پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
Fmenu Not Found
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
تفرقه انداختن در صف انقلابیون؛ ابزار آمریکا برای ایجاد انحراف در بیداری اسلامی

 منبع : رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در آدیس آبابا

 نويسنده : محمد رضا تارتار    ایمیل : mtartar2002@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/03/09  
تفرقه انداختن در صف انقلابیون؛ ابزار آمریکا برای ایجاد انحراف در بیداری اسلامی

گروه سياسی: حفظ بدنه نظام‌های ساقط‌ شده، بهره‌گیری از مهره‌های وابسته، ایجاد زمینه برای مداخله نظامی، سرکوب انقلاب مردمی و تفرقه انداختن در صف انقلابیون بخشی از سیاست‌های آمریکا برای کنترل موج بیداری اسلامی یا ایجاد انحراف در آن است.

 

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدرضا تارتار، کارشناس رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آدیس‌آبابا در مقاله‌ای با عنوان «آغاز بیداری اسلامی و نقش آمریکا در وقایع و تحولات شمال آفریقا» تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه را ناشی از جدایی حکومت‌ها از مردم و وابستگی نظام‌های حاکم به قدرت‌های خارجی دانسته و خاطرنشان کرده است: بی‌شک انقلاب اسلامی، الگویی محوری برای اعتراضات بوده است.

وی که مقصود اصلی‌اش از نگارش این مقاله پاسخ به پرسش نقش آمریکا در رخدادهای منطقه است، با رد قرار دادن خیزش مسلمانان در کشورهای عربی در دایره مدیریت مبسوط آمریکا بر جهان تأکید کرده است: آنچه مسلم است این که ایالات متحده آمریکا در پيش‌بيني تحولات منطقه غافلگير شد.

تارتار در این باره افزوده است: با وجود این غافلگیری، آمریکا تمام تلاش خود را انجام داده تا با سوار شدن بر موج تحولات، مسير اين انقلاب‌ها را منحرف نموده و طرح‌هاي خود را مرحله به مرحله به اجرا گذارد.

ايالات متحده پس از غافلگير شدن در برابر موج بيداری اسلامی، راهبردهای گوناگونی به‌منظور ايجاد انحراف در اهداف اين خيزش و نيز مديريت اوضاع به كار گرفت كه تضعيف جبهه مقاومت در ميان انقلابيون و جلوگيری از گسترش بيداری اسلامی در منطقه بخشی از اين راهبردهاست

وی سپس به بررسی تطبیقی انقلاب‌های مردم تونس و مصر پرداخته و در ریشه‌یابی خیزش مردم مسلمان تونس عنوان داشته است: با اینکه درآمدسرانه اين كشور طي سال‌هاي اخير، افزايش شایانی یافته بود ولی توزیع ناعادلانه آن به‌علاوه فقر حاکم و ناتوانی مالی مردم زمینه‌ساز سقوط بن‌علي را فراهم آورد.

کارشناس رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی در مقاله خود خاطرنشان کرده است: بعد از اينكه آمريكا از ماندن بن‌علي در قدرت نااميد شد، موضع روشن‌تري نسبت به قيام مردم عليه او به‌منظور جا به‌جايي مهره‌هاي دست‌نشانده خود گرفت و از انتخاب مردم تونس استقبال كرد.

وی در ادامه آورده است: آمريكا و متحدانش سعي دارند تا با تغييرات محدود و غير زير‌بنايي در حاكميت تونس و حفظ عناصر حكومت سابق بر موج انقلاب مردم تونس سوار شوند و با روي كار آوردن دولت دست‌نشانده ديگري منافع خود را در اين كشور آفريقايي حفظ كنند.

وی در بخش دیگری از مقاله خود به سرنگونی حکومت 30 ساله حسنی مبارک، به‌عنوان مهم‌ترین متحد منطقه‌ای آمریکا و اسرائیل اشاره کرده و اظهار داشته است: قرارگیری این کشور در نقطه‌ای سوق الجیشی، برخورداری از بیشترین جمعیت و توان نظامی نسبت به دیگر کشورهای عربی، مصر از موقعیت ممتازی در سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا قرار داده بود.

تارتار با یادآوری ناتوانی آمریکا در به قدرت رساندن مهره مورد نظر خود در مصر پس از مبارک، قیام‌های ملل مسلمان در مقطع کنونی را نوعی شکست اطلاعاتی برای واشنگتن برشمرده و ادامه داده است: ایالات متحده پس از غافلگیر شدن در برابر موج بیداری اسلامی، راهبردهای گوناگونی به‌منظور ایجاد انحراف در این اهداف این خیزش و نیز مدیریت اوضاع به کار گرفت که تضعیف جبهه مقاومت در میان انقلابیون و جلوگیری از گسترش بیداری اسلامی در منطقه بخشی از این راهبردهاست.

وی در این مقاله از حفظ بدنه نظام‌های ساقط‌ شده و بهره‌گیری از مهره‌های وابسته و ایجاد زمینه برای مداخله در امور نظامی و سرکوب انقلاب مردمی یا تفرقه انداختن در صف انقلابیون به‌عنوان دیگر سیاست‌های آمریکا در مواجهه با موج بیداری اسلامی در منطقه یاد و تصریح کرده است: با همه این تلاش‌ها آمریکا قادر به متوقف کردن جنبش اسلام‌خواهی و استکبارستیزی ملت‌های مسلمان نیست البته ممکن است بتواند این حرکت را کند نماید اما بیداری اسلامی مسیر خود را تا پیروزی نهایی و تشکیل امت یکپارچه اسلامی ادامه خواهد داد.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
---
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 867
Visitorsofday : 150
Visitorsofpage : 231211
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 0.4531

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت