پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
Fmenu Not Found
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
حیرت آبادی به نام کربلا

 منبع : رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در آدیس آبابا

 نويسنده : محمد رضا تارتار    ایمیل : mtartar2002@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/03/09  
حيرت‌آبادی به نام كربلا كه خواب را بر چشم يزيديان زمان حرام می‌كند

گروه ادب: كربلا، حيرت‌آبادی در بلندای ابديت، عرش عشق، تولد تاريخ و بزرگترين و مهيب‌ترين كابوسی است كه خواب را بر چشم همه يزيديان زمان حرام می‌كند.

روزها همچنان از پی هم می‌گذرند و دوباره محرم با آن حال و هوای سحرانگيزش از راه می‌رسد، دوباره عطر خوش حسينی به مشام می‌رسد و نوای «ياحسين» گوش جان را نوازش می‌دهد.

عاشورا از چنان ابعاد بزرگ و گسترده‌اى برخوردار است كه هرچه بيشتر به تحليل و بررسى آن پرداخته شود، زواياى تازه‌ترى از آن آشكار خواهد شد.

عاشورا نه يك حادثه كه يك فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب كه نقش حياتى در استحكام ريشه‌ها، رويش شاخه‌ها و رشد بار و برهاى آن ايفا كرده است.

قيام عاشورا از سال 61 هجرى تا امروز، همچون چشمه‌اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقيقت را سيراب كرده، و الهام‌بخش بسيارى از نهضت‌هاى حقّ عليه باطل بوده است

عاشورا هيچ‌گاه در محدوده زمان و جغرافياى خاصى محصور نمانده، بلكه همواره الهام‌بخش شيعه و غير شيعه در برابر كانون‌‌هاى ظلم، كفر و نفاق بوده است.

قيام عاشورا از سال 61 هجرى تا امروز، همچون چشمه‌اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقيقت را سيراب كرده و الهام‌بخش بسيارى از نهضت‌هاى حقّ عليه باطل بوده است.

انقلاب اسلامى، به رهبرى امام خمينى(ره) از عاشورای حسينی الگو گرفت. روحانيت شيعه، همواره براى حراست از كيان فرهنگ عاشورا نه فقط آن را در طول اعصار متمادى بازگو كرده، بلكه حتى به بازسازى آن و پاسدارى از ارزش‌هاى منبعث از آن پرداخته است.

بازسازى مضامين و مفاهيم بلند فرهنگ عاشورا در هر عصر و زمانى به فراخور حال، تأثير بسيار شگرف و سازنده‌اى در راه پيشبرد اهداف مقدسى همچون نشر معارف و فرهنگ اسلام ناب، بر جاى نهاده است.‌ تاريخ شيعه، گواه صادق و روشنى از اين بازسازى‌هاست. عاشورا، رسالت بزرگى را بر دوش همه دينداران به‌ويژه آگاهان جامعه نهاده است.

پنجاه سال از غروب آفتاب آسمانی وحی می‌گذشت و بيش از بيست سال بود كه زمين و زمان از تابش خورشيد قسط و عدالت محروم شده بود، پنجاه سال پيش از اين، پيامبر اسلام(ص) رحلت فرموده بود و در طول اين نيم قرن، تنها چهار سال و نه ماه آفتاب عدالت درخشيده بود، ديگر هرچه بود سياهی بود و ستم، ظلم بود و ظلمت، و هرچه عقربه ‌تاريخ پيشتر می‌رفت، سيطره‌ آن بيشتر می‌شد و اين سيطره چنان باسرعت پيش می‌رفت كه ديگر اميد به نور نجاتی نبود، می‌رفت كه نام اسلام و پيامبرش هم نيز به فراموشی سپرده شود و اين يعنی نابودی تمام زحمات و خدمات پيامبران گذشته و نيز تحريف و تدفين تاريخ، تاريخی كه رسولان حق، از آدم تا خاتم به آفرينش آن كمر همت بسته بودند و با تحمل سختی‌های طاقت‌فرسا و با صداقت و صميميت فوق‌العاده خويش آن را ساخته بودند و چه ميثم‌ها كه در حراست از آن به سر دار نرفته و چه ابوذرها كه به خاطر آن، شكنجه و تبعيد نشده بودند.

كسی جز حسين(ع) و حماسه‌ای جز كربلا نمی‌توانست دين خدا را زنده كند زيرا دیگر از منبر و خطابه نيز كاری ساخته نبود.

او با آگاهی به سرانجام كار، كربلا را عرش عشق و عاشورا را قيامت قرآن و تولد تاريخ كرد و حيرت‌آبادی را به‌نام كربلا در بلندای ابديت پديد آورد تا بزرگترين و مهيب‌ترين كابوسی باشد كه خواب را بر چشم همه يزيديان حرام كرده است.

محمدرضا تارتار

کارشناس فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
---
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 819
Visitorsofday : 181
Visitorsofpage : 231242
Onlinevisitors : 11
PageLoad : 0.5156

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت