سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨

رييس‌جمهور پايه و اساس دوستي ملت ايران با ملت آفريقا را دوستي فرهنگي، تاريخي و انساني توصيف كرد و گفت: اين دوستي هيچ‌گاه سست و ضعيف نخواهد شد.
منو اصلی
محصولات
انتشارخبرنامه الکترونیکی فرهنگی اجتماعی آدیس آبابا – اردیبهشت ماه 1392 شماره هشت – به زبان فارسی
قیمت : 0  ریال
 

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 82857
 بازدید امروز : 28
 کل بازدید : 259098
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.0781
اخبار > مراسم روز جهانی "همبستگی با مردم فلسطین" در اتیوپی


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم روز جهانی "همبستگی با مردم فلسطین" در اتیوپی

مراسم روز جهانی "همبستگی با مردم فلسطین" در اتیوپی

بنا به دعوت رسمی صورت گرفته از طرف دفتر سازمان ملل در آدیس آبابا و سفارت فلسطین در اتیوپی،  آقایان حیدری و خاکپور در مراسم بزرگداشت "روز جهانی حمایت از مردم فلسطین" در مقر سازمان ملل ، شرکت کردند.

این برنامه با مشارکت و همکاری سازمان ملل ، اتحادیه افریقا ، اتحادیه عرب در اتیوپی و با حضور سفرا و دیپلمات های کشورهای خارجی مقیم آدیس آبابا در محل دفتر کمیسیون اقتصادی سازمان ملل در آدیس آبابا برگزار گردید.

نخستین سخنران این مراسم، آقای "صحبون ملود، سفیر اتحادیه عرب در اتیوپی"  بود. وی در بخشی از سخنانش چنین گفت:

"روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین فرصت مناسبی برای پذیرش مسئولیت از طرف جامعه بین الملل در قبال آزادی و استقلال فلسطین است. جامعه جهانی بایستی با حمایتهای گسترده خود در مقابل اشغالگری و فشارهای اسرائیل بایستد و بدین ترتیب از درد و رنج میلیون ها فلسطینی آواره بکاهد. انتقال سفارت آمریکا و شناسائی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی این کشور ، مردود بوده و بر خلاف تمامی قوانین بین المللی است. ما همچنان معتقدیم که راه حل دو دولت مستقل تنها گزینه قابل دسترس در جهت حل مسالمت آمیز این مناقشه می باشد."

سخنران بعدی آقای " کویسی کوارتی،معاون اتحادیه آفریقا" بود. وی گفت:

" اتحادیه افریقا از تمام تلاش های قانونی صورت گرفته بر اساس معاهده های بین المللی و در جهت حل مناقشه فلسطین و اسرائیل، حمایت می کند. همچنین اتحادیه افریقا با همکاری جامعه بین الملل برای ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی با مرزها و پایتختی مشخص تلاش می کند و از تمامی سازمانهای بین المللی نیزمی خواهد تا به مسئولیتهای خود در قبال برقراری صلح و امنیت در این منطقه عمل نمایند".

آقای " نصری ابوجیش، سفیر کشورفلسطین در اتیوپی و اتحادیه افریقا" سخنران بعدی مراسم بود. وی گفت:

" اسرائیل طی سالهای گذشته با اشغال روستاهای فلسطین ، باعث آوارگی میلیون ها فلسطینی شده و این در حالی است که تاکنون هیچ یک از قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت در مورد فلسطین به اجرا گذاشته نشده است. جرم اشغالگری و جنایات اسرائیل فقط به کشتارمستقیم و غیر مستقیم فلسطینیان محدود نمی شود بلکه این رفتارهای خشن از طرف اسرائیل، به قانون آپارتاید تبدیل شده است. ما از تمامی کشورهائی که در مقابل تصمیم غیر قانونی ترامپ ایستادند، تشکر می کنیم وهمچنان به برقراری صلح و امنیت براساس راه حل دو کشورو دو دولت البته برطبق مرزهای سال 1967 تمایل داریم".

سپس در ادامه برنامه ، آقای" آدام الیراکا،معاون دفتر سازمان ملل در اتیوپی  " و " خانم  وینست تادسه، نماینده کشوراتیوپی دراتحادیه افریقا" هر یک سخنرانی کردند.

خانم تادسه در بخشی از سخنانش گفت:

" کشور اتیوپی همواره بر اساس قطعنامه های سازمان ملل متحد و دیگر قوانین بین المللی، استقلال فلسطین را به رسمیت شمرده و در راستای ترویج صلح و ثبات در آن منطقه با سازمان ها و جوامع بین المللی همکاری خواهد کرد."

 

در پایان مراسم، با نواختن سرود ملی کشورفلسطین، پرچم این کشور در مقر سازمان ملل آدیس آبابا برافراشته شد.

شایان گفتن است که روز جهانی حمایت از مردم فلسطین در 29 نوامبر سال 1977 توسط سازمان ملل تعیین و تصویب شد.٢٠:٠٨ - 1397/09/11    /    شماره : ٧١٨٩٥١    /    تعداد نمایش : ١٥٠رييس‌جمهور پايه و اساس دوستي ملت ايران با ملت آفريقا را دوستي فرهنگي، تاريخي و انساني توصيف كرد و گفت: اين دوستي هيچ‌گاه سست و ضعيف نخواهد شد.