پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
Fmenu Not Found
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
ماه محرم در اتیوپی

 منبع : رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران د رآدیس آبابا

 نويسنده : محمد رضا تارتار     ایمیل : mtartar2002@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/03/09  

ماه محرم در اتيوپي

عنوان : ماه محرم در اتيوپي

تهيه و تدوين : محمد رضا تارتار کارشناس رايزني فرهنگي ايران در آديس آبابا

ارسالي :رايزني فرهنگي ايران در آديس آبابا

كشور :اتيوپي

عاشوراي حسيني در هرار اتيوپي

مراسم عاشوراي حسيني در شهر« هرار» اتيوپي، همه ساله برگزار مي­شود، بنا به نقل معمرين شهر «هرار» حدود پانصد سال پيش مردماني از «شيراز» پس از مهاجرت به آفريقا در شرق و شاخ اين قاره رحل اقامت افکنده و براي مدتي در شهر «موگاديشو»- پايتخت کشور سومالي- مستقر شدند. آنان سپس به مناطق ديگر آفريقا مهاجرت و در آنها سکني گزيدند . از آن جمله، عده­اي به شهر « هرار » در اتيوپي کنوني آمده و در آنجا ماندند . گفته مي­شود مراسم گراميداشت امام حسين عليه السلام در روز عاشورا و عشق و محبت اهل البيت عليه السلام: « در ميان مسلمانان شهر هرار- که همه سني شافعي هستند- از اين گروه مهاجرين شيرازي نشات گرفته و از آن زمان بوده است که در اين شهر برگزاري مراسمي به مناسبت عاشوراي حسيني ريشه گرفته و تا کنون پا برجا مانده و به يک سنت ديرينيه در ميان مسلمانان اين شهر تبديل شده است. »

مسلمانان شهر هرار در روزهاي نهم و دهم محرم (تاسوعا و عاشورا) در دسته جات منظم به منازل يکديگر رفته ، پس از تلاوت قرآن به صورت گروهي و طي مراسمي ، قاتلان امام حسين عليه السلام و يارانش را لعن مي­کنند . خانم­هاي هراري نيز از قبل نمادهايي به شکل کوزه را آماده مي­کنند و به محض رسيدن اين دسته جات کوزه­ها را به سوي آنان پرتاب کرده و جوانان حاضر در دسته­ها هم با چوب­هايي که در دست دارند در حرکتي سمبليک آن کوزه­ها را نشانه نفرت از قاتلان امام حسين عليه السلام و يارانش مي­شکنند و قطعه قطعه مي­کنند . در نهايت نيز بانوان دوستدار اهل البيت عليه السلام با حلوا، حليم و ساير غذاهاي محلي از جوانان و هيات پذيرايي مي­نمايند.

در پايان روز دهم محرم (عصر عاشورا) بزرگان براي جوانان دعا مي­کنند . يکي از دعاهاي مشهور در اين روز اين است که خداوند به شما فرزندان صالحي امام حسن عليه السلام و امام حسين عليه السلام عطاء فرمايد.

گفتني است که در فرهنگ مردم هرار ، عزاداري به آن معني که در فرهنگ شيعيان و ايرانيان رايج است مرسوم نمي­باشد ، آنان در مراسم ضمن تلاوت قرآن ، پيوسته از مناقب و فضائل امام حسين عليه السلام ياد مي­کنند و دشمنان و قاتلان آن حضرت و يارانش را مورد لعن و نفرين قرار مي­دهند .

خوجه­هاي اثني عشري و عاشوراي هنديها و پاکستاني هاي مقيم در اتيوپي

خوجه کلمه­اي است که در خصوص شيعيان هندي اهل گجرات استعمال مي­شود، تاريخ دقيق ورود آنان به سواحل شرق قاره آفريقا دقيقا مشخص نيست ، و لکن في الجمله اينکه ، در اواخر قرن نوزدهم ميلادي گروه قابل توجهي از شيعيان خوجه اثني عشري که از ظلم و ستم آقاخان و عاملان وي به تنگ آمده بودند در آرزوي رهاي از اين تضييقات، عازم شرق آفريقا شدند ، شيعيان خوجه اثني عشري از اين زمان به بعد شروع به احداث مسجد ، اما مباره ، حسينيه- قبرستان و سالن ملاقات نمودند . و به تدريس علوم اسلامي و تعاليم مذهب تشيع پرداختند.

البته مخفي نماند که آنان بالخصوص سالهاي اول حضورشان، به طور بسته کار مي کردند و به هيچ وجه در مسائل ديني با بوميان ارتباط برقرار نمي­کردند و لکن بعدا منفتح شدند ، فعاليت تبليغي در بين بوميان شروع کردند.

در حال حاضر آنان در اغلب کشورهاي شرق و جنوب آفريقا حضور دارند، از قبيل: اتيوپي ، کنيا ، تانزانيا ، اوگاندا ، بروندي ، رواندا ، موزامبيک ، ملاوي ، گنگو ، کينشازا ، ماداگاسکار و آفريقاي جنوبي ، جالب است بدانيد دو گروه بزرگ از شيعيان به آفريقا هجرت کرده­اند که تاکنون هم حضور دارند ، يکي خوجه­هاي اثني عشري که اکثريت در شرق و جنوب و تا حدودي در مرکز اين قاره مستقر شده­اند ، و ديگري شيعيان لبناني که اغلب در غرب و مرکز اين قاره حضور دارند.

عزاداري شيعيان خوجه در حسينيه هنديها و پاکستاني هاي مقيم در اتيوپي

از مهمترين مراسم مذهبي شيعيان خوجه در اين کشورهاي که حضور دارند ، برگزاري عزاداري ماه محرم در حسينيه هنديها و پاکستاني هاي مقيم است ، مي­توان گفت شيعه بودن نزد آنان دو چيز است ، يکي برگزاري مراسم عاشوراء و آن هم با تفصيلاتي که بيان خواهد شد و ديگري التزام عجيب به تخمين کردن اموال خود مي­باشد.

عمده مراسم آنان از شب اول محرم تا شب يازدهم مي­باشد، در اين ايام برنامه­هاي عادي مساجد آنان تعطيل شده و برنامه­هاي ويژه ماه محرم در امامباره(حسينيه) شيعيان خوجه در کشورهاي فوق الذکر و هر شهري که تعدادي خوجه در آن حضور داشته باشند، برگزار مي­شود.

در اغلب اين مراسم برنامه­هاي ذيل الذکر اجرا مي­شود:

1)برگزاري نماز جماعت مغرب و عشاء.

2)سخنراني يکي از روحانيون خوجه که ، اکثرا تحصيل کرده حوزه قم هستند ، به مدت يک ساعت، موضوع سخنراني سخنرانان در فضايل و مناقب اهل البيت عليه السلام و مصائب آن خاندان بالخصوص ابا عبدالله الحسين عليه السلام.

3) مراسم نوحه خواني و سينه زني به زبان اردو و گاها به زبان فارسي، کيفيت سينه زني شيعيان خوجه تا حدودي شبيه، سينه زني ايرانيان است و لکن با شوق و حرارت زائد الوصفي، اين مراسم را اجرا مي­کنند، آنان نوع خاصي از سينه زني معروف به «صف» دارند که از شب پنجم شروع مي­شود.

4)از شب ششم همزمان با نوحه خواني علمها و تابوت­هاي خاصي که هر کدام سمبل يکي از وقايع کربلاء است و «شبيه» و «لاش» خوانده مي­شود، دور تا مجلس به گردش در آمده و شيعيان با دست کشيدن به اين علمها و تابوت­ها، از آنها تبرک مي­جويند. جهت اطلاع گردانيدن «شبيه» و «لاش» در مراسم به ترتيب زير زمان بندي شده است:

أ) شب ششم شبيه لاش عون محمد.

ب) شب هفتم شبيه- لاش شاه قاسم عليه السلام.

ج)شب هشتم علم حضرت عباس عليه السلام.

د) شب نهم شبيه- لاش حضرت علي اکبر عليه السلام.

ه) شب دهم شبيه- لاش حضرت علي اصغر عليه السلام.

و) شب دوازدهم شبيه- لاش حضرت امام حسين عليه السلام.

5)مراسم شب دهم با يک شور و هيجان خاصي برگزار مي­شود و در برخي کشور به خيابان نيز به صورت گروهي و در هيات سينه زني، مي­آيند. آنان در اين شب راهي حسينيه مي­شوند. و در حسينيه با تشکيل دادن حلقه­اي بزرگ، پيراهن­هايي مشکي خود را بيرون آورده وبر سينه خود مي­کوبند. اين گونه مراسم حدود 15 الي 20 دقيقه به طول مي انجامد. در طي اين مدت زمين، ديوارها و حتي لباس­هاي افرادي که از فاصله نزديک نظاره­گر اعمال آنها هستند. برخي از آنان با چاقويي (قمه مانند) آهسته بر سر خود مي­زنند تا خون روان گردد. پس از اتمام اين مراسم مردم به شستشوي محوطه مي­پردازند.

6) اوج مراسم عزاداري در روز عاشورا است که از 9 الي 3 بعد ازظهر ادامه دارد، در اين روز علاوه بر نوحه خواني، چهار رکعت نماز خوانده مي­شود، بعد از آن زيارت معروف عاشورا را همراه با صد لعن و سلام، و زيارت علقمه قرائت مي­شود. در اين روز مراسم سخنراني و روضه خواني با تفصيلات بيشتري نيز جاي خود را دارد.

در اين روز از شرکت کنندگان با غذاي مخصوص به نام «نياز» پذيرايي مي­شود.

1) مراسم شب يازدهم با يک حالت حزن و اندوه خاصي برگزار مي­شود و آخرين مراسم آنان شب دوازدهم است که بعد از اين شب مراسم عادي حسينيه شيعيان ادامه مي­يابد.

لازم به ذکر است شيعيان خوجه هندي - پاکستاني يک علاقه خاصي به کربلا و عزاداري ابا عبدالله الحسين عليه السلام دارند، اغلب آنان در منازل خود ماکت و سمبلهايي از شعائر کربلا نگه­داري نموده و هر روز صبح با يک احترام خاصي از آنها تبرک مي­جويند.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
---
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 896
Visitorsofday : 188
Visitorsofpage : 231249
Onlinevisitors : 13
PageLoad : 0.5625

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت