دوشنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
Fmenu Not Found
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
فستیوال با شکوه مسکل – پیدا شدن صلیب واقعی در میان مسیحیان اتیوپی

 منبع : رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درآدیس آبابا

 نويسنده : محمد رضا تارتار    ایمیل : mtartar2002@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1391/11/17  

فستیوال با شکوه مسکل پیدا شدن صلیب واقعی

 در میان مسیحیان اتیوپی

کاری از :

محمد رضا تارتار

کارشناس رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در آدیس آبابا

مهر ماه 1391

.

 

         در واقع زمان آغاز این فستیوال رنگارنگ و باشکوه به قرن چهارم میلادی و زمان ملکه النی "سنت هلنا"  مادر "کنستانتین بزرگ " امپراتور روم شرقی بر می گردد .

        پیروان کلیساهای ارتدوکس ، کاتولیک یا پروتستان بر این باورند که  1600 سال قبل ، یهودیان 34 سال بعد از کشتن مسیح (ع) ، آن حضرت را با  صلیب حقیقی مدفون کردند . ولی  بعد از سالها تجسس و خاک برداری آن  صلیب کشف وعده کثیری به آیین مسیحیت گرویدند.

         ملکه النی به فرزندش "کنستانتین بزرگ"  قول داد در صورت گرویدن به آیین مسیحیت ، صلیب حقیقی را برای ایشان پیدا خواهد کر د .

                بر این اساس پس از گرویدن فرزند ملکه " هلنا " به آیین مسیحیت ، وی ابتدا به اورشلیم رفت ودر کوه های " گولگتو " جستجوی زیادی کرد. ولی نتوانست صلیب راپیدا کند.

ملکه هلنا در روز 27 سپتامبر 326 میلادی بنا بر توصیه راهب (قدیس) " جیریا قوس" که در خواب به وی الهام شده بود ،  وی هیزم فراوانی را جمع آوری و آتش بزرگی را مهیا نمود و بخور "دنرا " روی آن گذاشت . دود ی که از این آتش برخاست توسط باد مقدس به طرف کوهی که در آن نزدیکی بود رفت .

به دستور ملکه هلنا حفاری آن محل به مدت شش ماه به طول انجامید تا اینکه در روز 19 مارس 327 سه صلیب از زیر خاک بیرون آمد . کاشفین در این تحیر بودند که از میان سه صلیب حاضر کدام یک صلیب حقیقی است .

در میان صلیب واقعی معجزاتی نمایان است که مشخصه آن در تاریخ  اینگونه آمده است : 

      " صلیبی که با آن مسیح دفن شده بود معجزات مختلفی دارد که می توان از جمله به زنده شدن مرده گان که نشان آن است اشاره داشت ."

        از آن پس هرساله روز 27 سپتامبر ، به یاد آتش افروزی ملکه هلنا برای پیدا کردن صلیب واقعی ، جشن بزرگی برپا می شود ومردم با جمع آوری هیزم وآتش زدن آن یاد مصائب بزرگ و مرگ حضرت مسیح (ع) را که به خاطر بخشش گناهان  امت جان خود را فدا کرد گرامی می دارند.

        همه ساله بدین منظور جشن با شکوهی در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی برگزار می شود .

مسیحیان اتیوپی در صبح روز 27 سپتامبر با جمع آوری هیزم فراوان به شکل مخروطی بزرگ در وسط میدان مسکل ( صلیب ) و قرار دادن تیر بلندی در وسط آن که بی شباهت به تیرک در چادر ( خیمه ) نیست اقدام به برپایی جشن بزرگ می کنند .

        قبل از  غروب خورشید گروه های مردم  با لباس های رنگارنگ در حالی که شمع در دست دارند وارد میدان می شوند ودور هیزم ها حلقه می زنند .

شایان ذکر است در این مراسم باشکوه کشیشان ارتودکس وگروه موزیک کلیساها هم درمحل حاضر می شوند .

       در این جشن کشیشان زمزمه سرودهای" صلیب مقدس " را اجرا می کنند . در هنگام اجرای سرود از آلات موسیقی کابارو ( طبل ) ، مکوانیا ( نی ) ، ایسناتاسی ( ابزاری همانند تار) و... نیز استفاده می شود .

      با غروب خورشید ، کشیش ها و جمعیت حاضر درحالی که شمع های روشن در دست دارند دور هیزم مخروطی ، به حرکت در می آیند و به رقص و آواز مذهبی می پردازند.

حرکت جمعیت درجهت عکس حرکت عقربه ساعت و برای سه بار تکرار می شود.

        در دور آخر اسقف اعظم ( پاتریاک) ارتدوکس با مشعلی که دردست دارد ، مخروط هیزم را آتش می زند و مراسم ادامه می یابد .

در این جشن مردم به خواندن و پایکوبی می پردازند تا تیر عمودی وسط هیزم مخروطی شکل سوخته و واژگون شود .

در پایان با افتادن تیرگ به تدریج مراسم صلیب به پایان می رسد و جمعیت حاضر محل را ترک می کنند .

مردم با فرارسیدن آغاز سال نو اتیوپیایی که مصادف با تحول طبیعت و رویش گلها و سرسبزی طبیعت وگرم شدن هوا و قطع شدن باران های فصل زمستان محلی است ، احساس آرامش و امید به زندگی مجدد را تجربه می کنند .

       شایان ذکر است این جشن با شکوه « صلیب » در میان روستائیان کشور اتیوپی به مدت دو روز ( روزهای 27 و28 سپتامبر ) بر پا می باشد .

این فستیوال « مسکل » همزمان با تعطیلی یک روز فصلی ، آمدن خورشید و پایان باران های موسمی در کشور و شروع کار دوباره برای کشاورزان است.

 

دراین دو روز مردان روستا برای جمع آوری هیزم و تیرگ جشن در هر چه باشکوه تر برگزار کردن مراسم و برپایی هیزم مخروطی شکل در کنار کوه و تپه محل  اقدام می کنند .

     در روستاها بر خلاف پایتخت مردان روستا از ساعات اولیه صبح شمع روشن می کنند و به همراه شعر و آواز بر ستون ها و سایر وسایل خانه و احشام می مالند و به اصطلاح با نور مقدس آن ها را تبرک می کنند .

      در روستاها ضمن برپایی جشن مسکل و آتش زدن هیزم مخروطی شکل بر این معتقدند که خاکستر باقی مانده از آن درمان هر درد و بیماری است و جهت افتادن آن در واقع بر گرفته از توجه صلیب بر برکت و روزی فراوان و یا نفرین و قحطی و کاهش روزی برای آن محل و مکان می باشد . /م.ر.ت

 

پی نوشت :

  • The Celebration of ‘Maskal’ – Finding of the True Cross

 http://www.ethiosports.com/2012/09/26/the-celebration-of-maskal-finding-of-the-true-cross/

http://www.ethiopiantour.com/blog/ethiopia-festivals/

  • http://ethiopia-history.com/postcard-collections/268-eritrea-postcard-collection-ieapc-030.html

 

 

 

 

همه  ساله در میان پیروان کلیسای ارتدوکس اتیوپی فستیوال تجلیل از صلیب واقعی «مسکل ( برگرفته از زبانهای امهری و تیگرای »  ، تاریخ به صلیب کشیدن حضرت مسیح (ع) و پیدا شدن صلیب واقعی ، در 27 سپتامبر  فستیوال باشکوهی بدین مناسبت همراه با مراسم مذهبی اعم از عبادت ، ستایش ، رقص عبادی ، غذا ، نوشیدنی و پایان فصل باران و سرما و آمدن بهار طبیعت و سال نو اتیوپیایی ( 11 سپتامبر ) در پایتخت و دیگر شهرهای اتیوپی برگزار می گردد .

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
---
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1102
Visitorsofday : 16
Visitorsofpage : 259281
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.4687

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت