پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
Fmenu Not Found
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
نگاهی به تاریخچه روابط ایران و اتیوپی‏

 منبع : رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درآدیس آبابا

 نويسنده : محمد رضا تارتار    ایمیل : mtartar2002@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1391/11/17  
نگاهی به تاریخچه روابط ایران و اتیوپی‏ تاریخ ثبت : 1391/06/28
طبقه بندي : <#f:cats/>
عنوان : نگاهی به تاریخچه روابط ایران و اتیوپی‏
نويسنده : محمد رضا تارتار کارشناس رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران - آدیس آبابا
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران - آدیس آبابا
كشور : اتيوپي
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

 فهرست مطالب :

×Ø  تاریخچه روابط

×Ø رابطه ايران و اتيوپي قبل از انقلاب

×Ø  تاریخ حبشه

×Ø  تاریخ مناسبات ایران و اتیوپی ( حبشه ) پیش از اسلام

×Ø  سطح نمايندگي ايران در اتيوپي  

×Ø روابط سیاسی

 • v رابطه ايران و اتيوپي پس از پيروزي انقلاب اسلامي
 • v ملس زناوی پس از سقوط حكومت هايله ماريام
 • v روابط دو كشور پس از سقوط حكومت هايله ماريام
 • v يادداشت تفاهم دو كشور جمهوري اسلامي ايران و اتيوپي

×Ø  روابط اقتصادی

 • v روابط بازرگاني بين دو كشور در گذشته و حال
 • v جدول همكاريهاي دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی
 • v اهم اسناد امضا شده
 • v هياتهاي اقتصادي تجاري عاليرتبه مبادله شده
 • v مهمترين اقدامات بعمل آمده (در چارچوب روابط دو جانبه)
 • v اهم برنامه هاي آتي
 • v مسائل و مشكلات

×Ø  روابط فرهنگی

 • v اساس موافقتنامه همكاريهاي فرهنگي بين دولتين
 • v اساس يادداشت تفاهم همکاریهای بین دولتین

×Ø  فعالیت های رایزنی فرهنگی سفارت :

 • v اهداف
 • v وظايف
 • v جدول موافقت نامه هاي امضا شده ميان جمهوری اسلامی ايران و جمهوری فدرال دموکراتیک اتيوپي
 • v قانون موافقتنامه همكاريهاي فرهنگي ، علمي و آموزشي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دمكراتيك فدرال اتيوپي

 

 ×Ø  تاریخچه روابط

آغازگر روابط سیاسی ایران و اتیوپی(حبشه) معطوف به بعد از جنگ‏ جهانی دوم می باشد و از زمان مسافرت اعلیحضرت‏ « هیلاسلالی اول » ‏امپراتور آن کشور به ایران ذکر شده است ، مناسبات‏ دوستانه طرفین بیش ‏از پیش‏ توسعه و گسترش یافته است.

 ×Ø رابطه ايران و اتيوپي قبل از انقلاب

در سال 1329 آقای عباس‏ خلیلی بعنوان سفیرکبیر فوق العاده به اتیوپی اعزام شد که تا سال 1341 در آن کشور اقامت داشته است .

 در سال 1341 سفارت ایران در آدیس‏آبابا تأسیس و آقای عبد الحسین- میکده تا شهریورماه همین سال سفیر ایران در آن کشور بوده است .

در مهرماه 1343 مجددا سفارت در آدیس‏آبابا افتتاح شد و از آن سال به بعد آقایان محمد قوام و منوچهر اعتماد مقدم‏ سفیر ایران در این کشور بوده‏اند.

« هیلاسلالی - Haile Selassie  » در شهر « هرار - Harrar » حبشه به سال 1892 متولد شد و در سال 1930 به امپراتوری رسید.

تاریخ روابط دو ملت از چند هزار سال گذشته هنوز مانند گذشته قد برافراشته و استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کرده‏اند .

  ×Ø  تاریخ حبشه

حبشه که در تاریخ اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است در مشرق قاره آفریقا قرار گرفته و به وسیله کوههای مرتفع‏ احاطه شده است .

این کشور ما بین کشورهای کنیا و سودان و سومالی‏ قرار گرفته است . اریتره ، در سال‏ 1952 میلادی از طرف سازمان ملل متحد به کشور اتیوپی واگذار گردید .

حبشه از نظر موقعیت جغرافیایی کمتر مورد تجاوز بیگانگان‏ قرار گرفته است .

زبان مردم حبشه از ریشه زبان سامی است . کلمه حبشه از نام قومی است موسوم به «هاباشا» که‏ در سواحل غربی یمن می زیستند .

تمدن حبشه به شدت متأثر از نفوذ تمدنهای بیزانس و عربستان بوده و تشکیلات حکومتی آن اصولا به سبک حکومتهای سامیان بوده است .

مردم حبشه معتقدند : سرزمین باستانی سبا در خاک آنها واقع و بلقیس‏ ملکه سبا و زوجه سلیمان در واقع ملکه آنها بوده است .

سرزمین حبشه مدتها در اشغال مصریان بود ولی یکی از امپراتوران‏ حبشه موفق شد ،  نه تنها استقلال کشور خود را بازگرداند بلکه بر سرزمین‏ فراعنه نیز مسلط شود.

پایتخت اتیوپی در سدهء اول مسیحی شهر « آکسوم - Axum » بوده است .

مردم حبشه در زمان سلطنت نجاشی آئزاناس‏ (342-320) دین‏ مسیح را پذیرفتند . میلر مؤلف « تاریخ کلیسای‏ قدیم در امپراتوری روم و ایران » می نویسد :

«مسیحیان کلیسای اول معتقد بودند هک دوازده رسول ، ممالک روی زمین را بین خود تقسیم نمودند : متی‏ در حبشه - برتولما در عربستان - توما در ایران و هند و غیره بشارت کلام مسیح را دادند...... »

تمدن آمسوم‏ (حبش) از سدهء سوم تا سدهء ششم میلادی شکوفان بود و در ملل مجاور خود تأثیر عمیق بخشید . با ظهور اسلام در سدهء هفتم میلادی و پیشرفت آن در نواحی‏ مجاور دریای سرخ مانع پیشرفت تمدن مزبور گردید .

بعد از این‏ ، دوره ی تاریک سلسله « زاگوئه » در حبشه به قدرت می رسد و شهر « لاستا - Lasta » را واقع‏ در شمال این کشور به پایتختی انتخاب می نماید .

از سال 1149 تا 1270 با سقوط خاندان « زاگوئه - Zagoue » ، « یکونو آملاک - Yekouno Amalak ‏ » از 1270- 1285  نامی که مدعی‏ بود از اخلاف سلیمان و ملکه سبا است قدرت را قبضه می نماید و سلسله‏ای «سلیمانی» را تاسیس می کند ، و شهر « شوآ - Choa» را به پایتختی انتخاب‏ می نماید از آن تاریخ به بعد جنگ بین مسلمانان و حبشیان مسیحی سالها بطول‏ می‏انجامد...

در اواخر سدهء نوزدهم امپراتور اتیوپی « منلیک دوم - Menelik »‏ به تاریخ 1913-1844 نام داشت دلیرانه در مقابل قوای مهاجم ایتالیا جنگید و آنها را در محل « آدوآ - Adoua » در هم شکست و بدین ‏ترتیب استقلال کشور خود را در تاریخ 1896 حفظ کرد .

منلیک رسماً در سال 1889 به امپراتوری رسید و شهر « آدیس‏آبابا - Addis-Ababa » را در سال 1894 به پایتختی انتخاب کرد .

بعد از منلیک فرزندش« یاسو - Yassou » در سال 1910 به سلطنت‏ رسید . قبل از جنگ جهانی دوم ایتالیائی ها که هنوز سودای تسلط بر حبشه را در سر می پروراندند پس از تسخیر ارتیره و سومالی در سال 1935 به حبشه‏ حمله‏ور شدند و با وجود مقاومت دلیرانه مردم آن کشور توانستند سرزمین‏ مزبور را اشغال نمایند .« موسولینی‏ - ( 1945-1883) Benito-Mussolini» دیکتاتور ایتالیا توانستن  به آرزوی خود برسد.

در سال 1941 قوای انگلیس به کمک امپراتور هیلاسلاسی آمد و این‏ کشور را از دست ایتالیائی ها در آورد ، بدین تریبت کشور کهنسال حبشه استقلال‏ و آزادی خود را بار دیگر به دست آورد.

 ×Ø  تاریخ مناسبات ایران و اتیوپی ( حبشه ) پیش از اسلام

مناسبات ایران و اتیوپی باید به تاریخ سلطنت کمبوجیه‏ (کمبوجیه-کامبیز-کامبوزیا...)(522-529 ق.م) پادشاه هخامنشی‏ و لشگرکشی وی بخاک مصر بر می گردد .

   هرودوت ادعا کرده است که کمبوجیه برادرش را با خود در تجاوز به سرزمین مصر، به همراه برد، در آنجا شاه حبشه(اتیوپی) کمانی برای کمبوجیه فرستاد که کشیدن آن بسیار دشوار بود، کمبوجیه نتوانست آنرا بکشد ولی برادرش تقریباً توانست، این ماجرا باعث حسد کمبوجیه شد و او را به ایران بازگرداند، سپس او در خواب دید که قاصدی رسیده و خبر پادشاهی برادرش در ایران را آورده است، لذا دستور به قتل او داد.

 

هرودوت تاریخ نگار یونانی  اینگونه نگاشته است که : « در طرفی که آفتاب غروب می کند در جهت مغرب‏ سرزمین حبشه طلای فراوان و فیل های بزرگ و انواع درختان وحشی و آبنوس و مردمان بلند بالائی است که طول عمر آنها از دیگر مردمان بیشتر است. »

کمبوجیه بنا بر نگاشته های هرودوت تصمیم به فتح حبشه می گیرد و چون از اوضاع‏ و احوال این سرزمین بی اطلاع بود ، عده‏ای جاسوس با هدایا و تحف‏ گوناگون‏ برای آشنائی به وضع راههای سوق الجیشی و موقعیت نظامی‏ حبشه به آن دیار گسیل می دارد .

فرستادگان شاهنشاه هخامنشی که از طایفهء «ایختیوفاژها - Ichthyophage » بودند و با زبان حبشی آشنائی داشتند به نزد نجاشی می روند و پس از تسلیم هدایا از قول پادشاه متبوع خود به او می گویند :

« کمبوجیه پادشاه‏ پارسها مایل است دوست و متحد تو باشد و ما را به نزد تو فرستاده است تا در این ‏باره با تو سخن گوئیم و این هدایا را که بیش از چیزهای دیگر دوست‏ دارد به تو تقدیم کنیم».

پادشاه حبشه از جاسوسی فرستادگان با خبر گشت ، گفت : شما راست نمی گوئید زیرا شما برای جاسوسی به کشور من آمده‏اید ......

در این میان فرستادگان شاه بزرگ از پادشاه دربارهء طرز زندگی و طول عمر مردم‏ کشور او سئوال کردند وی پاسخ داد که تقریبا همه مردم به سن 120 سالگی‏ می رسند ولی بعضی از آنها از این هم تجاوز می کنند ........

فرستادگان پس از آنکه اطلاعات لازم را درباره ی حبشه کسب کردند به نزد پادشاه متبوع خود بازگشتند . کمبوجیه در خشم شد و بدون در نظر گرفتن خطراتی که لشگر- کشی به حبشه در بر داشت قوای متعددی را مأمور تصرف آن کشور نمود ، سپاه او هنوز یک‏پنجم راه را نپیموده بودند که ناگهان تمام موجودی آذوقه‏ آنها به پایان رسید و شروع به خوردن چارپایان باربر خود نمودند ......

با مشکلات ایجاد شده در مسیر به ناچار از ادامه لشگرکشی به حبشه منصرف شد و قسمت بزرگی از سپاه خود را از دست داد ، هرودوت معتقد بود که همه سپاهیان‏ کمبوجیه در لشگرکشی به حبشه از بین رفته‏اند.

شاید اعزام‏ نمایندگانی از جانب شهریار هخامنشی به دربار پادشاه حبشه افسانه‏ای باشد که هرودوت برای سرگرمی تحسین‏کنندگان تاریخ خود ساخته ‏و پرداخته‏ است.

فرزند بزرگ کوروش پس از فتح مصر بر قسمتهای شمالی‏ حبشه دست یافت ، با رسیدن لشگر پارسیان به سرزمین « ناپاتا -  Napata» سودان کنونی ، شهر « مروئه‏- Meroe » به افتخار زوجه کمبوجیه ساخته شد...

داریوش (486-521 ق.م) شاهنشاه بزرگ هخامنشی در کتیبه‏های‏ بیستون ( سنگ نبشته بغستان) و نقش‏رستم از سرزمین کوشیا (حبشه) نام برده‏ است و «بخش مجاور مصر از خاک حبشه» آن را جزئی از امپراتوری خود به حساب می آورد .

در زمان سلطنت خشایارشاه (466-486 ق.م) وقتی ارتش عظیم ایران عازم یونان‏ بود گروهی از حبشیان که لباس آنها از پوست پلنگ و شیر درست شده بود شرکت داشتند .........اینها وقتی‏ که به جنگ می رفتند قبل از جدال نیمی از بدن خود را گچ ‏مالی می کردند و نیم دیگر را «ورمیلون‏ - Vermillon » (ترکیبی است از گوگرد و جیوه) می مالیدند ......

در دورهء ساسانیان (652-226 میلادی) مناسبات ایران و اتیوپی توسعه‏ یافت مسائل تجاری و دریانوردی و حتی مسائل مذهبی در ایجاد روابط تأثیر بسزائی داشت .

در زمان سلطنت قباد اول (531-448-م) امپراتور حبشه‏ با کوشش جهت رفع اختلاف و دو دستگی که بین نصارای ایران رخ داده بود نمایندگانی روحانی به ایران گسیل داشت .......

ژوستی نین (یوستی نیانوس) (565-527-م) قیصر روم از نجاشی خواست‏ بدون واسطه ابریشم را از هندیان خریداری و در اختیار هم کیشان رومی خود بگذارد ، ولی امپراتور اتیوپی به او نوشت که‏ : در کلیه بنادری که معامله ابریشم صورت می گیرد بازرگانان ایرانی نفوذ دارند و به علت دوستی و آشنائی با هندیان نمی گذارند که حبشیان مستقیما وارد معامله شوند.

در عهد خسرو اول انوشیروان (579-531-م) شاهنشاه ساسانی ، امپراتور روم که بارها با ایران پنجه درافکنده بود در صدد برآمد که با دولت حبشه‏ قرارداد نظامی بر علیه ایران منعقد سازد .......

انوشیروان که تا سنین پیری شخصاً در جنگهای ایران و بیزانس شرکت‏ داشت به تقاضای امیر یمن و برای دفاع از مرز و بوم وی و اخراج حبشیان مهاجم‏ که دیر زمانی در یمن رحل اقامت افکنده بودند ناچار به مداخله نظامی شد و توانست قوای اشغالگر بیگانه را از سرزمین حمیریان به دریا بریزد .....

« ( سیف بن ذی یزن ) از شاهزادگان حمیری یمن ، برای بیرون راندن‏ حبشیان مصمم شد از ممالک بزرگ آن زمان یعنی ایران و روم کمک بخواهد ، سیف نخست از امپراتور روم یاری طلبید ، امپراتور حاضر به همراهی نشد ، پس سیف متوجه ایران شد ابتدا به خدمت‏ پادشاه حیره یعنی نعمان بن منذر که دست ‏نشانده ایران بود رفت و موضوع را با او در میان نهاد ، چون نعمان سرزمین خود را از جانب حبشیان یمن در خطر می دید و کینه آنان را در دل داشت به سیف گفت :

 «که سبب اخراج جد ما ربیعه پسر مضر از سرزمین یمن و اقامتمان در این مرز و بوم همین بود حال اینجا باش در سفر سالیانه من به دربار کسری همسفرم باشی» .

پس از مدتی سیف به همراهی امیر حیره به دربار انوشیروان رفت ، وقتی‏ به حضور شاهنشاه بار یافت خود را خویشاوند او قلمداد کرد انوشیروان چگونگی‏ را پرسید . گفت:

 «ای پادشاه خلقت و پوست سفید ، که از این جهت من از آنها به تو نزدیکترم ؟ انوشیروان وعده داد که او را بر ضد سیاهان یاری دهد ، آنگاه‏ به جنگ روم و اقوام دیگر سرگرم شد و سیف بن ذی یزن بمرد و سالها پس از او پسرش ( معدیکرب بن سیف ) بیامد .......»

معدیکرب به نزد انوشیروان‏ آمد و خواهش پدر را که در غربت به ناکامی جان سپرده بود بازگفت. به دستور شاهنشاه شورائی تشکیل شد و مقرر گردید که از زندانیان محکوم به مرگ‏ جهت کمک به فرزند سیف استفاده گردد.....

دربارهء شاهزاده یمنی و صبر و تحمل او و نیز شجاعت و جوانمردی‏ ایرانیان همراه او که به آزادگان یا احرار زادگان معروف شده‏اند یکی از شعرای عرب موسوم به « ابو زمعه جدامیه بن ابی الصلت ثقفی » شعری سروده که‏ نستوریها (بانی آن نستوریوس (Nestorius معتقد بودند که مسیح دو طبیعت مجزا از یکدیگرداشته یکی انسانی و دیگری ربانی حال آنکه یعقوبیان را عقیده بر آن‏ بود که این دو طبیعت در ذات مسیح وحدت یافته است...

انوشیروان و هرز را به حکومت یمن منصوب نمود ، مؤلف اخبار الطوال ‏. قصر معروف  غمدان» در شهر صنعا مقر پادشاهان حمیری گوید :

« وهرز پنج سال در یمن بود چون مرگ او نزدیک شد و تیروکمان‏ خواست و گفت مرا تکیه دهید : پس کمان خود را گرفت و تیری از آن رها ساخت و گفت که هرجا که تیر من بیفتد برایم آرامگاهی بسازید و مرا درون‏ آن قرار بدهید ، تیر او پشت کلیسا افتاد و آن موضع را تا امروز مقبره وهرز می نامند ....... »

×Ø  سطح نمايندگي ايران در اتيوپي  

در فروردين سال 1340 هجری شمسی( 1960 میلادی) سفارت ايران در آديس آبابا افتتاح گرديد . سفير كنوني جمهوری اسلامی ايران در اين كشور آقاي‌ علی بحرینی مي باشد .  سفارت جمهوری فدرال دموکراتیک اتيوپي در اواسط سال 1371 در تهران گشايش يافت ، ولی به علت مشکلات مالی تعطیل شد و در حال حاضر  آقای توفیق عبدالله سفیر این کشور در یمن بعنوان سفیر آکرودیته اتیوپی در ایران نیز به حساب می آید.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، اتيوپي خوشنودي خويش را از سقوط رژيم شاهنشاهي در ايران ابراز داشته و ضمن تبريك پيروزي انقلاب اسلامي خواهان اعزام هيئت هايي به جمهوري اسلامي جهت بحث و گفتگو در خصوص گسترش روابط دو كشور شدند ـ پس از ترسيم سياست خارجي جمهوري اسلامي و اهميت آفريقا و كشورهاي جهان سوم ، جمهوري اسلامي ايران بر آن شد تا باب روابط دوستانه با اتيوپي را كه داراي موقعيتي ويژه در منطقه حساس و استراتژيك شاخ آفريقا بود بگشايد. وجود مقر سازمان وحدت آفريقا در اين كشور نيز بر اهميت اين تلاش افزوده است. موضع جانبدارانۀ اتيوپي از جمهوري اسلامي در جنگ تحميلي از عوامل مهم علاقمندي جمهوري اسلامي به گسترش روابط با اتيوپي بوده است.

 ×Ø  روابط سیاسی

×Ø  رابطه ايران و اتيوپي پس از پيروزي انقلاب اسلامي

پس از پيروزي انقلاب اسلامي مواضع دولت اتيوپي در قبال جمهوري اسلامي ايران در اكثر زمينه ها مثبت بوده است .

درزمان رژيم « هايله ماريام-Mengistu
Haile Mariam» به لحاظ همسويي آن رژيم با شوروي سابق سياستهاي خصمانه آمريكا برعليه انقلاب اسلامي محكوم و مردود شناخته مي شد .

اهميت استراتژيك اين كشور در منطقه شاخ آفريقا و وجود مسلمانان كه بيش از نيمي از جمعيت اين كشور را تشكيل مي دهد از يك سو موقعيت ژئوپلتيك آن در جغرافياي سياسي قاره آفريقا و مشابهت فرهنگي و تاريخي از سوي ديگر روابط دو كشور را به طور طبيعي به هم نزديك ساخته است كه در حال حاضر نيز اين روابط به طور مطلوب و حسنه ادامه دارد .

 ×Ø  ملس زناوی پس از سقوط حكومت هايله ماريام

ملس زناوی بعد از سرنگونی حکومت دیکتاتوری منگیستو هایله ماریام سال 1991 به قدرت رسید و پس از پیروزی در انتخابات سال 1995 رسما" به عنوان نخست وزیر برگزیده شد که تا زمان مرگش ادامه داشت.

 گروه های مخالف دولت اتیوپی و نهادهای هوادار حقوق بشر امیدوار هستند مرگ وی، زمینه برای وزیدن نسیم "تغییر" دراتیوپی را مهیا کند.

دولت اتیوپی به منظور پرهیز از بروز خلاء قدرت، هایله ماریام دسالگن H.Desalegn معاون ملس زناوی و وزیر امورخارجه را نخست وزیر موقت معرفی کردند.

حضور جنبش های جدایی طلب مانند جبهه ملی آزادیبخش اوگادن از تهدیداتی هستند که دولت جدید را تهدید می کند . حفظ اتحاد و همبستگی حدود 87 گروه قومی در اتیوپی با جمعیت 84 میلیونی آن ، کار دشواری است که پیش روی دولت جدید است.

سرکوب شدید مخالفان سیاسی از ویژگی های دوران سلطه ملس زناوی در اتیوپی محسوب می شد.

تصویب قانون ضد تروریسم در سال 2009 در پارلمان این کشور، سبب شد که بسیاری از خبرنگاران و فعالان سیاسی بازداشت شوند و بدون اثبات جرم ، در دادگاه محاکمه شوند.

طبق قانون اساسی اتیوپی ، رئیس جمهور این کشور مقام تشریفاتی و نخست وزیر، قدرت و اختیارات اصلی را دارد. در مدت دو دهه حاکمیت حزب حاکم به رهبری ملس زناوی از نظر وجه بارز سیاست خارجی می توان به  جنگ مرزی میان اتیوپی و ارتیره ، مداخله نظامی اتیوپی در سومالی اشاره داشت  .

انتقاد از اتيوپي به انتخابات سال 2010 در اين کشور باز مي‌گردد؛ زماني که «جبهه دموکراتيک انقلابي خلق اتيوپي» - جبهه متبوع نخست وزير زناوي - 6/99 درصد از آرا را از آن خود کرد. انتخابات با تهديدهاي کوبنده عليه احزاب اپوزيسيون همراه بود و اين در حالي بود که رقباي دولتي «دسترسي کاملي به منابع و خدمات دولتي و اعضاي حزب داشتند». گروه‌هاي حقوق بشري اذعان مي‌دارند که اگرچه دولت سال گذشته «بيرتوکان ميدسکا» رهبر معروف اپوزيسيون را آزاد کرد اما بسياري از زندانيان سياسي هنوز در بند بودند.

اتيوپي يکي از متحدان قديمي آمريکا در مبارزه با گروه‌هاي نظامي اسلام‌گرا و گروه «الشباب» به عنوان يکي از گروه‌هاي مرتبط با القاعده در سومالي بوده است ؛ گروهي که حملات گسترده‌اي را در سراسر شرق آفريقا انجام داده است . ايالات متحده قرار است يک پايگاه ديگر براي هواپيماهاي بدون سرنشين خود در اين کشور احداث کند تا با جمع آوري اطلاعات جاسوسي بتواند پايگاه‌هاي الشباب در شرق آفريقا را شناسايي و مورد حمله قرار دهد.

در سال 2006 ايالات متحده به صورت پنهاني از حمله اتيوپي به سومالي براي از ميان بردن جنبش اسلامي مرتبط با الشباب حمايت کرد . دولت اوباما از انتخابات سال 2010 اتيوپي انتقاد کرد اما تصميم او بر احداث آن پايگاه نشان مي‌دهد که روابط هنوز قوي است و خللي در آن پديد نيامده است. لازم به ذکر است که ايالات متحده سالانه 533 ميليون دلار در قالب کمک‌هاي خارجي به اين کشور ارائه مي‌دهد.

رشد سریع اقتصادی اتیوپی در دهه گذشته، مهمترین دستاورد حاکمیت ملس زناوی بوده است که از میزان 3 درصد سال های دهه 1990 در سال 2010 به رقم 10 درصد رسیده بود . علاوه بر این، میانجیگری ملس زناوی در بحران های منطقه استراتژیک شاخ آفریقا هم چون مناقشه سومالی، سودان جنوبی و سودان، از عملکردهای درخشان وی محسوب می شود.

 ×Øروابط دو كشور پس از سقوط حكومت هايله ماريام

پس از سرنگوني رژيم هايله ماريام و روي كار آمدن دولت انتقالي رفت و آمدها و مذاكراتي در خصوص بسط و تحكيم روابط بين مقامات دو كشور صورت گرفت.

در تاريخ 9/7/70 مشاور وزير و مدير كل خاورميانه عربي و شمال آفريقا وزارت امور خارجه طي سفري به آديس آبابا و ملاقات با ملس زناوي رئيس جمهور دولت انتقالي پيام شفاهي ايران را به ايشان ابلاغ و تمايل و آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي گسترش روابط با اتيوپي را به اطلاع وي رساند.

در جهت گسترش روابط بين جمهوري اسلامي ايران و دولت انتقالي اتيوپي آقاي تامرات لاينه نخست وزير دولت انتقالي اتيوپي در رأس هياتي بنا به دعوت معاون اول رئيس جمهور از تاريخ 1 دي لغايت 4 دي 1371 مطابق 22 دسامبر لغايت 25 دسامبر 1992 از جمهوري اسلامي ايران بازديد به عمل آورد.

در اين ديدار از طرف ايران اعضاي هيئت جمهوري اسلامي به قرار : معاون اول رئيس جمهور و معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه ـ وزير نفت ـ وزير مسكن و شهرسازي ـ وزير جهاد سازندگي ـ قائم مقام وزير بازرگاني

طرف كشور اتيوپي : نخست وزير دولت انتقالي اتيوپي ـ وزير برنامه و بودجه ـ وزير معدن و انرژي ـ وزير قهوه و چاي و مزارع دولتي ـ وزير بازرگاني ـ وزير نوسازي و توسعه شهري ـ معاون وزير خارجه ـ رئيس بخش خاورميانه وزارت امور خارجه ـ سفير اتيوپي در جمهوري اسلامي ايران ـ مسئول روابط عمومي دفتر نخست وزير ـ مدير كل تشريفات دفتر نخست وزير ـ كنسول سفارت اتيوپي ـ كفيل سرپرست بخش آسيا و استرالياي وزارتخارجه ـ حضور داشتند.

طي اقامت ، آقاي تامرات لاينه ديداري با رئيس جمهور ايران به عمل آوردند . در اين ديدار طرفين با اشاره به مشتركات تاريخي و فرهنگي اراده خود را مبني بر گسترش روابط في مابين در زمينه هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي، بازرگاني و فني ابراز داشتند.

 ×Ø  يادداشت تفاهم دو كشور جمهوري اسلامي ايران و اتيوپي

به دنبال سفر هيأت عالي رتبه اتيوپي به تهران در سال 71 ملاقاتي بين قائم مقام وزير بازرگاني با وزراي طرح و توسعه اقتصادي بازرگاني، نوسازي و توسعه شهري در تاريخ 26/9/1371 انجام شد كه رئوس مطالب در ذيل آمده است:

-        روشن است كه در موقعيت خطير كنوني، تفاهم و همكاري بين كشورهاي جهان سوم تنها راه تعالي و پيشرفت اين كشورهاست.

-        قطعاً كشورهاي جهان سوم با توجه به تواناييهاي بالقوه خود بدون دخالت واسطه ها و با همكاري يكديگر مي توانند در تحقيق توسعه اقتصادي در كشورهاي خود موفق باشند.

-        كشور بزرگ ايران داراي تواناييهاي بالقوه فراواني است . جمهوري اسلامي ايران نيز با توجه به گسترش سرزمين و جمعيت كثير آن مي تواند در عرصه هاي مختلف بازرگاني، صنعت و كشاورزي همكاريهاي بسيار مؤثر را با كشور اتيوپي داشته باشد.

-        همچنين همكاري و تشريك مساعي در مجامع بين المللي نظير گروه 77 انكتاد كه اجلاس سال گذشته آن در تهران برگزار گرديد و هيأتي نيز از كشور اتيوپي در آن اجلاس حضور داشت و يا جنبش عدم تعهد كه عرصه ديگري براي همكاري كشورهاي جهان سوم از جمله دو كشور جمهوري اسلامي ايران و اتيوپي مي باشد.

-        صنايع كشورهاي جهان سوم از جمله صنايع جمهوري اسلامي ايران و اتيوپي داراي ويژگيهاي خاصي است، يكي اين كه پيچيدگي صنايع كشورهاي صنعتي را ندارند و به سهولت تكنولوژي آنها قابل انتقال هستند. علاوه بر اين صنايع دو كشور توليداتي دارند كه قابل مبادله است لذا ما مي توانيم نيازهاي خود را از طريق كشورهاي يكديگر تأمين كنيم.

 ×Ø  روابط اقتصادی

با اشاره به قابليتهاي فراوان اقتصاد و صنعت ايران، نخست وزیر فقید اتیوپی ملس زناوی در دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران ‌خواستار ايفاي نقش فعال تري از سوي ايران در عرصه تجارت و صنعت اتیوپی داشت . ‌‌

زمينه هاي بسط روابط دوجانبه و ارتقاي مناسبات في‌مابين قابل تعمل است . با ابراز آمادگي مقامات ايرانی ‌براي تقويت مناسبات جاري اتيوپي از اهميت خاصي در حوزه شاخ آفريقا برخوردار بوده و بـا توجه به ‌ويژگي‌هاي ژئواستراتژيك اين كـشور، اتيوپي درديپلماسي ايران در آفريقا جايگاهي منحصر به فرد دارد .

ملس زناوی در مناسبات تاريخي دو ملت ايران و اتيوپي اهتمام جدي به بسط مناسبات با دولت ايران داشت ، اين مناسبات به‌ خصوص در حوزه هاي ‌اقتصادي از تحرك بيشتري برخودار بود و جايگاه واقعي خود را در روابط دو جانبه پيدا کرد .

شركاي تجاري فعلي اتیوپی چين، هند و تركيه می باشد ، سهم جمهوری اسلامی ايران در بازار اقتصاد و صنعت اتيوپي ‌كمتر محسوس است ولی با توجه به قابليتهاي فراوان ایران در عرصه اقتصادی و صنعت ايران ، مي ‌تواند نقش فعال تري در عرصه تجارت و صنعت اتيوپي داشته باشد .

روابط و همکاری‌های بین دو كشور در عرصه‌های گوناگون ، استمرار رایزنی و تبادل نظر بین مقامات و مسوولان دو کشور به منظور تبادل تجربیات و بهره‌برداری از ظرفیت‌های متقابل دو کشور در زمینه‌های دوجانبه و مسائل مهم منطقه‌یی و بین‌المللی را در جهت منافع مشترک و صلح و ثبات در مناطق مهم پیرامونی دو کشور قابل تامل است .

استمرار اراده و نگاه مثبت دولت اتیوپی برای توسعه و تحکیم مناسبات همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران برای برداشتن گام‌های عملی در این چارچوب مشهود می باشد .

مقامات اتیوپی شديداً مايل به همكاري در زمينه نفت، انرژي و معدن، كشاورزي با جمهوري اسلامي ايران مي باشند.

 ¯     طرفين روابط بازرگاني بين دو كشور در گذشته و حال را مورد بازنگري قرار دادند و در خصوص موارد ذيل به توافق رسيدند:

1-      طرفين موافقت نمودند كه در چارچوب قوانين و مقررات جاري كشورشان و در حد امكان نيازهاي كالايي خود را از منابع يكديگر تأمين نمايند.

2 ـ     دو طرف موافقت نمودند كليه اقدامات لازم را در جهت تسهيل مبادلۀ اطلاعات بازرگاني از طريق كانالهاي رسمي بازرگاني به عمل آورند.

3 ـ     طرفين موافقت نمودند به منظور معرفي توليدات هر يك از دو كشور در نمايشگاههاي  بين المللي سالانه يكديگر شركت نمايند.

4 ـ     طرف ايراني علاقه خود را نسبت به برگزاري يك نمايشگاه بازرگاني اختصاصي در اتيوپي با حق فروش همزمان محصولات خود ابراز نمود.

5 ـ     طرف ايراني آمادگي خود را در خصوص برگزاري دوره هاي آموزش در زمينه بازرگاني خارجي و بازاريابي بين المللي جهت كارشناسان اتيوپيايي اعلام كرد. طرف اتيوپيايي از اين پيشنهاد استقبال نمود.

6 ـ     طرفين موافقت نمودند همكاريهاي في مابين را در زمينه تأمين نيازهاي دارايي اتيوپي توسط جمهوري اسلامي ايران هر چه بيشتر توسعه دهند.

7 ـ     طرف اتيوپيايي نسبت به صدور گوشت به جمهوري اسلامي ايران ابراز علاقه نمود. در اين خصوص طرفين موافقت نمودند كه سازمانهاي دامپزشكي در كشور ظرف دو ماه در زمينه استانداردهاي كيفي و بهداشتي گوشت صادراتي اتيوپي به مبادله اطلاعات و بررسي مبادلات نمايند.

8 ـ     طرف اتيوپيايي نسبت به خريد مصالح ساختماني، فولاد و ساير كالاهاي مورد نياز از جمهوري اسلامي ايران اظهار علاقه نمود. طرف ايراني ضمن بيان تواناييهاي ايران در زمينه توليد اقلام فوق، از پيشنهاد طرف اتيوپيايي استقبال نمود.

9 ـ     طرفين موافقت نمودند همكاريهاي في مابين اتاقهاي بازرگاني دو كشور و همچنين بخشهاي خصوصي دو كشور را توسعه و ارتقاء دهند.

10 ـ   به عنايت به روابط دوستانه موجود بين دو كشور به منظور ارتقاء همكاريهاي متقابل به مرحله فراگيري طرفين موافقت نمودند در زمان ممكن برگزاري نخستين اجلاس كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي، بازرگاني، علمي، فني و فرهنگي في مابين را تهيه نمايند .

جدول همكاريهاي دوجانبه

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی

 رديف

اجلاس/كميته

متولي اجلاس/كميته

تاريخ

محل برگزاري

1

اولين اجلاس كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي و بازرگاني

وزارت
جهاد كشاورزي

بهمن 1378

آديس آبابا

2

دومين اجلاس كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي و بازرگاني

وزارت
جهاد كشاورزي

دي 1380

تهران

3

سومين اجلاس كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي و بازرگاني

وزارت
جهاد كشاورزي

دي 1382

آديس آبابا

4

چهارمين اجلاس كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي و بازرگاني

وزارت
جهاد كشاورزي

بهمن 1383

تهران

5

پنجمين اجلاس كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي و بازرگاني

وزارت
جهاد كشاورزي

خرداد 1385

آديس آبابا

6

ششمين اجلاس كميسيون مشترك در سال 1387 قراربود در تاريخ 22/3/87 در تهران برگزار گردد كه به دليل عدم آمادگي طرف اتيوپيايي لغو گرديد و تاكنون نيز در اين خصوص اعلام آمادگي لازم براي برگزاري اجلاس ششم نگرديده است.

مهمترين مبحث مطرح در روابط في مابين موضوع تعيين تكليف نهايي پروژه توسعه آبياري در مقياس كوچك توسط شركت جهاد تحقيقات آب و انرژي بوده كه متأسفانه علي رغم پيگيريهاي مكرر تاكنون از سوي وزارت امور خارجه تعيين تكليف نگرديده است.

مكاتبات در ساير مسايل مرتبط براي تكميل پيش نويس يادداشت تفاهم ششم با بخشهاي مربوطه روال طبيعي خود را طي مي نمايد.

البته در دیدار فرستاده ویژه رئیس محترم جمهور ( سید امیر منصور برقعی - قائم مقام محترم وزارت امور خارجه با طرف اتیوپیایی در شهریور 1391 مطالبی درباره فراهم کردن مقدمات برگزاری ششمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور به توافقاتی رسیدند .

 

 ×Ø اهم اسناد امضا شده

1-             يادداشت تفاهم همكاريهاي اقتصادي بازرگاني اجلاسهاي كميسيون مشترك      

2-             موافقتنامه بازرگاني

3-             اصلاحيه موافقتنامه بازرگاني                    

4-             يادداشت تفاهم همكاري فيمابين اتاق بازرگاني ايران و اتيوپي

5-             موافقتنامه همكاري در زمينه صنايع كشتارگاه و امور پزشكي دام

6-             تفاهم نامه همكاري در زمينه كشاورزي

7-             تفاهم نامه همكاري در زمينه دامپزشكي

8-             تفاهم نامه همكاري در زمينه راديو و تلويزيون

9-             تفاهم نامه همكاري در زمينه بهداشتي

10-            تفاهم نامه همكاري در زمينه جهانگردي

 

 ×Ø   هياتهاي اقتصادي تجاري عاليرتبه مبادله شده

1-             اعزام و پذيرش هيات هاي اقتصادي و بازرگاني در چارچوب اجلاس كميسيونهاي مشترك دو كشور

2-       حضور فعال بيش از ده شركت ايراني در زمينه‌هاي كابل، ماشين‌آلات كشاورزي، پتروشيمي، مواد غذايي، مبل و محصولات بهداشتي در هفتمين نمايشگاه بين‌المللي آديس‌آبابا

3-             سفر مديرعامل شركت بازرگاني پتروشيمي ايران به اتيوپي

4-             سفر معاون درمان و توانبخشي هلال احمر جمهوري اسلامي ايران به اتيوپي

5-             ديدار مديران شركتهاي اتيوپيايي در جمهوري اسلامي ايران براي حضور در نمايشگاه ايران پلاست

6-             حضور وزير تجارت و صنعت اتيوپي از تهران

7-             ديدار رسمي وزير امور خارجه ايران و هيات همراه به اتيوپي

8-             ديدار رسمي وزير اطلاعات و رسانه‌هاي اتيوپي در تهران

9-             ديدار رسمي  وزير دارايي و توسعه اقتصادي اتيوپي در تهران

10-         سفر وزير محترم جهاد كشاورزي و هيات همراه به اتيوپي     

 

×Ø  مهمترين اقدامات بعمل آمده (در چارچوب روابط دو جانبه)

       1-         امضاي موافقتنامه بازرگاني و پروتكل اصلاحي آندر سال 1381

2-         امضاي يادداشت تفاهم ايجاد شوراي مشترك تجاري فيمابين مسئولان اتاقهاي بازرگاني دو كشور

      3-     اختصاص 1/1 ميليون دلار كمكهاي توسعه‌اي جهت هزينه‌ بصورت كمكهاي بلاعوض و تسهيل در سرمايه‌گذاريهاي مشترك شركتهاي ايراني

      4-         امضاي 5 يادداشت تفاهم همكاري در زمينه‌هاي كشاورزي، بهداشت دام، توريستم، بهداشتي و درماني

 

 ×Ø   اهم برنامه هاي آتي

1-     اجرايي كردن موافقتنامه بازرگاني باتوجه به امضاي پروتكل اصلاحي آن

2-     پيگيري امضاي موافقتنامه تجارت ترجيحي باتوجه به ارائه پيش‌نويس آن توسط جمهوري اسلامي ايران به اتيوپي

3-     همكاري در جهت ايجاد تسهيلات لازم براي توسعه همكاريهاي تجاري و سرمايه‌گذاري

4-   حمايت از تمامي نهادهاي ذيربط در زمينه توسعه صادرات و اتاقهاي بازرگاني دو كشور جهت افزايش مشاركت بنگاههاي متوسط و كوچك در سرمايه‌گذاريهاي مشترك

5-   توسعه روابط بازرگاني از طريق شركت در نمايشگاههاي بين‌المللي در كشور و معرفي كالاهاي توليدي خود از طريق برگزاري نمايشگاه در هر يك از دو كشور

 

  ×Ø  مسائل و مشكلات

1-      عدم برگزاري اجلاس کميسيون مشترک فيمابين دو کشور

2-      عدم وجود نقدينگي لازم در آن كشور

3-      عدم وجود نيروي متخصص و توان فني

4-      عدم وجود خطوط مستقيم هوايي

5-      عدم وجود راه دريايي (اين كشور محصور در خشكي است)

        6-        عدم وجود خطوط راه آهن در آن کشور

 

×Ø  روابط فرهنگی

روابط فرهنگی دو کشور نیز به قرن هفدهم میلادی بر می‌گردد که تجار ایرانی با کشوراتیوپی همواره در داد و ستد بودند و در الفاظ و گویش مردم این کشور یعنی زبان امهری،زبان رسمی کشور اتیوپی -  بعضاً لغات فارسی مشاهده می‌شود.

          در کتابهایتاریخی اتیوپی نمونه‌های زیادی از حضور ایرانیان در شهرهای مهم کشور اتیوپی مثلهرارharaar، دیره داواdireh-davaذکر گردیده که نشان می‌دهد مراودات تجاری وفرهنگی فراوانی در قرون گذشته میان دو کشور جریان داشته است . بعنوان مثال یک کرگدندر قرن هفدهم میلادی توسط حاکم وقت اتیوپی به حاکم اصفهان اهداء شده است

         در واقع گرچه دولت «هایله ماریام» در سیاست خارجی طرفدار جمهوری اسلامیایران بود، ولی به سفارت ج.ا.ا در اتیوپی اجازه فعالیت فرهنگی چندانی نمی‌داد

        در سال 1989 ميلادي بنا به پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران اولين يادداشت تفاهم فرهنگي ميان دو كشور به امضاء رسيد و درهمين زمان بود كه بخش فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در اتيوپي رسماً تاسيس و فعاليت خود را آغاز نمود . ولي ديري نپاييد كه با سقوط دولت سوسياليستي هايله ماريام ، يادداشت تفاهم امضاء شده عملاً قدرت اجرايي خود را از دست داد ولي بخش فرهنگي زير نظر سفارت جمهوري اسلامي ايران به كار خود ادامه داد و حكومت انتقالي هم مخالفتي با فعاليت فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اتيوپي نشان نداد

      پساز سقوط حکومت «هایله ماریام» در اتیوپی و با روی کار آمدن دولت انتقالی در اتیوپیدر سال 1991، مجدداً رابطه دو کشور با تغییراتی نسبتاً مثبت مواجه گردید ؛ چرا کهدولت انتقالی جدید با اعلام آزادی فعالیت مذهبی و دموکراسی، عملاً فضا را برای همهکشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت بیشتر باز نمود

          بعد از امضاي دومين يادداشت تفاهم فرهنگي با دولت فدرالي اتيوپي در سال 2000 ميلادي، تلاش براي ارتقاء سطح روابط فرهنگي فيمابين دو كشور از سوي طرفين ادامه پيدا كرد. ثمره اين تلاشها، امضاي موافقتنامه همكاريهاي فرهنگي بين دولتين بود كه اين امر در جريان سومين اجلاس كميسيون مشترك اقتصادي ايران و اتيوپي در مهرماه 1382 تحقق يافت .

 

 

¯   بر اساس اين موافقتنامه، دو كشور توافق نموده‌اند در زمينه‌هاي زير با يكديگر همكاري نمايند:

 • 1. تبادل كتب، نشريات، آثار نقاشي، عكس،نوار، فيلم، نرم‌افزارهاي كامپيوتري، برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني
 • 2. تبادل هيأتهايي در زمينه‌هاي فرهنگي، هنري، جهانگردي، ورزشي و
 • 3. برگزاري هفته فرهنگي و فيلم، اجراي موسيقي و هنرهاي نمايشي
 • 4. همكاري بين دانشگاه‌ها و مؤسسات علمي، آموزشي و پژوهشي و مراكز فرهنگي دو كشور
 • 5. تبادل استادان، محققان، علما، دانشمندان،معلمان و دانشجويان جهت گسترش زمينه‌هاي مختلف آموزشي
 • 6. تبادل اطلاعات در زمينه نظام آموزشي و ارزشيابي مدارك تحصيلي و مدارج علمي مدارس، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌هاي يكديگر

در راستاي عملباتي نمودن موافقتنامه همكارهاي فرهنگي، در حاشيه برگزاري اولين سمينار رايزنان فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آفريقاي زير صحرا در اسفند ماه 1382، يادداشت تفاهم همكاري علمي و فرهنگي با دانشگاه آديس آبابا به امضاي آقاي " علي اكبريان " قائم مقام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و پروفسور " آندرياس اشته " رييس دانشگاه آديس آبابا رسيد.

 

¯  براساس اين يادداشت تفاهم، طرفين توافق نمودند در زمينه‌هاي ذيل همكاريهاي خود را گسترش دهند :

 • 1. اعزام اساتيد مجرب در زمينه‌هاي مورد نياز طرف اتيوپيايي
 • 2. انتقال تجربيات در زمينه آموزش و پژوهش توسط طرف ايراني از طريق ارسال كتب، نشريات و ميكرو فيلم كتابهاي خطي و همچنين اجراي برنامه اتوماسيون و ايجاد شبكه ارتباطات رايانه‌اي براي دانشگاه آديس آبابا
 • 3. ايجاد يك مسجد مركزي با بناي ايراني ـ اسلامي در دانشگاه آديس آبابا
 • 4. برپايي نمايشگاه فرهنگي و هنري ايراني و اسلامي در دانشگاه آديس آبابا
 • 5. ايجاد كرسي زبان فارسي، اسلام شناسي و گفتگوي بين تمدنها در دانشگاه آديس آبابا
 • 6. ارايه فرصتهاي مطالعاتي كوتاه مدت و بلند مدت براي اساتيد علاقمند اتيوپيايي در حوزه‌هاي اسلام شناسي، ايران شناسي، زبان و ادبيات فارسي
 • 7. برگزاري سمينارها و همايشهايي در زمينه گفتگوي بين اديان الهي
 • 8. كمك به باستان شناسي اسلامي در اتيوپي

 

 

 

×Ø  فعالیت های رایزنی فرهنگی سفارت :

بخش فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در آديس آبابا فعاليت‌هاي خود را از سال 1370 با استقرار نماينده اعزامي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سفارت ، آغاز نمود. اين بخش در طي سالهای گذشته فعاليت هاي مختلفي را در زمينه توسعه روابط فرهنگي دو كشور و ارائه خدمات فرهنگي به مردم اتيوپي انجام داده است.

 

×Ø  اهداف :

 • گسترش و تقويت مناسبات فرهنگي با مردم و اقوام مختلف در كشور اتيوپي به منظور مبادلات فرهنگي و عرضه صحيح فرهنگ و تمدن ايران اسلامي
 • تنظيم و تقويت مناسبات فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با كشورها و سازمان‌هاي فرهنگي منطقه
 • فراهم آوردن زمينه‌هاي وحدت ميان اديان الهي در كشور متوقف فيه بر اساس اصول مسلم اسلامي
 • عرضه و معرفي صحيح مكتب اهل البيت (ع) در زمينه‌هاي اعتقادي ،فقهي و اخلاقي
 • تبيين تحولات معنوي - فكري و اجتماعي و تحولات ناشي از انقلاب اسلامي
 • تقويت و تعميق زمينه‌هاي بحث و گفتگو با مجامع و علماي اديان الهي

 

 

×Ø  وظايف:

 • اجراي موافقتنامه‌ها و برنامه‌ها و مبادلات فرهنگي ، هنري و تبليغي
 • تهيه و انتشار كتب ، نشريات و ساير محصولات فرهنگي و تبليغي
 • انجام مطالعات و تحقيقات فرهنگي بين المللي و حمايت از پژوهشهاي علمي فرهنگي بويژه در زمينه شناخت اديان ، فرق ، فرهنگ ملل و ساختار جريان هاي فرهنگي در جوامع مختلف .
 • شناخت جمعيت‌ها . انجمن‌ها و شخصيت ‌هاي فرهنگي و مذهبي جهان
 • ايجاد زمينه و هماهنگي براي عقد موافقتنامه‌ها و قراردادهاي لازم به منظور مبادلات فرهنگي ، علمي، آموزشي ، هنري ، سينمايي ، جهانگردي ، خبري ، مطبوعاتي ، ورزشي و امدادي
 • شركت در جلسات سازمان‌هاي فرهنگي منطقه‌اي و بين‌المللي
 • مشارکت و كمك به ايجاد و گسترش فعاليت‌هاي دانشگاهي
 • برگزاري گردهماييها ، جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هاي فرهنگي و تبليغي
 • اشاعه و گسترش زبان و ادبيات فارسي و تقويت كرسيهاي زبان فارسي ، ايران شناسي و آموزش قرآن کریم .
 • تأليف ، ترجمه و انتشار كتب و نشريات به منظور معرفي علوم معارف ، فرهنگ و تمدن اسلامي ايران

 

 

 

 جدول موافقت نامه هاي امضا شده ميان

جمهوری اسلامی ايران و جمهوری فدرال دموکراتیک اتيوپي

رديف

يادداشت تفاهم همکاري ( ي. ت. ه )

و موافقتنامه هاي فيمابين

در مرحله مذاکره

به امضاء رسيده

توضيحات

1

ي . ت . ه علمي، فني و اقتصادي

 

X

تاريخ امضاء   1378

2

ي . ت . ه . کشاورزي

 

X

تاريخ امضاء  1380

3

ي . ت . ه بهداشت دام

 

X

تاريخ امضاء   1380

4

ي . ت . ه جهانگردي

 

X

تاريخ امضاء   1380

5

ي . ت . ه بهداشتي و درماني

 

X

تاريخ امضاء   1380

6

موافقتنامه همکاري راديو تلويزيوني

 

X

تاريخ امضاء   1380

7

مواففقنامه هاي تجاري

 

X

تاريخ امضاء   1382

8

موافقتنامه هاي فرهنگي

 

X

تاريخ امضاء   1382

9

موافقتنامه تشويق و حمايت از سرمايه گذاري متقابل

 

X

تاريخ امضاء   1382

10

پروتکل اصلاحي موافقتنامه بازرگاني

 

X

تاريخ امضاء   1384

11

برنامه اجرايي ي . ت . ه . جهانگردي

 

X

تاريخ امضاء   1384

12

برنامه اجرايي موافقتنامه همکاري راديو تلويزيوني

 

X

تاريخ امضاء   1384

13

موافقتنامه همکاري هاي گمرکي

 

X

تاريخ امضاء   1386

14

ي . ت . ه . تشکيل شوراي تجاري

 

X

تاريخ امضاء   1386

15

موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف

X

 

متن موافقتنامه تهيه شده اما به دليل اختلاف نظر درباره بخشهايي از آن، هنوز امضا نگرديده است .

16

ي . ت . ه . دانشگاه آديس آباباو دانشگاه تهران

X

 

 

17

موافقتنامه همکاري قضايي

X

 

 

 

موافقتنامه استرداد مجرمين

 

 

 

18

ي . ت . ه . دفتر مطالعات سياسي با مرکز بين المللي مطالعات صلح و توسعه اتيوپي

X

 

 

19

ي . ت . ه . علمي و آموزشي ميان دانشگاه آديس آبابا و مرکز جهاني علوم اسلامي قم - جامعه المصطفی العالمیه (ص)

X

 

تاریخ امضاء 1385 

20

تفاهم نامه  علمی بین دو دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و دانشگاه آدیس آبابا

 

X

تاریخ امضاء 1391

21

موافقت با تاسیس دفترکمیته امداد در اتیوپی

 

 

در دست اجرا سال 91

                                   

 

 

 

قانون موافقتنامه همكاريهاي فرهنگي ، علمي و آموزشي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دمكراتيك فدرال اتيوپي

لايحه موافقتنامه همكاريهاي فرهنگي ، علمي و آموزشي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دمكراتيك فدرال اتيوپي كه از سوي دولت به شماره 471/30301 مورخ 11/1/1383 به مجلس شوراي اسلامي تقديم و در جلسه علني روزيكشنبه مورخ 26/7/1383 مجلس عيناً تصويب و به تأييد شوراي نگهبان رسيد .

 

 

قانون موافقتنامه همكاريهاي فرهنگي ، علمي و آموزشي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دمكراتيك فدرال اتيوپي

ماده واحده - موافقتنامه همكاريهاي فرهنگي ، علمي و آموزشي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دمكراتيك فدرال اتيوپي مشتمل بر يك مقدمه و دوازده ماده به شرح پيوست تصويب و اجازه مبادله اسناد آن داده مي شود .

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

موافقتنامه همكاريهاي فرهنگي ، علمي و آموزشي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دمكراتيك فدرال اتيوپي

 

دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري دمكراتيك فدرال اتيوپي كه از اين پس طرفهاي متعاهد خوانده مي شوند ، با تمايل به تحكيم شالوده روابط دوستانه متقابل وتوسعه همكاريهاي بين دو كشور در زمينه هاي فرهنگي ، علمي ، آموزشي ، جوانان و ورزش ، با اعتقاد به اينكه چنين همكاريهائي موجب تشديد تفاهم متقابل و تقويت روابط صميمانه موجود بين دو ملت خواهد شد ، به شرح زير موافقت نمودند:

ماده 1 -        طرفهاي متعاهد با استفاده از كليه طرق ممكن روابط فرهنگي ، علمي وآموزشي بين دو ملت را درچارچوب اين موافقتنامه و با احترام به قوانين و مقررات داخلي يكديگر ، گسترش خواهند داد.

ماده 2 -        طرفهاي متعاهد به منظور آشنايي با فرهنگ و تمدن يكديگر نسبت به تبادل كتب ، نشريات ، آثار نقاشي ، عكسها ، نوارها ، فيلمها ، نرم افزارهاي كامپيوتري ،برنامه هاي راديويي و تلويزيوني و امثال آنها در زمينه هاي فرهنگي ، هنري ، علمي ،تاريخي ، آموزشي ، جوانان و ورزش بين مؤسسات و دستگاههاي ذي ربط دو كشور اقدام لازم معمول خواهند داشت .

ماده 3 -        طرفهاي متعاهد به منظور آشنايي با امكانات فرهنگي ، هنري ، علمي ، آموزشي ، مطبوعاتي ، جهانگردي ، جوانان و ورزش يكديگر و تبادل نظر درخصوص راههاي بسط همكاري در اين موارد نسبت به تبادل هيأتهاي مربوط اقدام لازم معمول خواهند داشت .

ماده 4 -        طرفهاي متعاهد تسهيلات لازم را جهت برگزاري هفته هاي فرهنگي وفيلم ، جلسات سخنراني و شعر ، اجراي موسيقي و هنرهاي نمايشي دراختيار يكديگر قرارداده و مبادله گروههاي فرهنگي و هنري را به منظور اجراي برنامه هاي مزبور تشويق خواهند نمود .

ماده 5 -        طرفهاي متعاهد همكاري نزديك بين دانشگاهها و مؤسسات علمي ، آموزشي و پژوهشي و مراكز فرهنگي دو كشور را تشويق و تسهيل خواهند كرد .

ماده 6 -        طرفهاي متعاهد مبادله استادان ، محققان ، علماء ، دانشمندان ، معلمان ، كارشناسان و دانشجويان يكديگر را جهت آموزش و يا ارائه دستاوردهاي پژوهشي موردحمايت قرار داده و در اين زمينه تسهيلات لازم را فراهم خواهند آورد .

ماده 7 -        هر يك از طرفهاي متعاهد به منظور آشنائي با نظام آموزشي و ارزشيابي مدارك تحصيلي و مدارج علمي مدارس ، آموزشگاهها و دانشگاههاي يكديگر اطلاعات لازم را دراختيار طرف متعاهد ديگر قرار خواهد داد .

ماده 8 -        طرفهاي متعاهد همكاريهاي ورزشي بين دو كشور را تشويق و تسهيلات لازم را به منظور تبادل گروهها ، تيمهاي ورزشي و مربي در رشته هاي مورد علاقه و برگزاري مسابقات رسمي و دوستانه و عنداللزوم انعقاد قراردادهاي ورزشي ، فراهم خواهند آورد .

ماده 9 -        طرفهاي متعاهد موافقت نمودند كميسيوني مركب از تعداد مساوي ازنمايندگان هر دو دولت تشكيل شود و سالانه يك بار به طور متناوب در هر يك از دو كشورتشكيل جلسه دهد .

وظايف كميسيون به قرار ذيل خواهد بود:

1 -     تنظيم برنامه مبادلات ؛

2 -     نظارت بر حسن اجراي اين موافقتنامه ؛

3 -     ارائه راه حل براي كليه مسائلي كه ممكن است در جريان اجراي اين موافقتنامه ،حادث شود؛

4 -     بررسي و مطالعه راههاي توسعه همكاري فرهنگي بين دو كشور .

ماده 10 -      درصورت بروز هرگونه اختلاف نظر درمورد تفسير اين موافقتنامه مراتب ازطريق مجاري ديپلماتيك حل و فصل خواهد شد .

ماده 11 -      اين موافقتنامه منوط به تصويب طرفهاي متعاهد ، طبق تشريفات قانون اساسي مربوط آنها خواهد بود و پس از مبادله اسناد تصويب ، به مرحله اجرا گذارده خواهد شد .

ماده 12 -      اين موافقتنامه از زمان لازم الاجراء شدن براي مدت پنج سال معتبرخواهد بود . پس از مدت مزبور اين موافقتنامه خود به خود براي دوره هاي پنج ساله ديگرتمديد خواهد شد ، مگر اين كه يكي از طرفهاي متعاهد شش ماه قبل از خاتمه اين موافقتنامه تمايل خود را براي بازنگري يا فسخ آن به اطلاع طرف ديگر برساند . در اين صورت مقررات اين موافقتنامه درمورد قراردادهائي كه براساس آن منعقد شده تا پايان اجراي آنها معتبر خواهد بود ، مگر اين كه طرفهاي متعاهد به نحو ديگري توافق نمايند .

اين موافقتنامه در آديس آبابا به تاريخ 21 اكتبر 2003 ميلادي (29 مهر 1382هجري شمسي) در دو نسخه به زبانهاي انگليسي و فارسي كه هر دو متن از اعتبار يكسان برخوردارند تنظيم شده است .

از طرف دولت جمهوري اسلامي ايران محمود حجتي وزير جهاد كشاورزي

از طرف دولت جمهوري دمكراتيك فدرال اتيوپي صوفيان احمد وزير دارائي و توسعه اقتصادي

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده منضم به متن موافقتنامه شامل مقدمه و دوازده ماده در جلسه علني روز يكشنبه مورخ بيست و ششم مهرماه يكهزار و سيصد و هشتاد وسه مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 6/8/1383 به تأييد شوراي نگهبان رسيد .

 

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي - غلامعلي حدادعادل

 

 

 

منابع و ماخذ :

 • 1- تاریخ افریقا تألیف رالف لینتون
 • 2- هومر شاعر و داستانسرای یونان در سده نهم پیش از میلاد نویسنده ایلیاد و اودیسه
 • 3- ر.ک به اطلاعات سالانه-سال 40- شماره دوم
 • 4- ر.ک.به تاریخ هرودوت ترجمهء دکتر هادی هدایتی ج 3
 • 5- کتاب ایران باستان-کتاب سوم تألیف حسن پیرنیا
 • 6- کتاب ایران در زمان ساسانیان-ترجمه رشید یاسمی
 • 7- کتاب جنگهای ایران و روم تألیف پروکوپیوس ترجمهء محمد سعیدی
 • 8- تاریخ عربستان و قوم عرب در اوان ظهور اسلام و قبل از آن بقلم سید حسن‏ تقی‏زاده
 • 9- تاریخ طبری ج 2
 • 10- تاریخ اجتماعی سعید نفیسی
 • 11- اقتباس و تلخیص از مروج الذهب مسعودی
 • 12- کتاب به مروج الذهب ج اول
 • 13- پيشينه روابط فرهنگي، رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اتيوپي، ر.ك.
 • 14- كتاب سبز اتيوپي، انتشارات وزارت امور خارجه، تهران ، 1376
 • 15- نشريه اينترنتي اتاق بازرگاني
 • 16- حسين احمد، گفتمان تاريخي مسلمانان اتيوپي، ماهنامه زمانه، شماره 20
 • 17- نگاهی به تاریخچه روابط ایران و قاره افریقا - نويسنده: محسن پاك آيين،
 • 18- سازمان توسعه تجارت ایران - همکاریهایهای دوجانبه ایران و اتیوپی 1391
 • 19- گزارش عملكرد دفتر امور بین الملل وسازمانهاي بين المللي و منطقه اي در سال 1387
 • 20- درديدار با سفير ايران : نخست وزير اتيوپي نقش فعال‌تر ايران را در تجارت و صنعت كشورش خواستار شد اسفند 1387
 • 21- دیدگاه ایران؛ همکاری با کشورهای افریقایی ،وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه هجدهمین اجلاس سران اتحادیه افریقا در آدیس‌آبابا ، بهمن ماه 1390
 • 22- دیدار قائم مقام وزارت امور امور خارجه با برهانه گیبری، وزیر مشاور در امور خارجه اتیوپی در آدیس‌آبابا در شهریور 1391
 • 23- مرکز پژوهشها - قانون موافقتنامه همکاریهای فرهنگی، علمی و آموزشی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری دمکراتیک فدرال اتیوپی .
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
---
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 3309
Visitorsofday : 156
Visitorsofpage : 231217
Onlinevisitors : 8
PageLoad : 0.6719

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت