا يا به قول خودشان انقلاب افسران آزاد را به وجود آورده بودند؛ اصلاً حركت افسران آزاد در زمان جمال عبدالناصر، با شعار «نجات فلسطين» بود؛ اما كارشان به آنجا رسيد كه با غاصب فلسطين آشتى كردند، عليه مردم فلسطين توطئه كردند، و در اين اواخر كار به جائى رسيد كه حتّى با صهيونيست ها همكارى كردند براى محاصره‌ى فلسطين، براى محاصره‌ى غزه، براى نابودى مردم فلسطين! يعنى صد و هشتاد درجه جهت آن حركت اوليه عوض شد.

يا در سودان. به نظرم شماها يادتان نيست از «نُميرى». ما از روى كار آمدن نُميرى هم يادمان هست. نُميرى يك افسر انقلابى بود كه در واقع سودان را از دست غرب نجات داد؛ اما همين نُميرى به تدريج رفت به سمت غرب، تبديل شد به يك عامل غرب؛ كه اين انقلابيون بعدى كه امروز در سودان سر كار هستند، عليه او قيام كردند و كشور را از دست او بيرون آوردند. جعفر نُميرى از يك عنصر ضدغربى كه عليه حكومت غربى كودتا مي كند، به تدريج تبديل مي شود به يك عنصر غربىِ مستخدم غرب و كارگزار غرب و مزدور غرب! بقيه هم همين جورند.

من يادم هست كه در سال هاى دهه‌ى 40 شمسى در مشهد، ما راديوى «صوت‌العرب» مصر را - كه زمان عبدالناصر بود مي گرفتيم و مي شنيديم. جمال عبدالناصر به ليبى رفته بود و به اتفاق همين «قذافى» - كه آن وقت يك جوان بيست و هشت نُه ساله‌اى بود كه كودتا كرده بود - و همان جعفر نُميرى، هر سه در راديوى صوت‌العرب مصر سخنرانى مي كردند. آن ها با همديگر اجتماع داشتند و حرف هاى انقلابى و تند مي زدند. همين قذافى شعارهائى مي داد كه ما آن وقت به هيجان مى‌آمديم. ماها غالباً در عين مبارزه بوديم. گرفتن اين راديو هم خلاف قانون بود. ما با بعضى از رفقا - كه يكى‌مان راديو داشت - شب مي رفتيم در يك خانه‌اى مى‌نشستيم و راديوى صوت‌العرب را گوش مي كرديم.

      حركت ها اينجورى بوده. يعنى انقلاب ها بر اثر عوامل گوناگون، يا از همان اول منحرف شدند، يا بعد از اندكى منحرف شدند. گاهى اين انحراف، ده‌ها سال هم طول كشيده. در كشورى مثل فرانسه، اين انحراف هفتاد و چند سال به طول انجاميد، تا اينكه توانست به تدريج پاره‌اى از اهداف را - آن هم نه همه‌ى اهداف را - تحقق ببخشد.(13)

        و اما در ابعاد اسلامى. يك مليّت معمولاً در داخل مرزهاى خود زندانى است و بيرون مرز، هيچ‏گونه ارزش و جاذبه و احترامى ندارد؛ اما نظام اسلامى در سرتاسر دنياى اسلام و هرجا كه مسلمانى وجود داشت، هويّت اسلامى و احساس شخصيت را هم در افراد و هم در ملت ها زنده كرد. اقليت هاى مسلمان كه در دنيا متفرّق بودند، احساس شخصيّت كردند. ملت هاى مسلمان، به خصوص در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا -يعنى در واقع اجزاى امپراتورىِ متلاشى شده قديمى عثمانى كه سال هاى سال رنج استعمار را تحمّل كرده بودند - احساس كردند مجدّداً نسيمى وزيده است. البته ما امپراتورى عثمانى را اصلاً تأييد نمى‏كنيم؛ يك حكومت سلطنتى بود مثل بقيه حكومت هاى سلطنتى، با همان مشكلات و گرفتاري ها؛ اما اروپايي ها - فاتحان جنگ بين‏الملل اوّل - وقتى اين حكومت بزرگ را كه از منطقه بالكان تا تمام آسياى صغير و خاورميانه و شمال آفريقا گسترش داشت - از بوسنى و هرزگوين تا مصر و تركيه كنونى و عراق و سوريه و فلسطين - متلاشى نمودند، به اين اكتفا نكردند كه حكومت را زايل كنند؛ از ملت ها انتقام كشيدند و آن ها را تحقير كردند! قطعه قطعه بخش هاى اين حكومت به دست يكى از دولت هاى اروپايى افتاد و همان داستان غمبار استعمار تكرار شد؛ داستانى كه هرگز از ياد اين ملت ها نخواهد رفت و از تاريخ آن ها زايل نخواهد شد. در يك كشور، بيگانه‏اى بيايد حكومت كند و تمام امكانات آن كشور در خدمت شخص بيگانه و دستگاه بيگانه و نظام بيگانه باشد و مردم آن كشور مجبور باشند از بيگانه‏اى كه بر آن ها حكومت مى‏كند، اطاعت كنند و جرأت نكنند اندكى برخلاف مصالح او حرف بزنند يا حركت كنند. واقعيت استعمار اين بود.(14)

 1.5 ) ملت مظلوم

رهبر معظم‌ انقلاب‌‌اسلامی‌ همچنين‌ با اشاره‌ به‌ مظلوميت‌ كشورهای‌ آفريقايی‌ در برابر مداخلات‌ بيگانگان‌ فرمودند: ملت‌ مسلمان‌ کشور مالی‌ همانند بسياری‌ از ملل‌ همجوار خود در آفريقا به‌ رغم‌ داشتن‌ امكانات‌ طبيعی‌ فراوان‌ مظلوم‌ واقع‌ شده‌ است‌ و اين‌ مطلب‌ كه‌ ملت‌ و دولت‌ مالی‌ اكنون‌ در صدد بازسازی‌ كشور خود و خارج‌ شدن‌ از زير بار مشكلات‌ تحميل‌ شده‌ بر آمده‌اند برای‌ ما يك‌ پديده‌ خوشايند محسوب‌ می‌شود(15)

        پروردگارا! بر مستضعفان و مظلومان و محرومان و ملت هاى مظلوم - ملت مظلوم افغانستان، ملت مظلوم عراق، ملت هاى مظلوم شمال آفريقا و نقاط ديگر دنيا - رحمت و عون و لطف خودت را نازل كن؛ گرفتاري هايى را كه بر آن ها تحميل شده است، از آن ها برطرف فرما.(16)

 2. نقش غرب در آفریقا

        مقام معظم رهبری نقش غرب در آفریقا در مقابله با اسلام ، تثبیت رژِیم صهیونیست و استعمار کهن و نوین را مورد بررسی و انتقاد قرار داده اند:

2.1 ) مقابله با اسلام (گروه های تبشیری)

2.2 ) تثبیت رژیم صهیونیستی در منطقه

2.3 ) استعمار کهن و نوین

2.3.1 ) چپاول ثروت های آفریقا و ظلم به ملت آفریقا

2.3.2 ) ایجاد تفرقه میان مردم آفریقا

2.3.3 ) جذب استعدادهای انسانی

2.3.4 ) نظارت بر انتخابات

2.3.5 ) کمک مالی

2.3.6 ) دفاع از دموکراسی

2.3.7 ) انحراف انقلاب ها

2.1 ) مقابله با اسلام

گذشته‌ى امت اسلامى چيزى است كه استعمار از هنگام ورود به آسيا و آفريقا، همت بر مخدوش ساختن و به فراموشى سپردن آن داشته است.(17)

        اكنون براى همه‏ى خاورميانه و شمال آفريقا و همه‏ى دنياى اسلام، توطئه و نقشه در سر مي پرورانند و نهضت بيدارى را كه امروز جان تازه‏اى در پيكر امت اسلامى دميده است، هدفِ كينه و انتقامِ خويش ساخته‏اند. (18)

        منطقه‏ى خاورميانه و شمال آفريقا در دورانى طولانى و بيش از يك قرن، به دست دولت هاى غربى انگليس و فرانسه و ديگران و سپس به دست امريكا استثمار و اشغال و تحقير شدند؛ منابع طبيعى آنان غارت و روحيه‏ى آزادگى در آنان سركوب شد و ملت هاى آنان گروگان طمع‏ورزى بيگانگانِ متجاوز شدند، و پس از آن كه بيدارى اسلامى و نهضت هاى مقاومت ملت ها، ادامه‏ى آن وضع را براى ستمگران بين‏المللى ناممكن ساخت و مسأله‏ى شهادت و عروج الى‏اللَّه و فى‏سبيل‏اللَّه همچون عاملى بى‏بديل در صحنه‏ى جهاد اسلامى بار ديگر ظاهر شد، متجاوزانِ منفعل به شيوه‏هاى مزوّرانه روى آوردند و استعمار جديد را جايگزين روش گذشته كردند.

ولى امروز ديو چند چهره‏ى استعمار، همه‏ى توانائي هاى خود را براى به زانو در آوردن اسلام به عرصه آورده است؛ از نيروى نظامى و مشت آهنين و اشغال صريح تا زنجيره‏ى اهريمنى تبليغات و به كارگيرى هزاران سامانه‏ى دروغ پراكنى و شايعه‏سازى، و از سازماندهى دستجات ترور و آدمكشى بيرحمانه تا گسترش دادن ابزارهاى فساد اخلاقى و تكثير و ترويج مواد مخدّر و تخريب عزم و روحيه و اخلاق جوانان، و از تهاجم همه جانبه‏ى سياسى به مراكز مقاومت تا برانگيختن نخوت هاى قومى و تعصب هاى فرقه‏ئى و ايجاد دشمنى ميان برادران. (19)

        در آفريقا مشاهده مى‏كنيد كه اين حركات تبشيرى را فقط براى مقابله‏ى با اسلام ناب به راه انداخته‏اند. (20)

        در آفريقا نهضت هاى اسلامى به شدّت مورد نفرت استكبار جهانى است. هرجا بيدارىِ اسلامى احساس مى‏شود، اينها نسبت به آن حسّاسند. (21)

2.2 ) تثبیت رژیم صهیونیستی در منطقه

        امریكا در صدد است‌ با تثبیت‌ رژیم‌ اشغالگر، همه‌ی‌ سررشته‌های ‌زندگی‌ در این‌ منطقه‌ی‌ حساس‌ را به‌ دست‌ گیرد و خود را از نگرانی‌ خیزش ‌اسلامی‌ در خاورمیانه‌ و آفریقا نجات‌ دهد. (22)

2.3 ) استعمار کهن و نوین

 2.3.1 ) چپاول ثروت های آفریقا

منطقه‏ى خاورميانه و شمال آفريقا در دورانى طولانى و بيش از يك قرن، به دست دولت هاى غربى انگليس و فرانسه و ديگران و سپس به دست امريكا استثمار و اشغال و تحقير شدند؛ منابع طبيعى آنان غارت و روحيه‏ى آزادگى در آنان سركوب شد و ملت هاى آنان گروگان طمع‏ورزى بيگانگانِ متجاوز شدند. (23)

        امروز ملت هايى هستند كه بر روى ثروت خدادادى، گرسنه بسر مى‏آورند. امروز ملت هايى هستند كه از آب و خاك و منابع طبيعىِ خودشان نمى‏توانند استفاده بكنند؛ ديگران مى‏آيند استفاده مى‏كنند. كمپاني هاى بيگانه در داخل سرزمين هاى آن ها، از سرمايه‏ى آن ها به آلاف و الوف دست پيدا مى‏كنند؛ اما ملت ها گرسنه‏اند. در آفريقا كشورهايى با استعدادهاى طبيعى هستند كه اين وضعيت را دارند. (24)

        در طول ساليان متمادی استعمارگران و قدرت های بزرگ ثروت های عظيم خدادادی در قاره‌ی آفريقا را به غارت برده‌اند. (25)

        امريكايي ها اصولى را به عنوان اصول امريكايى معرفى مى‏كنند و مى‏گويند اين اصول، جهان‏شمول است. اين اصول، آزادى انسان، آزادى فكر، كرامت انسان، حقوق بشر و از اين قبيل چيزها است. اينها اصول امريكاييند؟! مشخّصه جامعه امريكايىِ امروز اينها است؟! مشخّصه حكومت امروز امريكا اينهايى است كه شما ذكر كرديد؟! آيا اين حكومت نبود كه بوميان اصلى سرزمين امريكا را قتل عام كرد؟ سرخپوستان امريكا را نابود كرد؟ آيا اين حكومت و عوامل مؤثّر در اين حكومت نبودند كه ميليون ها آفريقايى را از داخل خانه‏هايشان به بردگى گرفتند و دختر و پسر جوان آن ها را براى بردگى ربودند و سال هاى متمادى با سخت‏ترين فاجعه‏ها با اينها رفتار كردند؟ (26)

        در آفريقا، متحدان و پرورده‏هاى دستتان، اين‏قدر به مردم ظلم كردند؛ (27)

        رهبر معظم‌ انقلاب‌‌اسلامی‌ همچنين‌ با اشاره‌ به‌ مظلوميت‌ كشورهای‌ آفريقايی‌ در برابر مداخلات‌ بيگانگان‌ فرمودند: ملت‌ مسلمان‌ مالی‌ همانند بسياری‌ از ملل‌ همجوار خود در آفريقا به‌ رغم‌ داشتن‌ امكانات‌ طبيعی‌ فراوان‌ مظلوم‌ واقع‌ شده‌ است‌ و اين‌ مطلب‌ كه‌ ملت‌ و دولت‌ مالی‌ اكنون‌ در صدد بازسازی‌ كشور خود و خارج‌ شدن‌ از زير بار مشكلات‌ تحميل‌ شده‌ بر آمده‌اند برای‌ ما يك‌ پديده‌ خوشايند محسوب‌ می‌شود .(28)

        سردمداران سیاست آمریكا كه در شرق آسیا فاجعه ببار آورده، در آمریكای لاتین آن همه پلیدی و نامردمی انجام داده، در آفریقا دست پروده هایشان ظلم عظیمی را علیه مردم اعمال داشته. (29)

        در پنجاه سال گذشته، اين اوّلين بارى نيست كه امريكا جنگى را آغاز يا ملتى را دچار دردسرِ بزرگِ خونريزى و جنگ مى‌كند. اوّلين بار نيست كه امريكايي ها مى‌خواهند به زور كشورى را اشغال كنند. ما قبلاً قضاياى ديگرى را در شرق آسيا، آفريقا و امريكاى لاتين از دولت ايالت متّحده‌ى امريكا مشاهده كرده‌ايم و جالب است كه در همه‌ى اين موارد اگرچه در كوتاه‌مدّت پيروزي هايى نصيب امريكا شده است، در درازمدّت از دست ملت ها تودهنى سختى خورده است. حكومتى كه امريكا در ويتنام - ويتنام جنوبى آن روز - از آن دفاع مى‌كرد اكنون كجا است؟ «پينوشه» را كه در شيلى بر روى كار آورد كجا است؟ گروه هاى غيرقانونى كه با پول امريكا يا با پول نفت عُمّال امريكا در افغانستان و مناطق ديگر آمده بودند، در چه وضعى‌اند و كجا هستند؟ امريكا در همه‌ى اين موارد، به‌ويژه وقتى با فاجعه‌آفرينى در آفريقا حاضر شد، بالاخره ناچار گرديد با خزى و ذلّت و سرافكندگى آن كشورها را ترك كند. در هيچ‌يك از اين قضايا امريكا موفّق نبوده است؛ در اين قضيه هم همين‌طور خواهد شد. (30)

در قرن نوزدهم، انگليسي ها جنگ ها و لشكركشي هاى استعمارى را شروع كردند. آن ها به آفريقا و آسيا و هند و جاهاى ديگر مى‌رفتند و كشورها را تصرف مى‌كردند و انسان ها را به بردگى مى‌گرفتند. امروز ده ها ميليون سياهپوست امريكايى كه در آن شرايط زندگى مى‌كنند، از اولاد همان بردگانى هستند كه همين آقاهاى متمدّن قرن نوزدهم، آن ها را از آفريقا و از ميان خانواده‌ها و از آغوش پدران و مادرانشان بيرون كشيدند و براى كارگرى و مزدورى و نوكرى به آن‌جا بردند. اين كارها جنايت هاى آشكار بود. (31)

        اگر شما به آفريقا مسافرت كنيد، يك نمونه‏ى بارز پديده‏ى استعمار را در آن‏جا مى‏بينيد. آفريقا قاره‏اى است كه هم استعداد انسانى در آن‏جا هست، هم استعداد عجيب طبيعى. اروپايى‏ها به آن‏جا رفتند و با كشتار و قتل و غارت، از بى‏خبرى مردم استفاده كردند و حتّى مجسمه‏هاى خودشان را به عنوان آزادكننده‏ى اين كشورها در آن‏جاها نصب كردند. (32)

        آمريكا و اسرائيل با نزديك شدن كشورهای مستقل به يكديگر مخالفند به همين دليل، همواره نقشی اساسی در فجايع آفريقا و ايجاد جنگ های قومی- قبايلی و سياسی داشته‌اند. (33)

        رئيس‏جمهور ما در سفر اخير به چند كشور آفريقايى، طرح‏ها و برنامه‏هايى را مطرح كرده بودند. ايشان به من گزارش مى‏دادند و مى‏گفتند ما مى‏توانيم بعضى از اين طرح‏ها را به آسانى انجام دهيم - حتى به شكل نوتر و مدرن‏تر از آنچه اروپايى‏ها انجام مى‏دهند - اما آن ها به چند برابرِ قيمت دارند براى كشورهاى آفريقايى انجام مى‏دهند. اين كشورها چاره‏يى هم ندارند؛ مجبورند با يك تاجر اروپايى قرارداد ببندند و او مى‏آيد با قيمت چند برابر برايشان تمام مى‏كند. ما اگر باشيم، اين‏طورى عمل نمى‏كنيم؛ ما با كشورها راه مى‏آييم. نه اين‏كه سود ملى را نديده بگيريم، بلكه به اين معنا كه سود ناشى از زياده‏روى و تعدى و تجاوز را براى خودمان حلال نمى‏دانيم. ما اگر دانشى داشته باشيم، آن را به ديگران مى‏دهيم. (34)

        شما ببينيد در مناطقى از آفريقا و در دوردست ها، كشيش هايى رفتند و سال ها آن‏جا ماندند. براى چه ماندند؟ مسيحى كردن قبايل آفريقايى براى چه بود؟ كيست كه نداند آن ها پيشاهنگان استعمار بودند. رفتند مردم را مسيحى كنند، تا آن عنصر استعمارى بتواند به آن‏جا بياييد و كار خودش را انجام بدهد. كشيش ها هم مى‏دانستند كه براى چه دارند كار مى‏كنند - اين‏طور نبود كه ندانند. (35)

        در گزارش بسيار مهمّى كه مربوط به سال ها قبل است و جديد نيست، تلاش گروه هاى تبليغى مسيحيّت كه از اروپا به سمت شمال افريقا اعزام مى‏شدند تا جاده استعمار را در آن جا صاف كنند، نشان داده شده بود.

يكى از غصّه‏هاى دينداران دنيا اين است كه قدرتمندانِ مسلّط بر كشورهاى مسيحى، تبليغ على‏الظّاهرِ دين مسيح در سطح دنيا را وسيله‏اى براى پيش بردن ماشين استعمار قرار دادند و اين ها جاده صاف كن استعمار شدند. گروه هاى تبليغى و به اصطلاح تبشيرى را به عنوان تبليغ مسيحيّت - كه ظاهرش تبليغ مسيحيّت بود؛ اما باطنِ قضيه اين بود كه راه را باز كنند تا استعمارگران اروپايى از كشورهاى مختلف اروپاى آن روز، وارد كشورهاى اسلامى شوند و قدرت سياسى را قبضه كنند - به اطراف دنيا فرستادند و متأسفانه در بسيارى از جاها هم موفّق شدند. (36)

   2.3.2 ) ایجاد تفرقه میان مردم آفریقا

حضرت آيت‌الله خامنه‌ای تقويت خودباوری و اعتماد به نفس را نياز امروز ملت ها و دولت ها بر شمردند و تأكيد كردند: آمريكا و اسرائيل با نزديك شدن كشورهای مستقل به يكديگر مخالفند به همين دليل، همواره نقشی اساسی در فجايع آفريقا و ايجاد جنگ های قومی- قبايلی و سياسی داشته‌اند. (37)

        مقام‌ معظم‌ رهبری‌ بخش‌ اعظم‌ مشكلات‌ و عقب‌ماندگی‌ها در كشورهای‌ آسيايی‌ و آفريقايی‌ و نيز اختلافات‌ و جنگ‌های‌ منطقه‌ای‌ را ثمره‌ مداخلات‌ قدرت‌های‌ بزرگ‌ و استعمار‌گر دانستند. (38)

  2.3.3 ) جذب استعدادهای انسانی

امروز متأسفانه بسيارى از ملت ها نمى‏توانند از استعدادهاى خودشان استفاده كنند؛ تحصيل‏كرده‏هاى معدودى هم كه پيدا مى‏كنند، پول قدرت هاى بزرگ آن ها را به سمت خود جذب مى‏كند! جوانى در كشورى درس خوانده و به مقامات علمى رسيده است؛ اما وقتى كه هنگام استفاده‏ى از دانش او است، دست دشمن مى‏آيد او را برمى‏دارد و مى‏برد و از ملتِ خودش دور مى‏كند؛ اين يعنى فرار مغزها؛ يا در حقيقت ربودن مغزها؛ اين هم از دردهاى ملت ها است. (39)

        در دهه‌ى 60 ميلادى تقريباً در همين كشورهاى شمال آفريقا انقلاب شد - در مصر، در سودان، در تونس، در الجزائر - ليكن ديرى نپائيد؛ يا آدم هائى كه در رأس كار بودند و سررشته‌دار انقلاب بودند، يك جور زير پاشان جارو شد، رفتند، جاى خودشان را به دست‌نشاندگان دادند، يا خود آن ها دست‌نشانده شدند. (40)

        نهضت هاى عدالتخواهانه ملت هاى آفريقا و آسيا در طول ده ها سال به وسيله كمونيست ها و سياست مسلّط شوروى سابق مصادره شد و به ديكتاتوري هاى گوناگونى كه در جهت مصالح شوروى كار مى‏كردند، منتهى گرديد. اين رسمِ جارى دنيا با نهضت هاى عدالت‏طلبانه ملت هاى جهان بوده است. (41)

  2.3.4 ) نظارت بر انتخابات

در آفريقا نهضت هاى اسلامى به شدّت مورد نفرت استكبار جهانى است. هرجا بيدارىِ اسلامى احساس مى‏شود، اينها نسبت به آن حسّاسند. زمزمه مى‏كنند كه در انتخاباتِ ملت ها بايد شركت كنند! بروند در كشورها و آن‏جا كه انتخابات به راه مى‏افتد، بر انتخابات نظارت كنند! اسم اين كار را «نظارت بر انتخابات براى تضمين آزادى انتخابات» مى‏گذارند؛ اما در معنا، اين فكر براى اين است كه مبادا در نقطه‏اى از عالم، مسلمانان از راهِ روش هاى انتخابات و پارلمانى، بتوانند به حكومت برسند. همان طور كه در الجزاير اين كار شد و متأسفانه سركوب گرديد. (42)

 2.3.5 ) کمک مالی

حضرت آيت‌الله خامنه‌ای، ملت‌های منطقه و شمال آفريقا را به هوشياری در مقابل تحركات غرب فراخواندند و افزودند: كمك‌های به ظاهر دوستانه آمريكا از راه‌های تسلط بر ملت ها است و مردم منطقه به خصوص ملت مصر با آن ميراث غنی اسلامی - فرهنگی بايد مراقب باشند كه دشمنی كه از در بيرون رفته است از پنجره بازنگردد. (43)

 2.3.6 ) دفاع از دموکراسی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه ابراز نفرت مردم دنیا از سران استكبار نشانگر این است كه افكار عمومی دنیا شعارهایی همچون حقوق بشر و دموكراسی را از آنان باور نمی كند، خاطرنشان كردند: كسانی دم از حقوق بشر می زنند كه ابتدایی ترین حقوق انسان ها را در زندان ها و در سراسر دنیا و حتی در مورد ملت خود لگدمال، و شكنجه را رسماً قانونی می كنند. آیا این مایه سرافكندگی برای یك كشور نیست؟

ایشان افزودند: این مدعیان دموكراسی با مستبدترین و ارتجاعی ترین حكومت ها در دنیا و از جمله در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا عقد اخوت می بندند و بعد هم دم از دموكراسی می زنند. (44)

        هدف اصلی امريكا در منطقه روی كار آوردن دولت های به ظاهر مردمی و دموكراتيك اما كاملا دست نشانده است و به همين علت حتی به حكومت های مطيع فعلی نيز راضی نيست زيرا اين حكومت ها به علت نداشتن ظاهر دموكراتيك برای امريكا موجب دردسر هستند و اين واقعيت را مصر، سعودی، اردن و همه كشورهای منطقه بايد مورد توجه قرار دهندكه امريكا فقط با لبنان و سوريه مشكل ندارد. (45)

  2.3.7 )  انحراف انقلاب ها

در دهه‌ى 60 ميلادى تقريباً در همين كشورهاى شمال آفريقا انقلاب شد - در مصر، در سودان، در تونس، در الجزائر - ليكن ديرى نپائيد؛ يا آدم هائى كه در رأس كار بودند و سررشته‌دار انقلاب بودند، يك جور زير پاشان جارو شد، رفتند، جاى خودشان را به دست‌نشاندگان دادند، يا خود آن ها دست‌نشانده شدند. (46)

        نهضت هاى عدالت خواهانه ملت هاى آفريقا و آسيا در طول ده ها سال به وسيله كمونيست ها و سياست مسلّط شوروى سابق مصادره شد و به ديكتاتوري هاى گوناگونى كه در جهت مصالح شوروى كار مى‏كردند، منتهى گرديد. اين رسمِ جارى دنيا با نهضت هاى عدالت‏طلبانه ملت هاى جهان بوده است. (47)

        بسيارى از اين نهضت هاى آزاديبخش و مبارزات ضدّ استعمارى، به وسيله علما و اهل دين به وجود آمد؛ ليكن اهل دين بعد از آن‏كه يك مقدار جلو رفتند، اندكى قبل از پيروزى يا پس از آن، كنار كشيدند.

علل كنار رفتن آن ها چه بود؟ انواع و اقسام عوامل وجود داشت. گاهى ساده‏انديشى بود؛ گاهى از ميدان خارج شدنِ به‏زور بود؛ گاهى از ميدان خارج شدنِ با تبليغات دشمن بود - كه اينها را تمسخر مى‏كردند و مورد تهاجم قرار مى‏دادند - گاهى با سرگرم كردن اينها به مسائل گوناگون بود؛ كه ما نمونه‏اش را در الجزاير و بعضى از كشورهاى شمال آفريقا ديديم، كه حتّى حكومت دينى هم در آن‏جا تشكيل شد - مثل كشور تونس اما بعد از اندك مدتى به‏خاطر اشتباهاتى كه مى‏شد، آن حكومت هاى دينى از هم پاشيد و يك عدّه از افرادى كه خودشان عامل استعمار در همان كشورها بودند، بر سرِ كار آمدند. (48)

        در اواخر دهه‌ى 50 و اوائل دهه‌ى 60 در كشورهاى شمال آفريقا - يعنى مصر و ليبى و سودان و تونس - يك حركت هاى انقلابى با گرايش چپ اتفاق افتاد. همه‌ى اين كشورها، كشورهاى انقلابى بودند؛ اما جز استثناهاى معدودى، همان كسانى كه خودشان عوامل انقلاب بودند، از انقلاب منحرف شدند. انقلاب ها، انقلاب هاى چپ بود، ضد آمريكائى بود، ضد انگليسى يا ضد فرانسوى بود؛ مردم را اينجورى توى ميدان آورده بودند؛ اما همان كسانى كه خودشان در رأس اين انقلاب ها قرار داشتند، عملاً منحرف شدند و به سمت همان نيروهاى استعمارگر غلتيدند! (49)

3 ) اسلام در آفریقا

        مقام معظم رهبری جایگاه اسلام در قاره آفریقا را در محورهای نفوذ قرآن، اسلام، علما در آفریقا و نقش مسلمانان و همچنین عقیده مهدویت و حب اهل بیت در نزد مردم آفریقا را در چند عنوان کلی بر می شمارند که عبارتند از:

3.1 ) نفوذ قرآن و اسلام در آفریقا

در جوامعی مانند كشورهای آفریقائی و آسیائی كه مردم از ظلم و ستم قدرت های شیطانی و نظام های طاغوتی به جان آمده و فكر و راه جدیدی را جستجو می كنند. اسلام حقیقی، قرآنی و سازش ناپذیر كه پیروان خود را به وضع جدیدی از زندگی فرا می خواند در حال نفوذ و گسترش است. (50)

        امروز آمريكا در منطقه‌ى غربى آسيا - يعنى همين منطقه‌ى شمال آفريقا و منطقه‌اى كه اسم آن را «خاورميانه» گذاشتند - منزوى است. امروز اسلام در اين منطقه زنده است. امروز جوانان با شعار اسلامى وارد ميدان مي شوند. يك روزى در 30 سال پيش، 40 سال پيش، در همين كشورهاى شمال آفريقا، اگر كسى مي خواست از انگيزه‌هاى ملى و انقلابى حرفى بزند، به شعارهاى چپ متوسل مي شد؛

امروز اين حرف ها دورافتاده است، اين حرف ها به زباله‌دان تحويل داده شده است. امروز در اين منطقه، حرف رائج، سكه‌ى رائج، سخن قاطع، اسلام است و قرآن. اين، كم دستاوردى است؟ اين همان چيزى است كه وقتى انقلاب اسلامى پيروز شد، جمهورى اسلامى به نام اسلام و قرآن در اين منطقه پرچم برافراشت، آن ها به خودشان لرزيدند. گفتند ممكن است چنين چيزى پيش بيايد، لذا تلاش كردند كه نگذارند؛ اما على‌رغم آن ها، امروز پيش آمده. جوانِ امروز ما دارد اين را در مقابل خودش مى‌بيند. (51)

3.2 ) نفوذ علما در آفریقا

         آنچه توانست در شرق دنياى اسلام - يعنى شبه‏قاره‏ى هند - و در غرب دنياى اسلام - يعنى آفريقا - و در ميان اين دو، دست استعمار را از سر مردم كوتاه كند و فرهنگ اسلامى را حفظ نمايد و در مقابل فرهنگ متجاوز و مهاجم بايستد، نفوذ علما بود. در ايران خود ما هم نهضت تنباكو و مبارزه‏ى با استعمار دولت هاى خارجى و بيدار كردن مردم و نيز نهضت مشروطيت و مقابله‏ى با استبداد رضاخانى و ادامه‏ى اين مبارزه تا پيدايش نهضت مقدس عظيم اسلامى، به پيشقراولى و پيشاهنگى علما بود؛ و الّا پيش نمى‏رفت. اين، يك سابقه و يك تاريخ است؛ كسى هم نمى‏تواند آن را انكار كند؛ مگر مغرض يا جاهلى كه حرفى بزند و بخواهد حقيقتى را بپوشاند. اين، در تاريخ ملت ما و ديگر ملت هاى اسلامى، مضبوط و محفوظ است. (52)

 3.3 ) نقش مسلمانان در کشورهای آفریقا

         دو سه سال پيش آمريكائى‌ها گفتند كه در منطقه‌ى خاورميانه و شمال آفريقا، هر انتخابى انجام بگيرد، به نفع مسلمان ها است، به نفع گرايش اسلامى است. راست گفتند؛ امروز در هر كدام از اين كشورها انتخابات انجام بگيرد، به نفع گرايش هاى اسلامى است؛ اگرچه ظاهر قضيه نشان ندهد. كى خيال ميكرد در مصر اينجور جوشش اسلامى قوى باشد؟ نمي گذاشتند نشان داده بشود. به هر حال اين اتفاق بزرگى است كه در اين منطقه افتاده. يا اين است كه جريان منطقه، جريان حركت به سمت يك بلوك اسلامىِ قوىِ روشنِ پرجمعيتِ داراى نخبگان فراوان است - كه اين احتمالِ بيشتر است - يا اينكه خداى نكرده يك تسلط استعمارى ديگر است كه باز 50 سال، 60 سال، 100 سال حركت ملت ها را عقب بيندازد، تا باز كى ملت ها بفهمند و تجربه كنند كه به آن ها خيانت شده و باز بيدار بشوند. به هر حال حادثه‌ى مهمى است. ما نمي توانيم نسبت به اين حادثه بى‌تفاوت بمانيم، نمي توانيم تحليل نكنيم، نمي توانيم درست نشناسيم. بايد در اين زمينه‌ها هم اساتيد محترم تلاش كنند. (53)

        الان شما كشورهاى آفريقايى را ملاحظه كنيد؛ شمال آفريقا مسلمان و خوبند، اما ظواهر اسلامى مثل پاكستان هرگز رعايت نمى‏شود. (54)

        حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ تحولات‌ شورانگیز در آفریقا و آسیا از سوی‌ مسلمانان‌ را ناشی‌ از احساس‌ عزت‌ مسلمانان‌ دانستند و فرمودند:

"حوادثی‌ كه‌ امروز مسلمانان‌ در آفریقا و آسیا به‌ وجود آورده‌اند موجب‌ دل‌ مشغولی‌ و دغدغه‌ خاطر آمریكائی ها و مستكبرین‌ دنیا است‌ به همین‌ دلیل‌ آن ها پیوسته‌ ایران‌ را خطرناك‌ و در تضاد با منافع‌ خود می‌نامند. آن ها دریافته‌اند كه‌ مسلمانان‌ در الجزایر، مصر، فلسطین‌ اشغالی‌ و بوسنی‌ هرزگوین‌ با همان‌ احساسی‌ كه‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ آن ها داده‌ است‌ قیام‌ كرده‌ و در مقابل‌ دشمنان‌ خود ایستاده‌اند."

        مقام‌ معظم‌ رهبری‌ سربلندی‌ و افتخار امروز مسلمانان‌ جهان‌ را از بركات‌ انقلاب‌ اسلامی‌ خواندند و فرمودند: امروز ملت های‌ مسلمان‌ در آسیا، اروپا و آفریقا به‌ نفع‌ انقلاب‌ اسلامی‌ حرف‌ می‌زنند و شعار می‌دهند و از فتوای‌ امام‌ (رض‌) تا پای‌ جان‌ حمایت‌ می‌كنند و این‌ همان‌ عمق‌ استراتژیك‌ انقلاب‌ اسلامی‌ است‌. (55)

 3.4 ) دوستی اهل بیت علیهم السلام

         همه‏ى مردم شيعه در سراسر دنيا، مردم سنى شافعى در شمال آفريقا، يا مالكى در كشورهاى آفريقائى مركزى - كه اينها محب و دوستدار اهل بيتند؛ طريقه‏هاى عرفانى اينها به اهل بيت منتهى مي شود. (56)

        حال بحث ما در مورد دشمنان دانا است كه سراغ اين عقيده آمدند. من سندى را ديدم كه مربوط به ده ها سال قبل؛ يعنى اوايل ورود استعمار به شمال آفريقا است. كشورهاى شمال آفريقا، گرايش بسيارى به اهل بيت دارند. مذهبشان هر مذهبى از مذاهب اسلامى كه هست باشد؛ اما محبِ‏ّ اهل بيتند.  (57)

3.5 ) عقیده به مهدویت

         در كشورهاى سودان و مغرب و غيره عقيده به مهدويّت خيلى پُررنگ است. آن زمان كه استعمار وارد مناطقِ مذكور شد كه ورود استعمار به آن مناطق در قرن گذشته است - يكى از مسائلى كه مزاحم استعمار شد، عقيده به مهدويّت بود!

در سندى كه من ديدم، بزرگان استعمار و فرماندهان استعمارى توصيه مى‏كنند كه ما بايد كارى كنيم كه عقيده به مهدويّت، به تدريج از بين مردم زايل شود! آن روز استعمارگران فرانسوى و انگليسى در بعضى كشورهاى آن مناطق افريقايى بودند - فرقى نمى‏كند كه استعمار از كجا باشد - استعماران خارجى، قضاوتشان اين بود كه تا وقتى عقيده به مهدويّت در بين اين مردم رايج است، ما نمى‏توانيم كشورهايشان را درست در اختيار گيريم! (58)

رهبر معظم انقلاب اسلامى از توحيد، امامت، اخلاق اسلامى، صبر، توكل و قناعت به عنوان نقاط برجسته و حركت دهنده اسلام ياد كردند و فرمودند: اعتقاد به ظهور امام زمان (عج) به جهت پركردن دنيا از عدل، دادگسترى و نيكى و از بين بردن ظلم ها و فاصله‏هاى طبقاتى، عقيده‏اى بسيار كارگشا است و سندى در دست است كه نشان مى‏دهد بزرگان استعمار، تنها راه سلطه بر شمال آفريقا را از بين بردن عقيده به مهدويت دانسته‏اند .(59)

          اين گزارش، مربوط به گروه هاى تبليغى در شمال افريقا است. گزارشگر مى‏نويسد: «يكى از مشكلات ما در سرِ راه تبليغ مسيحيّت و پيشرفت استعمار در شمال آفريقا و منطقه تونس و مغرب اين است كه اين مردم اعتقاد دارند كه مهدى موعود خواهد آمد و اسلام را سربلند خواهد كرد». (60)

 4 ) ایران و آفریقا

        مقام معظم رهبری در مورد تاثیر انقلاب اسلامی ایران و سرشت مردم ایران در آفریقا، مبارزه با ظلم، اهمیت فعالیت مسلمانان، نگاه ایران به آفریقا، محبوبیت الگوی ایران و اهمیت موفقیت های انقلاب اسلامی عنوان های کلی بر می شمارند که عبارتند از:

4.1 ) مبارزه با ظلم

4.2 ) اهمیت فعالیت مسلمین و مردم دنیا

4.3 ) نگاه ایران به آفریقا

4.4 ) محبوبیت و الگو بودن و تاثیر ایران

4.5 ) اهمیت قانون اساسی و کارنامه موفقیت های ایران

4.1 ) مبارزه با ظلم

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گرایش بی سابقه ی ملت ها برای مقابله با استكبار جهانی به سركردگی آمریكا، فرمودند: امروز در آفریقا، آسیا، خاور میانه، اروپا و آمریكای لاتین، ملت ها و به ویژه مسلمانان علیه آمریكا شعار می دهند. مبدأ این تحول كه در طول تاریخ بیداری ملت ها بی نظیر است از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ناشی می شود. انقلاب بر اساس تعالیم اسلام، ضرورت مقابله با ظلم و ستم را در هر شرایطی به مسلمانان تفهیم كرد. زیرا در مبارزه ی مظلوم با ظالم و ستمگر هیچ مرزی وجود ندارد. (61)

        حضرت آيت‏الله خامنه‏اى با اشاره به استقبال پرشور ملت ها از مقامات عالي رتبه ايران از جمله در سفر اخير رئيس جمهور به كشورهاى افريقايى افزودند: رمز استقبال به ياد ماندنى ملت ها از مسؤولان ايرانى - جذابيت آرمان هاى انقلاب اسلامى - حمايت ملت ايران از مظلومان و پايدارى اين ملت در مقابل سيطره استكبار است كه به يارى پروردگار، اين استقامت تاريخ ساز به همت ملت و مسؤولان كشور ادامه خواهد يافت. (62)

         حضرت آيت‌الله خامنه‌اى با توجه به تابعيت آقاى كوفى عنان از غنا، به سوابق مبارزاتى چند تن از رهبران آفريقا از جمله مرحوم نكرومه، موگابه، سامورا ماشل، جوليوس نايرره و نيز نلسون ماندلا اشاره كردند و فرمودند: آفريقا در دهه‌هاى اخير مردان بزرگى داشته است و ما از آن جهت كه آفريقا در مقابل ظلم ايستاد، به اين منطقه از جهان عميقاً علاقه‌منديم. (63)

        ما به سرنوشت ملت هاى مظلوم و مورد ستم قرار گرفته علاقه‏منديم و همواره با ملت هاى جنوب آفريقا و با خود شماها همكارى هم كرده‏ايم. (64)

 4.2 ) اهمیت فعالیت مسلمین و مردم دنیا

اگر در گوشه‌يى از جهان، جمعى از مسلمين حركتى مى‌كنند، تصميمى مى‌گيرند، سودى مى‌برند، يا زيانى مى‌بينند، ملت ايران و انقلاب و نظام ما نمى‌تواند موضع منفى و بى‌تفاوت بگيرد. لذا از روز اول كه انقلاب ما به يك دولت و يك نظام تبديل شد، اين نظام در زبان امام و معلم و معمارش و در زبان مسؤولان و گويندگانش، همواره مسائل ملت هاى مسلمان را مطرح و به آن اعتنا كرده است. امروز اگر شما مى‌بينيد كه مثلاً در آفريقا ملت ها كارى كرده‌اند كه حواس استكبار جهانى بكلى پريشان شده است؛ اگر مى‌بينيد كه سياستگذاران استكبارى دارند فكر مى‌كنند كه اگر مسائل الجزاير به فلان كشور و فلان كشور سرايت كرد، ما چه مى‌كنيم؛ اگر مى‌بينيد كه ملت هاى مسلمان جمهوري هاى آسياى ميانه، احساسات اسلامى خود را ابراز مى‌كنند و اسلام را مى‌خواهند - تا آن‌جا كه رهبران و مسؤولان و زمامدارانشان هم چاره‌يى جز اين ندارند كه دم از گرايش به انگيزه‌هاى اسلامى بزنند - و همين‌طور موارد ديگر، اينها را بايد به عنوان آن جرقه‌هايى كه از اين كانون آتش منتشر شده است، ملاحظه كنيد. (65)

        دو سه سال پيش آمريكائى‌ها گفتند كه در منطقه‌ى خاورميانه و شمال آفريقا، هر انتخابى انجام بگيرد، به نفع مسلمان ها است، به نفع گرايش اسلامى است. راست گفتند؛ امروز در هر كدام از اين كشورها انتخابات انجام بگيرد، به نفع گرايش هاى اسلامى است؛ اگرچه ظاهر قضيه نشان ندهد. كى خيال ميكرد در مصر اينجور جوشش اسلامى قوى باشد؟ نمي گذاشتند نشان داده بشود. به هر حال اين اتفاق بزرگى است كه در اين منطقه افتاده. يا اين است كه جريان منطقه، جريان حركت به سمت يك بلوك اسلامىِ قوىِ روشنِ پرجمعيتِ داراى نخبگان فراوان است - كه اين احتمالِ بيشتر است - يا اينكه خداى نكرده يك تسلط استعمارى ديگر است كه باز 50 سال، 60 سال، 100 سال حركت ملت ها را عقب بيندازد، تا باز كى ملت ها بفهمند و تجربه كنند كه به آن ها خيانت شده و باز بيدار بشوند. به هر حال حادثه‌ى مهمى است. ما نمي توانيم نسبت به اين حادثه بى‌تفاوت بمانيم، نمي توانيم تحليل نكنيم، نمي توانيم درست نشناسيم. بايد در اين زمينه‌ها هم اساتيد محترم تلاش كنند. (66)

          رهبر معظم انقلاب اسلامى حساس بودن نسبت به سرنوشت مسلمانان جهان را سرخط ديگرى از خصوصيات امام خمينى (رض) دانستند و فرمودند: مسلمانان، عمق استراتژيك نظام اسلامى به حساب مى‏آيند و ملت هاى مسلمان در آسيا و آفريقا و در منطقه ما طرفدار نظام اسلامى هستند و اين اظهار ارادتى كه آنان به امام و انقلاب كرده و مى‏كنند پيش از اين سابقه نداشته است و اين همه ناشى از اسلام است. (67)

  4.3 ) نگاه ایران به آفریقا

حضورجنابعالی كه رييس جمهور يك كشور استقلال طلب و آزاديخواه آفريقايی و پيشاهنگ ملت های مبارز منطقه در مقابله با نژاد پرستی و سياست های امپرياليزم می باشيد در جمهوری اسلامی ايران، روابط گسترده ی سياسی، اقتصادی و فرهنگی كشور ما با كشورهای قاره ی آفريقا، سفرهای متقابل هيأت های جمهوری اسلامی ايران از آفريقا و هيأت های آفريقايی از جمهوری اسلامی ايران و بازديد شخص اين جانب از كشور شما و ساير كشورهای مترقی خط مقدم مبارزه با رژيم نژادپرست آفريقای جنوبی و بازيد جنابعالی و هيأت بلند پايه ی همراه در تهران، حمايت های مستمر مادی و معنوی انقلاب اسلامی از مبارزات قهرمانانه و خستگی ناپذير مردم ناميبيا عليه رژيم غاصب آپارتايد در صحنه های بين المللی و قطع كامل روابط با رژيم نژادپرست در نخستين روزهای پس از پيروزی انقلاب شكوهمند اسلامی، همگی مبين توجه و اهتمام جمهوری اسلامی ايران به قاره ی بزرگ آفريقا و جايگاه ويژه ی اين منطقه ی حساس از جهان و سرنوشت مردم مظلوم وستمديده آن، در سياست خارجی جمهوری اسلامی ايران است. آفريقای هميشه مظلوم، سال ها تحت ستم بيگانگان، قلدران و سلطه جويان بوده است و لذا ملت بزرگ ما و مردم آفريقا، با احساس و دردی مشترك از ستم مستكبران و اهداف پليد استعمارگران، علائقی نزديك، عميق و صميمی را دنبال می كنند. در نظر ما مقابله ی جدی همه دولت ها و ملت های مترقی با پديده ی بسيار زشت جامعه بشری، نژادپرستی - يك وظيفه ی ترديدناپذير است. وجود رژيم های نژادپرستی نظير آفريقای جنوبی و اسرائيل - هم پيمانان استراتژيك استكبار جهانی و استعمارگران شناخته شده تاريخ معاصر - كاملا محكوم و مورد انزجار و مبارزات مردمی و مشروع ملت های اين دو سرزمين غصب شده، كه صاحبان واقعی اين كشورهايند، مورد تاييد ما است. (68)

        ما اين توقع را از خودمان داريم؛ ما مى‏خواهيم در زمينه‏ى دانش و فناورى به جايى برسيم كه شأن ملت ايران است. اين فقط يك نگاه غرورآميز ملى نيست، اين نژادپرستى نيست؛ اين حتى يك نگاه انسانىِ عام به همه‏ى بشريت است؛ به‏خاطر اين‏كه اگر ما بتوانيم در دانش، در خط مقدم قرار بگيريم، انگيزه‏هاى جهان‏گيرى و جهان‏گشايىِ غرب را نداريم؛ انگيزه‏هاى سودجويانه از ملت ها را نداريم؛ دانش ما كه به سود ما است، به سود ملت هاى ديگر هم هست. رئيس‏جمهور ما در سفر اخير به چند كشور آفريقايى، طرح‏ها و برنامه‏هايى را مطرح كرده بودند. ايشان به من گزارش مى‏دادند و مى‏گفتند ما مى‏توانيم بعضى از اين طرح‏ها را به آسانى انجام دهيم - حتى به شكل نوتر و مدرن‏تر از آنچه اروپايى‏ها انجام مى‏دهند - اما آن ها به چند برابرِ قيمت دارند براى كشورهاى آفريقايى انجام مى‏دهند. اين كشورها چاره‏يى هم ندارند؛ مجبورند با يك تاجر اروپايى قرارداد ببندند و او مى‏آيد با قيمت چند برابر برايشان تمام مى‏كند. ما اگر باشيم، اين‏طورى عمل نمى‏كنيم؛ ما با كشورها راه مى‏آييم. نه اين‏كه سود ملى را نديده بگيريم، بلكه به اين معنا كه سود ناشى از زياده‏روى و تعدى و تجاوز را براى خودمان حلال نمى‏دانيم. ما اگر دانشى داشته باشيم، آن را به ديگران مى‏دهيم. (69)

        حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به استقبال ایران از همكاری با كشورهای آفریقایی افزودند: ایران برخلاف استعمارگران می تواند به عنوان یك كشور دوست و برادر به توسعه كشور شما و منطبق با منافع ملی كمك كند. (70)

حضرت آيت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در ديدار آقای "داودا جاوارا" رئيس جمهور گامبيا با ايشان، ارتباط و همكاری با ملت های مسلمان در كشورهای مظلوم و محروم آفريقا را به عنوان يكی از اهداف سياست خارجی جمهوری اسلامی ايران نام بردند و بر لزوم تحكيم بخشيدن به ارتباطات و پيوندهای ميان كشورهای اسلامی تأكيد كردند. در اين ديدار كه آقای هاشمی رفسنجانی رئيس جمهور و چند تن از مقامات بلند پايه‌ی دو كشور نيز حضور داشتند مقام معظم رهبری به مظلوميت قاره آفريقا اشاره كردند و فرمودند: در طول ساليان متمادی استعمارگران و قدرت های بزرگ ثروت های عظيم خدادادی در قاره‌ی آفريقا را به غارت برده‌اند. مردم اين قاره شايسته برخورداری از زندگی مطلوب انسانی هستند و برای اين منظور ضرورت اتحاد، همكاری و نزديكی ملت های مسلمان اهميت بيشتری پيدا كرده است. (71)

        حضرت آيت‌الله خامنه‌اى با توجه به تابعيت آقاى كوفى عنان از غنا، به سوابق مبارزاتى چند تن از رهبران آفريقا از جمله مرحوم نكرومه، موگابه، سامورا ماشل، جوليوس نايرره و نيز نلسون ماندلا اشاره كردند و فرمودند: آفريقا در دهه‌هاى اخير مردان بزرگى داشته است و ما از آن جهت كه آفريقا در مقابل ظلم ايستاد، به اين منطقه از جهان عميقاً علاقه‌منديم. (72)

        حضرت‌ آيت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ امروز در ديدار با آقای‌ "اوبا سانجو" رئيس‌ جمهور نيجريه‌، ضمن‌ ابراز خرسندی‌ از گسترش‌ روابط دو كشور، همكاری‌ با كشورهای‌ آفريقايی‌ را از اولويت های‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ايران‌ دانستند.

مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در همين‌ زمينه‌ خاطرنشان‌ كردند: اسلام‌ بر كمك‌ به‌ ملت های‌ ضعيف‌ به‌ منظور دستيابی‌ به‌ حقوق‌ خود تأكيد كرده‌ است‌ و اين‌ نيازمند اقدام‌ جدی‌، عالمانه‌، هوشمندانه‌ و برنامه‌ريزی‌ شده‌ است‌. (73)

        حضرت آيت الله خامنه ای ضمن تمجيد از تلاش دولت گامبيا برای اجرای احكام اسلامی تصريح كردند: نگاه ما به آفريقا، نگاه برادرانه است و اميدواريم سطح روابط جمهوری اسلامی ايران و گامبيا روز به روز گسترش يابد. (74)

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سوابق مبارزاتی مردم اريتره و همدلی مردم ايران با آنان، خاطر نشان كردند: ايران با نگاه مثبت به كشورهای آفريقايی مي‌نگرد و آمادگی دارد روابط خود را با كشورهای آفريقا، آسيا و به ويژه كشورهای منطقه و همسايگان خود بيش از پيش گسترش دهد. (75)

         حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اى رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار آقاى "امادوتومانى‏توره" رئيس جمهور مالى و هيأت همراه با تأكيد بر اينكه همكارى با كشورهاى آفريقائى به ويژه كشورهاى اسلامى از اولويت‏هاى سياست خارجى جمهورى اسلامى ايران است، افزودند: زمينه‏هاى گسترده‏اى براى گسترش همكاري هاى دو كشور موجود است كه بايد از اين ظرفيت‏ها استفاده شود.

مقام معظم رهبرى با تأكيد بر لزوم همكارى بيش از پيش كشورهاى اسلامى افزودند: امروز يك اراده سياسى و استكبارى ضداسلام شكل گرفته كه تنها راه مقابله با آن وحدت مسلمانان مى‏باشد. (76)

4.4 ) محبوبیت و الگو بودن و تاثیر ایران

         مسأله‌ى ديگر، حركت هاى اسلامى در برخى از كشورهاى عربى و آفريقايى است. اين يكى از مژده‌بخش‌ترين حوادث جهان اسلام است كه ملتى با جوان هايش، با روشنفكرهايش، با مردم كوچه و بازارش، داعيه‌ى اجراى احكام اسلامى و تشكيل حكومت اسلامى داشته و در راه آن حركت كند. از طلوع انقلاب عظيم اسلامى در ايران و تشكيل جمهورى اسلامى، اين انتظار و اميد براى دوستان، و اين هراس و نگرانى شديد براى اردوگاه استكبار و در رأس آن امريكا وجود داشت كه انقلاب اسلامى ايران، طليعه‌ پيروزيهاى مسلمانان در ساير نقاط جهان اسلام خواهد بود. (77)

 رهبر انقلاب اسلامی خطاب به رهبران و سیاستمداران آفریقا راه ملت بزرگ ایران را یك تجربه ی عملی موفق برای نابودی و محو رژیم ظالم، زورگو و نژادپرست آفریقای جنوبی توصیف كردند و اظهار داشتند: هر جا كه ملت ها دست به دست هم داده و حضور یكپارچه ی خود را به نمایش درآورند پیروز خواهند شد و این یك واقعیت اثبات شده است. همانطور كه امام راحل بزرگوارمان قاطعانه فرمودند و مسئولین نظام جمهوری اسلامی نیز همین اعتقاد را دارند تا زمانی كه ملت ها از خود، وحدت و مقاومت نشان بدهند دشمن قادر به شكست آن ها نخواهد بود و آمریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند. (78)

حوادث امروز شمال آفريقا، كشور مصر، كشور تونس، برخى كشورهاى ديگر، براى ما ملت ايران معناى ديگرى دارد، معناى خاصى دارد؛ اين همان چيزى است كه هميشه به عنوان حدوث بيدارى اسلامى، به مناسبت پيروزى انقلاب بزرگ اسلامى ملت ايران گفته مي شد؛ امروز خودش را دارد نشان مي دهد؛ لذا اين دهه مهم است. (79)

        من در دوره رياست جمهورى در اجلاس غيرمتعهدها شركت كردم و يك نطق بسيار پُرشور در آن‏جا ايراد كردم - حدود صد و يك كشور آن‏جا جمع بودند - بعد غالباً سران كشورها آمدند و - به قول ما - طيّب اللَّه گفتند و تأييد كردند. در بين آن ها كه غالباً كشورهاى جهان سومى و آفريقايى و آسيايى بودند، يك رئيس جمهورى آفريقايى كه نسبتاً هم جوان و بسيار فعّال بود، آمد و گفت: اين حرف هايى كه شما زديد، همه حرف هاى ما هم هست. در سازمان وحدت آفريقا و در جاهاى ديگر، ما هم عيناً همين حرف ها را داريم. فرق ما و شما اين است كه شما جرأت مى‏كنيد اين حرف ها را بر زبان مى‏آوريد، ولى ما از امريكا مى‏ترسيم! اتفاقاً بعد از چندى همان بيم و ترسى كه اين جوان داشت، تحقّق هم پيدا كرد. چون ضدّ استكبارى بود، عليه او كودتا كردند و او را كشتند. بعد از يكى، دو سال اين اتفاق افتاد.

اين نظام به عنوان يك الگو براى ملت هاى مسلمان مطرح است. البته به رو نمى‏آورند، در روزنامه‏ها نمى‏نويسند و به خصوص آدم هاى عميق‏ترشان به‏شدّت كتمان مى‏كنند؛ اما اين حقيقتى است كه امروز ملت هاى مسلمان در دنياى اسلام - در مصر، در شمال آفريقا، در خاورميانه و در منطقه شرقى ما - تب و تابى دارند؛ جوش و خروشى دارند و چشمشان به ايران است. (80)

در مسابقه‌‌‌‌‌ى فوتبال چند سال قبل، تيم ايرانى بر تيم مقابلش پيروز شد. توى قهوه‌‌‌‌‌خانه‌‌‌‌‌هاى يكى از كشورهاى شمال آفريقا جوان ها نشسته بودند، گلزن ايرانى كه گل ميزد، اينها كف مي زدند. يكى به آن ها گفت شما كه كشور خودتان نيست، چه كار داريد به اينكه بازيكن ايرانى مثلاً يك گل زد توى دروازه‌‌‌‌‌ى طرف مقابلش، كه او هم دشمن شما نيست. مي گفتند پيروزى ايران، پيروزى ما است؛ حتّى در ميدان فوتبال! اينها قيمت دارد. (81)

        هر كشورى، هر سرزمينى، هر منطقه‏ى جغرافيايى‏يى خصوصياتى دارد، اما جوهر واقعى همه‏ى اين حركت هايى كه امروز شما در اروپا و آسيا و كشورهاى اسلامىِ آفريقا و در بسيارى از نقاط جهان مى‏بينيد، عبارت از اين است كه يك ملت، به خود اعتماد پيدا كند و جرأت و گستاخىِ حرف زدن را بيابد و اين، همان نسخه‏ى ملت ايران است. اين، آن چيزى است كه ملت ايران، آن را شروع كرد و به كرسى نشاند و 11 سال همه‏ى سختي ها را تحمل كرد؛ اما اين جوهر حقيقى و معنوى و الهى را از دست نداد. امروز ما بحمداللَّه از هميشه آماده‏تر، بانشاطتر و قدرتمندتريم. (82)

         عزيزان من! مردم شجاع و هوشيار و آگاه قم! جوانان پيشروِ قم! به شما عرض كنم، امروز زمام كار از دست قدرت هاى بزرگ خارج شده است. على‏رغم همه تلاش متمركزى كه عليه اسلام و موج اسلامى و خيزش اسلامى مى‏كنند - چه در آسيا و چه در آفريقا - اين موج اسلامى و بيدارى اسلامى همين‏طور روزبه‏روز گسترش پيدا مى‏كند و آن ها ديگر نمى‏توانند كارى بكنند. اين به بركت انقلاب و قيام مردانه و مؤمنانه و شجاعانه شما است. (83)

اين كلمه‌ى طيبه و شجره‌ى طيبه‌ى «جمهورى اسلامى» است كه محصول آن، بيدارى در دنياى اسلام و مجد و عظمت و پيشرفت در كشور ما و ميان مردم ما بود. ملت ما از اين شجره‌ى طيبه، ميوه‌هاى شيرينى را چيد كه براى يك ملت، اين ثمرات شيرين، حياتى است.

ثمرات اين شجره‌ى طيبه در همه جاى دنياى اسلام هم قابل مشاهده است؛ مسلمانان جهان بيدار شده‌اند و هويت اسلامى خودشان را بازيافته‌اند؛ آن ها از مسلمانى خودشان احساس عزت كرده‌اند. در كشورهاى اسلامى، جوانان، دانشگاهيان، روشنفكران و نخبگان، دلشان مجذوب هدف‌هاى اسلامى است و براى آن ارزش قائلند؛ براى آن تلاش مى‌كنند. در دنياى اسلام، ملت‌هايى از بركت اين شجره‌ى طيبه، هويت حقيقى و هويت ملى و اسلامى خودشان را بازيافته‌اند و با اينكه در طول ساليان متمادى در پنجه‌ى قدرت ابرقدرت‌ها بوده‌اند، احساس قدرت كرده‌اند. امروز فلسطين يك نمونه است، عراق يك نمونه است، شمال آفريقا نمونه‌هاى متعدى دارد، لبنان يك نمونه است. (84)

        اين‏كه شما مى‏بينيد در كشورهايى از آفريقا، گروه هاى اسلامى داعيه‏ى حكومت پيدا كرده‏اند، يا مسلمانان با حكومت هاى ستمگر مبارزه مى‏كنند و شعار اللَّه‏اكبر مى‏دهند، يا حتّى كسانى كه از اسلام برى هستند، ولى به تظاهر به اسلام مجبور مى‏شوند، چيز جديدى است. اينها ناشى از اين صبح روشنى است كه به بركت پيروزى انقلاب اسلامى و اين حركت عظيم، در تاريخ ملت هاى مسلمان به‏وجود آمده است. اين، مرهون زحمات علماى بزرگ و بيش از همه آن بزرگمردى بود كه رهبرى و بنيانگذارى اين حركت را با دست توانا و دل پُراراده و پُرايمان خود و با توكل بى‏پايان و با تقرب به خدا و اخلاص‏للَّه انجام داد و حادثه‏يى در تاريخ شد. (85)

         ایشان پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ایستادگی ملت ایران در برابر مشكلات و فشارها را نمونه ای از حركت همراه با روئیدن و بالیدن برشمردند و افزودند: تقریباً همه تحلیل گران دنیا اذعان دارند كه حركت كنونی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ناشی از قیام ملت ایران است. (86)

          ایشان حركت بیداری كنونی در غرب آسیا و شمال آفریقا را امتداد حركت عظیم ملت ایران خواندند و تأكید كردند: این حركت بیداری قطعاً تا قلب اروپا پیش خواهد رفت و ملت‌های اروپا ضد سیاستمداران و زمامداران خود كه آن ها را تسلیم محض سیاست‌های فرهنگی و اقتصادی امریكا و صیهونیست‌ها كرده‌اند، به‌پا خواهند خاست. (87)

        گاهى ماها تعجب مى‏كرديم كه يك شاعر درجه‏ى يك عرب شمال آفريقا - كه خودش هم يك شخصيت سياسى است - چه‏طور آمده يك قصيده درباره‏ى امام، يا در مدح تهران گفته است. اين، چه ذوق و هنر و انگيزه‏يى است كه يك انسان حسابى و يك آدم داراى معرفت و علم و مكانت و وزانت را وادار مى‏كند اين‏طور شعر بگويد؟ همه‏ى اينها، ناشى از خصوصيات انقلاب ما است. (88)

4.5 ) اهمیت قانون اساسی و کارنامه موفقیت های ایران

         من يك جمله‌اى را از يك مقام غربى نقل كنم. بنده دأبم نيست از قول اين سياستمدارها و معاريف غربى چيزى بگويم؛ اما اين جمله‌ى جالبى است. او مي گويد: دو چيز است كه اگر در ميان مسلمان ها دست به دست بگردد و ملت هاى مختلف مسلمان از اين دو چيز آگاه شوند، ديگر همه‌ى تابوهاى غرب - يعنى اصول جزمى غرب - در هم خواهد شكست و باطل خواهد شد. اين دو چيز چيست؟ اين متفكر غربى مي گويد: يكى قانون اساسى جمهورى اسلامى است؛ كه اين قانون اساسى، يك حكومت مردمى و پيشرفته‌ى امروزى و در عين حال دينى را در چشم مسلمانان جهان ممكن مي سازد. اين قانون اساسى نشان مي دهد كه مي توان يك حكومتى داشت كه هم متجدد باشد، امروزى باشد، پيشرفته باشد و هم كاملاً دينى باشد. قانون اساسى اين را تصوير مي كند. مي گويد چنين چيزى ممكن است. اين يك. دوم، كارنامه‌ى موفقيت هاى علمى و اقتصادى و سياسى و نظامى جمهورى اسلامى است؛ كه اگر اين دست مسلمان ها برسد، مى‌بينند كه آن امرِ ممكن اتفاق افتاده است، واقع شده است. او مي گويد اگر ملت هاى مسلمان از اين امكان و وقوع نسبى كه هم ممكن است، هم در ايرانِ امروزِ اسلامى به طور نسبى واقع شده است، مطلع شوند، اين نظام‌سازى را پيش چشم داشته باشند، ديگر جلوى سلسله‌ى انقلاب ها را نمي توان گرفت.

        امروز اين اتفاق افتاده است. البته اين اتفاق، امروز نيفتاده است؛ سى سال است. يك مطلبى تدريجاً و آرام آرام در ذهن ملت ها جا مي گيرد، رشد مي كند، پخته مي شود، بعد به اين صورتى كه امروز در شمال آفريقا و در مناطق ديگر مشاهده مي كنيد، بروز مي كند. (89)

5 ) بایدهای آفریقا

          مقام معظم رهبری در راستای اعتلای کشورهای اسلامی و مردم مستضعف این قاره از باید هایی سخن به میان آورده است که عبارتند از:

5.1 ) اتحاد میان مسلمانان، ایجاد پیمان اسلامی

5.2 ) همکاری کشورهای مستقل با یکدیگر

5.3 ) اهمیت رابطه مردم با مساجد

5.4 ) استفاده از ظرفیت های یکدیگر

5.5 ) اهمیت تحمل سختی ها

5.6 ) اهمیت نفوذ علما در آفریقا

5.7 ) اهمیت استفاده از استعدادها

5.8 ) اهمیت شخصیت و هویت مردم آفریقا

5.9 ) اهمیت حمایت از مردم آفریقا

5.10 ) اهمیت حفظ ریشه ها در آفریقا

5.11 ) اهمیت حفظ زبان بومی

5.12 ) اهمیت لباس ملی

5.1 ) اتحاد میان مسلمانان، ایجاد پیمان اسلامی

         من بارها گفته‏ام و هم اکنون هشدار می‏دهم که اگر شرقِ ستم کشیده و آفریقا  به خودشان متکی نباشند، تا ابد گرفتارند. بیایید روی پای خودتان بایستید و بر غرب بتازید و آنان را از میدان به در کنید. من از گوشۀ بیمارستان  به آفریقا و شرقِ زیر سلطه و تمام کشورهای تحت ستم اخطار می‏کنم که متحد شوید و دست امریکای جنایتکار را از سرزمینهای خود قطع کنید. (90)

          اگر ميان ملت هاى مسلمان و ميان فرقه‏هاى اسلامى و اقوام مسلمان با يكديگر، محبت و حسن‏ظن و همدلى، جاى بدگمانى و بدبينى را كه خواسته‏ى دشمنان است بگيرد، بخش اعظم توطئه و تدبير بدخواهان را خنثى خواهد كرد و نقشه‏هاى شوم آنان را براى سيطره‏ى روزافزون بر امت اسلامى عقيم خواهد ساخت. (91)

          رهبر انقلاب اسلامی خطاب به رهبران و سیاستمداران آفریقا راه ملت بزرگ ایران را یك تجربه ی عملی موفق برای نابودی و محو رژیم ظالم، زورگو و نژادپرست آفریقای جنوبی توصیف كردند و اظهار داشتند: هر جا كه ملت ها دست به دست هم داده و حضور یكپارچه ی خود را به نمایش درآورند پیروز خواهند شد و این یك واقعیت اثبات شده است. همانطور كه امام راحل بزرگوارمان قاطعانه فرمودند و مسئولین نظام جمهوری اسلامی نیز همین اعتقاد را دارند تا زمانی كه ملت ها از خود، وحدت و مقاومت نشان بدهند دشمن قادر به شكست آن ها نخواهد بود و آمریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند. (92)

          حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اى رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار آقاى "امادوتومانى‏توره" رئيس جمهور مالى و هيأت همراه با تأكيد بر اينكه همكارى با كشورهاى آفريقائى به ويژه كشورهاى اسلامى از اولويت‏هاى سياست خارجى جمهورى اسلامى ايران است، افزودند: زمينه‏هاى گسترده‏اى براى گسترش همكاري هاى دو كشور موجود است كه بايد از اين ظرفيت‏ها استفاده شود.

ايشان با اشاره به تمدن و فرهنگ غنى و همچنين مواهب طبيعى كشورهاى آفريقائى خاطرنشان كردند: به رغم تلاش قدرت ها براى جلوگيرى از بهره‏مندى مردم آفريقا از اين مزايا، كشورهاى آفريقائى با تحرك و نشاط علمى و عملى مى‏توانند استعدادهاى خود را به فعليت برسانند.

مقام معظم رهبرى با تأكيد بر لزوم همكارى بيش از پيش كشورهاى اسلامى افزودند: امروز يك اراده سياسى و استكبارى ضداسلام شكل گرفته كه تنها راه مقابله با آن وحدت مسلمانان مى‏باشد. (93)

          ايشان با اشاره به تمدن و فرهنگ غنى و همچنين مواهب طبيعى كشورهاى آفريقائى خاطرنشان كردند: به رغم تلاش قدرت ها براى جلوگيرى از بهره‏مندى مردم آفريقا از اين مزايا، كشورهاى آفريقائى با تحرك و نشاط علمى و عملى مى‏توانند استعدادهاى خود را به فعليت برسانند.

         مقام معظم رهبرى با تأكيد بر لزوم همكارى بيش از پيش كشورهاى اسلامى افزودند: امروز يك اراده سياسى و استكبارى ضداسلام شكل گرفته كه تنها راه مقابله با آن وحدت مسلمانان مى‏باشد. (94)

          رهبر انقلاب اسلامی تقسيم كشورها به سلطه‌گر و سلطه‌پذير را غير معقول و ناعادلانه دانستند و افزودند: كشورهای آسيايی، آفريقايی و آمريكای لاتين مي‌توانند با گسترش همكاري های خود وضع كنونی روابط بين‌المللی را تغيير دهند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌ای تقويت خودباوری و اعتماد به نفس را نياز امروز ملت ها و دولت ها بر شمردند و تأكيد كردند: آمريكا و اسرائيل با نزديك شدن كشورهای مستقل به يكديگر مخالفند به همين دليل، همواره نقشی اساسی در فجايع آفريقا و ايجاد جنگ های قومی- قبايلی و سياسی داشته‌اند. (95)

         حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (90.04.05) در دیدار آقای "عمرالبشیر" رئیس جمهور سودان و هیأت همراه، حركت‌های مردمی اخیر در منطقه را سرآغاز یك تحول اساسی در كشورهای اسلامی و منطقه خواندند و اظهار امیدواری كردند: در آینده نزدیك شاهد یك پیمان قوی اسلامی در شمال آفریقا باشیم. (96)

5.2 ) همکاری کشورهای مستقل با یکدیگر

رهبر انقلاب اسلامی تقسيم كشورها به سلطه‌گر و سلطه‌پذير را غير معقول و ناعادلانه دانستند و افزودند: كشورهای آسيايی، آفريقايی و آمريكای لاتين مي‌توانند با گسترش همكاري های خود وضع كنونی روابط بين‌المللی را تغيير دهند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌ای تقويت خودباوری و اعتماد به نفس را نياز امروز ملت ها و دولت ها بر شمردند و تأكيد كردند: آمريكا و اسرائيل با نزديك شدن كشورهای مستقل به يكديگر مخالفند به همين دليل، همواره نقشی اساسی در فجايع آفريقا و ايجاد جنگ های قومی- قبايلی و سياسی داشته‌اند. (97)

5.3 ) اهمیت رابطه مردم با مساجد

          يك مطلبِ لازمِ كوتاهى را در باب مسأله مساجد اشاره كنم - به مسائلى هم كه بعداً به مناسبت ماه رمضان خواهم گفت، ارتباط پيدا مى‏كند - و آن اين است كه مسجد، نه فقط در زمان ما و نه فقط در كشور عزيز اسلامى ما، بلكه در نقاط مختلف عالم و در طول تاريخ، منشأ آثار بزرگ و نهضت ها و حركت هاى اسلامى بزرگى شده است. مثلاً قيام مردم كشورهاى شمال آفريقا كه مسلمان هستند - مثل الجزاير و ديگر كشورهايى كه سال ها در زير سلطه نظامى استعمار فرانسوي ها بودند - از مساجد شروع شد، كه به پيروزى هم رسيد و كشورها استقلال پيدا كردند. انقلاب در اين كشورها هم، آن روزى رو به شكست رفت و دوباره ملّت ها استقلال خودشان را از دست دادند كه رابطه خود را با مساجد و با دين و ايمانِ مساجد قطع كردند. (98)

5.4 ) استفاده از ظرفیت های یکدیگر

         حضرت‌ آيت‌‌الله‌ خامنه‌ای‌ توجه‌ رئيس‌‌جمهور كشور مالی‌ را به‌ ضرورت‌ استفاده‌ كشورهای‌ آفريقايی‌ و آسيايی‌ از امكانات‌، تجارب‌ و دانش‌ يكديگر جلب‌ كردند و تلاش‌ ملت‌ مسلمان‌ مالی‌ را در جهت‌ بازسازی‌ كشور خود حركتی‌ به‌ سمت‌ اهداف‌ اسلامی‌ دانستند. (99)

          مقام معظم رهبرى در ديدار رئيس جمهور گامبيا با ايشان، اهميت استفاده از استعداد عظيم نهفته در كشورهاى مسلمان آفريقا را خاطر‌نشان كردند و آمادگى جمهورى اسلامى ايران را براى همكارى دو جانبه با كشور مسلمان گامبيا به اطلاع وى رساندند. (100)

5.5 ) اهمیت تحمل سختی ها

         براى هدايت مردم، ما بايد سختي ها را تحمل كنيم‏.

البته همان‏طور كه گفتند، سخت است؛ ليكن ما بايد اين سختي ها را تحمل بكنيم. وقتى آن كسانى‏كه ايمان ما و تمسك و اميد ما را ندارند، تحمل مى‏كنند، به طريق اولى‏ ما بايد تحمل كنيم. شما ببينيد در مناطقى از آفريقا و در دوردست ها، كشيش هايى رفتند و سال ها آن‏جا ماندند. براى چه ماندند؟ مسيحى كردن قبايل آفريقايى براى چه بود؟ كيست كه نداند آن ها پيشاهنگان استعمار بودند. رفتند مردم را مسيحى كنند، تا آن عنصر استعمارى بتواند به آن‏جا بياييد و كار خودش را انجام بدهد. كشيش ها هم مى‏دانستند كه براى چه دارند كار مى‏كنند - اين‏طور نبود كه ندانند - اما ببينيد براى خاطر همين هدف، چه مصايبى را تحمل كردند؛ مصايبى كه اصلاً با پول قابل جبران نيست؛ مثلاً يك نفر برود هفت سال در نقطه‏ى مجاور نقطه‏ى آدمخوارها زندگى بكند! انسان اين چيزها را در كتاب ها مى‏خواند، در بعضى از گزارش ها مى‏بيند، در بعضى از فيلم ها و رمان ها هم هست و من از اينها اطلاع دارم و مى‏دانم كه در اين سال هاى استعمار چه شده است. (101)

5.6 ) اهمیت نفوذ علما در آفریقا

         آنچه توانست در شرق دنياى اسلام - يعنى شبه‏قاره‏ى هند - و در غرب دنياى اسلام - يعنى آفريقا - و در ميان اين دو، دست استعمار را از سر مردم كوتاه كند و فرهنگ اسلامى را حفظ نمايد و در مقابل فرهنگ متجاوز و مهاجم بايستد، نفوذ علما بود. در ايران خود ما هم نهضت تنباكو و مبارزه‏ى با استعمار دولت هاى خارجى و بيدار كردن مردم و نيز نهضت مشروطيت و مقابله‏ى با استبداد رضاخانى و ادامه‏ى اين مبارزه تا پيدايش نهضت مقدس عظيم اسلامى، به پيشقراولى و پيشاهنگى علما بود؛ و الّا پيش نمى‏رفت.

اين، يك سابقه و يك تاريخ است؛ كسى هم نمى‏تواند آن را انكار كند؛ مگر مغرض يا جاهلى كه حرفى بزند و بخواهد حقيقتى را بپوشاند. اين، در تاريخ ملت ما و ديگر ملت هاى اسلامى، مضبوط و محفوظ است. (102)

 5.7 ) اهمیت استفاده از استعدادها

         ايشان با اشاره به تمدن و فرهنگ غنى و همچنين مواهب طبيعى كشورهاى آفريقائى خاطرنشان كردند: به رغم تلاش قدرت ها براى جلوگيرى از بهره‏مندى مردم آفريقا از اين مزايا، كشورهاى آفريقائى با تحرك و نشاط علمى و عملى مى‏توانند استعدادهاى خود را به فعليت برسانند. (103)

         مقام معظم رهبرى در ديدار رئيس جمهور گامبيا با ايشان، اهميت استفاده از استعداد عظيم نهفته در كشورهاى مسلمان آفريقا را خاطر‌نشان كردند و آمادگى جمهورى اسلامى ايران را براى همكارى دو جانبه با كشور مسلمان گامبيا به اطلاع وى رساندند. (104)

5.8 ) اهمیت شخصیت و هویت مردم آفریقا

بر پايه همين گزارش، حضرت آيت‌الله خامنه‌اى همچنين در ديدار رئيس جمهور بنين و هيأت همراه با ايشان، مقاومت بسيارى از كشورهاى آفريقايى را در برابر استعمار و اتخاذ مواضع اصولى و ارزشى آن ها را در سه دهه اخير، ستايش برانگيز خواندند و خاطر نشان كردند كه با احياى شخصيت و هويت مردم آفريقا، آينده بهترى در انتظار اين منطقه مهم جهان است. (105)

5.9 ) اهمیت حمایت از مردم آفریقا

از اين حركات اسلامى كه امروز در شمال آفريقا است، همچنان كه همين‏طور مشاهده شده، جداً دفاع و حمايت كنيد. مردم مسلمان در آفريقا بايد احساس كنند كه دولت هايى از آن ها حمايت مى‏كنند. (106)

 5.10 ) اهمیت حفظ ریشه ها در آفریقا

         ولى امر مسلمين با توصيه به دبيركل سازمان ملل براى حفظ ريشه‌هاى آفريقايى خود فرمودند: يكى از سياست هاى استكبارى در دنيا بريدن ريشه‌ها است، قدرت هاى استكبارى با بدترين شكل نژادپرستى، ريشه‌هاى فرهنگى و ملى افراد را قطع مى‌كنند، بنابر اين هر تلاشى براى حفظ ريشه‌هاى فرهنگى، يك مبارزه ارزشى و بر حق است. (107)

5.11 ) اهمیت حفظ زبان بومی

          امروز كشورهايى هستند كه متأسفانه زبان ملىِ خودشان، زبان رسمى‏شان نيست. امروز زبان رسمى هند و پاكستان، زبان انگليسى است؛ زبان ديوانى‏شان، زبان انگليسى است؛ در حالى‏كه زبان هندى و زبان اردو و چند صد زبان ديگر هم دارند. در پاكستان، زبان اردو؛ و در هندوستان، زبان هندى، زبان رايج است؛ اما آن ها به كلى مغفولٌ‏عنه است. چگونه زبان خارجى آمد جاى زبان ملىِ يك ملت را گرفت؟ همين‏طورى وارد مى‏شوند. انگليسى‏ها در هند سرمايه‏گذارى كردند تا توانستند وضعيت را به اين‏جا برسانند. بعضى از كشورهاى آفريقايى، زبانشان پرتغالى يا اسپانيولى است؛ به زبان رسمىِ خودشان اصلاً توجه نمى‏كنند؛ اين خوب است؟ تسلط زبان بيگانه بر يك ملت، خوب است؟ زبان، استخوان فقرات يك ملت است؛ اين را ما اين‏طور تضعيف كنيم؟ چرا؟ چون آقايى سليقه‏اش اين است و اين‏طور فهميده! مدرسه و بچه‏هاى مردم كه محل آزمون و خطا نيستند؛ آزمايشگاه نيستند كه ما اين مسأله را تجربه كنيم، بعد ببينيم تجربه غلط از آب درآمد. با بچه‏هاى مردم كه نمى‏شود اين‏طورى رفتار كرد. بنابر اين اتاق فكر - يعنى يك مركز انديشمند و آگاه - لازم است. چيزهاى فراوان ديگرى هم در آموزش و پرورش وجود دارد، كه بايد به آنها هم توجه كرد. (108)

 5.12 ) اهمیت لباس ملی

         بنده زمان رياست‏جمهورى در شوراى عالى انقلاب فرهنگى قضيه‏ى طرح لباس ملى را مطرح كردم و گفتم بياييد يك لباس ملى درست كنيم؛ بالاخره لباس ملى ما كه اين كت و شلوار نيست. البته من با كت و شلوار مخالف نيستم؛ خود من هم گاهى اوقات در ارتفاعات يا جاهاى ديگر ممكن است كاپشن هم بپوشم؛ ايرادى هم ندارد؛ اما بالاخره اين لباس ملى ما نيست. عرب ها لباس ملى خودشان را دارند، هندى‏ها لباس ملى خودشان را دارند، اندونزى‏يايى‏ها لباس ملى خودشان را دارند، كشورهاى گوناگون شرقى لباس هاى ملى خودشان را دارند، آفريقايى‏ها لباس هاى ملى خودشان را دارند و در مجامع جهانى هر كس لباس ملى خود را دارد؛ افتخار هم مى‏كنند. (109)

 6 ) نقاط ضعف آفریقا

          مقام معظم رهبری نقاط ضعف آفریقا را در سه مولفه تفکر تمسک به غرب، ترس از استکبار و نبود رهبر می داند.

6.1 ) تفکر تمسک به غرب

و اما مطلبى كه امروز مى‏خواهم با استفاده از فرصت آن را عرض كنم، اين است كه در كشور ما و نيز بسيارى از كشورهاى به اصطلاح جهان سوم، جهت اداره امور مملكتى دو نظر وجود دارد: يك نظر اين است كه مردم يك كشور و روشنفكران و تصميم‏گيران آن، اظهار نظر مى‏كنند كه براى ساختن كشورشان و به دست آوردن آينده، بايد به قدرت حاكم جهانى متّكى باشند. اين قدرت حاكم جهانى در هر زمان و هر كه هست - چه قدرت برتر علمى باشد و چه قدرت برتر سياسى و فرهنگى دنيا - برايشان فرقى نمى‏كند. مى‏گويند: «ما بايد دنباله‏رو قدرت هايى باشيم كه امروز سكّوهاى اوّل دنيا را در مسابقات علمى، سياسى و تسليحاتى به خود اختصاص داده‏اند». استدلالشان اين است كه چون آن ها قوى‏اند، ما بايد زير بالشان برويم!

اين ديدگاه و طرز فكر، در كشورهاى عقب‏افتاده دنيا حاكم است. كسانى كه در مسائل سياسى و جغرافيايى مطالعه كرده‏اند، مى‏دانند كه چنين طرز فكرى در كشورهاى امريكاى لاتين، كشورهاى آفريقايى و در بعضى از كشورهاى آسيايى وجود داشته است و عدّه‏اى از روشنفكران و سياستمداران، از آن تبعيت مى‏كرده‏اند. (110)

6.2 ) ترس از استکبار

 من در دوره رياست جمهورى در اجلاس غيرمتعهدها شركت كردم و يك نطق بسيار پُرشور در آن‏جا ايراد كردم - حدود صد و يك كشور آن‏جا جمع بودند - بعد غالباً سران كشورها آمدند و - به قول ما - طيّب اللَّه گفتند و تأييد كردند. در بين آن ها كه غالباً كشورهاى جهان سومى و آفريقايى و آسيايى بودند، يك رئيس جمهورى آفريقايى كه نسبتاً هم جوان و بسيار فعّال بود، آمد و گفت: اين حرف هايى كه شما زديد، همه حرف هاى ما هم هست. در سازمان وحدت آفريقا و در جاهاى ديگر، ما هم عيناً همين حرف ها را داريم. فرق ما و شما اين است كه شما جرأت مى‏كنيد اين حرف ها را بر زبان مى‏آوريد، ولى ما از امريكا مى‏ترسيم! اتفاقاً بعد از چندى همان بيم و ترسى كه اين جوان داشت، تحقّق هم پيدا كرد. چون ضدّ استكبارى بود، عليه او كودتا كردند و او را كشتند. بعد از يكى، دو سال اين اتفاق افتاد. (111)

6.3 ) نبود رهبر

حقيقتاً بسيارى از سياستمداران، از اين‏كه ملت ها بتوانند بدون اتكاى به سلاح، فقط با حضور خودشان، با جسم خودشان، با فرياد خودشان و با اظهار وجود خودشان، يك واقعيت سياسى را دگرگون كنند و يك حادثه‏ى سياسى به‏وجود بياورند، مأيوس بودند. چند سال قبل از اين - شايد پنج يا شش سال پيش -در سفرى كه من به آفريقا- كشورهاى خط مقدم مبارزه‏ى با نژادپرستى در آفريقاى جنوبى - داشتم، با چند نفر از سران و سياستمداران و چهره‏هاى معروف سياسى و مردمى آن منطقه، گفتگو كردم. با يكى از برجسته‏ترين سياستمداران آفريقا و چهره‏هاى مردمى، اين مطلب را در ميان گذاشتم و گفتم راه علاج اين منطقه و نابودى اين رژيم ظالم زورگوى آفريقاى جنوبى - كه وضعش در آن روز، از امروز خيلى سخت‏تر بود؛ به خاطر آن شخصى كه آن روز در آن كشور بر سر كار بود - اين است كه اكثريت مردم، همان تجربه‏يى را كه ملت ايران عمل كردند، اعمال كنند.

اكثريت قاطع مردم آن‏جا، بوميان سياه‏پوستند. حكام معتقد به نژادپرستى و حاكميت سفيدپوستان، يك اقليت كوچكند. حتّى سفيدپوستانى در آن‏جا هستند كه با سياه‏پوستان همفكر و هم عقيده‏اند؛ اما آن حكومت جائر، همچنان مى‏تاخت و مى‏راند كه هنوز هم تقريباً همان‏طور است. من گفتم اين مردم، براى اين مبارزه‏ى اساسى، سلاح نمى‏خواهند؛ فقط حضور آن ها در خيابان ها لازم است كه بيرون بيايند. ملت - به معناى ملت - نشان بدهد كه با آن نظامِ ظالمِ تبعيضگرِ ضد همه‏ى حقايق بشرى و حقوق بين‏المللى مخالف است. گفتم در ايران، اين حادثه اتفاق افتاد و فقط ملت به خيابان ها آمدند. البته مردم مقاومت كردند، كشته شدند، عزيزانشان را از دست دادند، جانشان را فدا كردند؛ اما خسته نشدند. اين، خصوصيت حضور عظيم مردمى است كه هر مقصودى با آن برآورده مى‏شود. البته دير و زود دارد، هدف ها فرق مى‏كند، بعضى زودتر و بعضى ديرتر قابل تحقق است، بعضى با مشكلات بيشتر همراه است؛ بسته به اين است كه اين ملت، خسته نشوند.

آن سياستمدار انقلابىِ مردمىِ بزرگ - كه كسانى كه آن چهره را مى‏شناسند، همه او را قبول دارند و مرد مجربى هم هست - تصديق كرد و گفت: درست است، اين تجربه كاملاً عملى است؛ منتها ما در اين‏جا، آن عامل برانگيزاننده و متحدكننده‏ى ملت شما - يعنى اعتقاد عميق دينى و آن رهبرى عظيم - را كم داريم؛ راست هم مى‏گفت. (112)

  سخنان حضرت امام خمینی رحمة الله علیه در توصیه به ملت آفریقا

          [باید] شرق و آفریقای عزیز ـ این قاره‏ای که با نهضت اسلامی ملی و قیام خونین مردم دلاور الجزایر از خواب گران بیرون آمد ـ و کشوری بعد از کشور دیگر [را] از چنگال امریکا و کشورهای استعمارگر دیگر نجات داد، باید روی پای خودشان بایستند و شدیداً با فرهنگ صادراتی مبارزه کنند. کشورهای آفریقا و آسیا و سایر کشورهای دربند در قاره‏های دیگر باید بدانند که آنچه از غرب و شرق توطئه‏گر و استعماری و از امریکای متجاوز بر کشورهای ستم‏کشیده صادر می‏شود تباهی و فساد آن قابل مقایسه با اصلاح آن نیست. تمام کشورهای اسلامی چون ایران بنا به وظیفۀ اسلامی خویش باید از کشورهای در حال رشد و مبارزه با استعمار مادی و معنوی پشتیبانی کنند. کشورهای اسلامی باید در مقابل اسرائیل اشغالگر ـ که اکثر گرفتاریهای کشورهای اسلامی به دست آن است ـ موضع خصمانه داشته باشند و با تمام نیرو از آرمان فلسطین و لبنان عزیز دفاع کنند. کشورهای اسلامی باید از سازمانهای آزادیبخش سراسر جهان دفاع کنند. ما توطئۀ مصر و امریکا و اسرائیل را برای در هم کوبیدن نهضت بزرگ مردم مبارز فلسطین شدیداً محکوم می‏کنیم. سران و نمایندگان کشورهایی که در الجزایر عزیز جمع شده‏اید! بیایید متحد شویم و دست جنایتکاران چپ و راست را ـ که در رأس آن امریکاست ـ قطع نموده، و اسرائیل را از ریشه برکنیم و حق مردم فلسطین را به خودشان بسپاریم. از خداوند متعال بیداری مسلمین و اتحاد کلمۀ آنان و عظمت کشورهای اسلامی را خواستارم. والسلام علیکم و علی عباداللّه‏ الصالحین. (113)

منابع و ماخذ :

 1. دیدار رئیس جمهور بروندی با رهبر انقلاب (92.01.21)
 2. بيانات مقام معظم رهبرى در اجتماع بزرگ مردم اراك‏ (79.08.24)
 3. بيانات مقام معظم رهبری در ديدار دانشجويان و اساتيد دانشگاه‏هاى استان كرمان (84.02.19)
 4. بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار ارتشيان، به مناسبت «روز ارتش» 73.01.24)
 5. ديدار رئيس‌‌جمهور مالی‌ با رهبر انقلاب (73.02.10)
 6. ديدار رئيس جمهور مالى و هيأت همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامى (84.04.08)
 7. ديدار آقای‌ اوبا سانجو رئيس‌ جمهور نيجريه‌ با معظم‌‌‌له (79.10.22)
 8. ديدار آقای‌ اوبا سانجو رئيس‌ جمهور نيجريه‌ با معظم‌‌‌له (79.10.22)
 9. ديدار رئيس جمهور مالى و هيأت همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامى (84.04.08)
 10. ديدار آقای‌ اوبا سانجو رئيس‌ جمهور نيجريه‌ با معظم‌‌‌له (79.10.22)
 11. بیانات در بيستمين سالگرد رحلت امام خمینی (ره) (88.03.14)
 12. بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان استان اصفهان‏ (80.08.12)
 13. بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان (90.05.19)
 14. بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان استان اصفهان‏ (80.08.12)
 15. ديدار رئيس‌‌جمهور مالی‌ با رهبر انقلاب (73.02.10)
 16. خطبه‏ هاى مقام معظم رهبرى در نماز جمعه تهران‏ (77.10.04)
 17. پيام به حجاج بيت‌اللَّه‌الحرام‌ (70.03.26)
 18. پيام مقام معظم رهبری به كنگره عظيم حج (83.10.29)
 19. پیام رهبر معظم انقلاب به كنگره عظیم حج (88.09.05)
 20. سخنرانى در ديدار با شركت‏كنندگان در اولين كنفرانس اسلامى فلسطين‏ (69.09.13)
 21. بيانات مقام معظم رهبرى در مراسم سالگرد ارتحال حضرت‏امام(ره) (71.03.14)
 22. پیام در پی برگزاری كنفرانس صلح خاورمیانه (70.07.25)
 23. پیام رهبر معظم انقلاب به كنگره عظیم حج (88.09.05)
 24. سخنرانى در اجتماع بزرگ مردم قم، در سالروز ميلاد حضرت مهدى (عج) (70.11.30)
 25. ديدار رئيس جمهور گامبيا با رهبر انقلاب (71.05.14)
 26. بيانات مقام معظم رهبری در ديدار مسؤولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى‏ (80.12.27)
 27. بيانات در ديدار با فرماندهان و جمعى از پاسداران كميته‏هاى انقلاب اسلامى‏ (69.10.10)
 28. ديدار رئيس‌‌جمهور مالی‌ با رهبر انقلاب (73.02.10)
 29. دیدار مسئولان و جمعی از پاسداران كمیته‌های انقلاب اسلامی با رهبر انقلاب (69.10.10)
 30. پيام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت حلول سال 1382 (82.01.01)
 31. بيانات در جمع دانشجويان و اساتيد دانشگاه صنعتى اميركبير (79.12.09)
 32. بيانات مقام معظم رهبری در ديدار دانشجويان و اساتيد دانشگاه‏هاى استان كرمان (84.02.19)
 33. ديدار رئيس جمهوری اريتره با رهبر معظم انقلاب (87.02.31)
 34. بيانات مقام معظم رهبری در ديدار جمعی از مهندسان و محققان فنی و صنعتی كشور (83.12.05)
 35. در ديدار با روحانيون دفتر نمايندگى ولىّ‏فقيه در امور اهل سنت سيستان و بلوچستان‏ (70.08.27)
 36. بيانات مقام معظم رهبری در جمع اقشار مختلف مردم در روز نیمه شعبان (74.10.17)
 37. ديدار رئيس جمهوری اريتره با رهبر معظم انقلاب (87.02.31)
 38. ديدار رئيس‌‌جمهور مالی‌ با رهبر انقلاب (73.02.10)
 39. سخنرانى در اجتماع بزرگ مردم قم، در سالروز ميلاد حضرت مهدى (عج) (70.11.30)
 40. بیانات در دیدار جمعی از شاعران و ذاكرین اهل بیت(ع) (90.03.03)
 41. بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع بزرگ زايران حرم امام خمينى(ره) (81.03.14)
 42. بيانات مقام معظم رهبرى در مراسم سالگرد ارتحال حضرت‏امام(ره) (71.03.14)
 43. مراسم بیست و دومین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) (90.03.14)
 44. دیدار جمع زیادی از كاركنان و فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران (88.11.19)
 45. ديدار مسؤولان و كارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی (84.08.08)
 46. بیانات در دیدار جمعی از شاعران و ذاكرین اهل بیت(ع) (90.03.03)
 47. بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع بزرگ زايران حرم امام خمينى(ره) (81.03.14)
 48. بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى‏ (79.11.27)
 49. بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان (90.05.19)
 50. دیدار اقشار مختلف مردم با رهبر انقلاب در حسینیه جدیدالتأسیس امام خمینی(ره) (68.09.01)
 51. بیانات در دانشگاه افسرى امام حسين(ع) (90.03.10)
 52. سخنرانى در ديدار با جمعى از روحانيون، ائمه‏ى جماعات و وعاظ نقاط مختلف كشور، در آستانه‏ى ماه مبارك رمضان‏ (69.12.22)
 53. بیانات در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه‌ها (90.06.02)
 54. بيانات در ديدار با گروهى از شيعيان پاكستان‏ (70.10.16)
 55. اقامه نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی (73.11.14)
 56. بيانات در جمع مردم استان كردستان‏ در ميدان آزادى سنندج‏ (88.02.22)
 57. بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان (76.09.25)
 58. بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان (عج) (76.09.25)
 59. ديدار قشرهاى مختلف مردم به مناسبت ميلاد مبارك حضرت ولى عصر (عج) (76.09.25)
 60. بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جمع اقشار مختلف مردم در روز نیمه شعبان (74.10.17)
 61. دیدار فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران با رهبر انقلاب (69.06.29)
 62. ديدار جامعه اسلامى دانشجويان با رهبر معظم انقلاب اسلامی (83.11.15)
 63. ديدار آقاى كوفى عنان دبيركل سازمان ملل متحد (76.09.18)
 64. بيانات در ديدار با رئيس جمهور ناميبيا (70.12.12)
 65. سخنرانى در جمع طلاب و فضلاى حوزه علميم قم‌ (70.12.01)
 66. بیانات در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه‌ها (90.06.02)
 67. اقامه نماز جمعه به امامت مقام معظم رهبری در كنار مرقد امام خمينی (رض) (78.03.14)
 68. بيانات آیت‌الله خامنه‌ای در ضيافت شام به افتخار رئيس جمهور تانزانيا (68.03.11)
 69. بيانات مقام معظم رهبری در ديدار جمعی از مهندسان و محققان فنی و صنعتی كشور (83.12.05)
 70. دیدار رئیس جمهور گینه بیسائو با رهبر معظم انقلاب (89.05.18)
 71. ديدار رئيس جمهور گامبيا با رهبر انقلاب (71.05.14)
 72. ديدار آقاى كوفى عنان دبيركل سازمان ملل متحد (76.09.18)
 73. ديدار آقای‌ اوبا سانجو رئيس‌ جمهور نيجريه‌ با معظم‌‌‌له (79.10.22)
 74. ديدار رئيس جمهور گامبيا و هيأت همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامی (85.09.13)
 75. ديدار رئيس جمهوری اريتره با رهبر معظم انقلاب (87.02.31)
 76. ديدار رئيس جمهور مالى و هيأت همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامى (84.04.08)
 77. پيام به حجاج بيت‌اللَّه‌الحرام‌ (70.03.26)
 78. دیدار مسؤولان نظام با رهبر انقلاب به مناسبت عید فطر (69.02.07)
 79. خطبه‌های نماز جمعه تهران (89.11.15)
 80. بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار گروه كثيرى از جوانان استان اردبيل‏ (79.05.05)
 81. خطبه‌های نماز جمعه‌ی‌ تهران (88.06.20)
 82. بيانات در مراسم اعطاى نشان فتح به تعدادى از فرماندهان عمليات فتح‏المبين و بيت‏المقدس، به مناسبت آزادى خرمشهر (69.03.03)
 83. بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جمع كثيرى از مردم قم‏ (79.10.19)
 84. بيانات در مراسم هفدهمين سالگرد ارتحال حضرت امام خمينى(ره) (85.03.14)
 85. سخنرانى در ديدار با جمعى از روحانيون، ائمه‏ى جماعات و وعاظ نقاط مختلف كشور، در آستانه‏ى ماه مبارك رمضان‏ (69.12.22)
 86. دیدار فرماندهان ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران با فرمانده كل قوا (90.01.14)
 87. دیدار هزاران نفر از معلمان سراسر كشور با رهبر انقلاب (90.02.14)
 88. سخنرانى در ديدار با ائمه‏ى جمعه‏ى سراسر كشور (69.03.07)
 89. خطبه‌های نماز جمعه تهران (89.11.15)
 90. (تشریح عظمت انقلاب ـ استمرار مبارزه علیه مستکبرین تا قطع وابستگیها، 1358.11.22، صحیفه امام جلد 12)
 91. پیام رهبر معظم انقلاب به كنگره عظیم حج (88.09.05)
 92. دیدار مسؤولان نظام با رهبر انقلاب به مناسبت عید فطر (69.02.07)
 93. ديدار رئيس جمهور مالى و هيأت همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامى (84.04.08)
 94. ديدار رئيس جمهور مالى و هيأت همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامى (84.04.08)
 95. ديدار رئيس جمهوری اريتره با رهبر معظم انقلاب (87.02.31)
 96. دیدار رئیس‌جمهوری سودان با رهبر انقلاب (90.04.05)
 97. ديدار رئيس جمهوری اريتره با رهبر معظم انقلاب (87.02.31)
 98. بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار علما، طلاّب و اقشار مختلف مردم شهر مقدس قم به‏مناسبت سالروز 19 دى ماه‏ (57.10.19)
 99. ديدار رئيس‌‌جمهور مالی‌ با رهبر انقلاب (73.02.10)
 100. ديدار رؤسای جمهوری گامبيا، مالديو، بنين، مغرب (76.09.20)
 101. بيانات در ديدار با روحانيون دفتر نمايندگى ولىّ‏فقيه در امور اهل سنت سيستان و بلوچستان‏ (70.08.27)
 102. سخنرانى در ديدار با جمعى از روحانيون، ائمه‏ى جماعات و وعاظ نقاط مختلف كشور، در آستانه‏ى ماه مبارك رمضان‏ (69.12.22)
 103. ديدار رئيس جمهور مالى و هيأت همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامى (84.04.08)
 104. ديدار رؤسای جمهوری گامبيا، مالديو، بنين، مغرب (76.09.20)
 105. ديدار رؤسای جمهوری گامبيا، مالديو، بنين، مغرب (76.09.20)
 106. بيانات در ديدار با عبدالسلام جلّود، عضو شوراى فرماندهى انقلاب ليبى و هيأت همراه وى‏ (70.11.07)
 107. ديدار آقاى كوفى عنان دبيركل سازمان ملل متحد (76.09.18)
 108. گزيده‌ای از بيانات مقام معظم رهبری در ديدار فرهنگيان و معلمان استان كرمان‏ (84.08.12)
 109. بيانات مقام معظم رهبری در ديدار جوانان، اساتيد، معلمان و دانشجويان استان همدان‏ (83.04.17)
 110. بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار كارگران و معلمان، در «روز كارگر» و «هفته معلم» (73.02.13)
 111. بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار گروه كثيرى از جوانان استان اردبيل‏ (79.05.05)
 112. سخنرانى در ديدار با مسؤولان و كارگزاران نظام ، به مناسبت عيد سعيد فطر (69.02.07)
 113. (قطع وابستگی فکری به غرب و بازگشت به فرهنگ اسلامی، 1358.08.08، صحیفه امام جلد 10)

 

 

 

http://farsi.khamenei.ir/

 

 

 

 

<< آخرین صفحه   1 2 3   اولین صفحه >>
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
---
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1995
Visitorsofday : 37
Visitorsofpage : 259107
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.8594

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت