پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨

رييس‌جمهور پايه و اساس دوستي ملت ايران با ملت آفريقا را دوستي فرهنگي، تاريخي و انساني توصيف كرد و گفت: اين دوستي هيچ‌گاه سست و ضعيف نخواهد شد.
منو اصلی
محصولات
انتشارخبرنامه الکترونیکی فرهنگی اجتماعی آدیس آبابا – اردیبهشت ماه 1392 شماره هشت – به زبان فارسی
قیمت : 0  ریال
 

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 77094
 بازدید امروز : 157
 کل بازدید : 231218
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 1.1406
اخبار > سمینار "بررسی حقوق زنان از دیدگاه اسلام و مسیحیت" در اتیوپی برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار "بررسی حقوق زنان از دیدگاه اسلام و مسیحیت" در اتیوپی

سمینار "بررسی حقوق زنان از دیدگاه اسلام و مسیحیت" در اتیوپی برگزار شد

به همت رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران و با مشارکت دانشگاه پروتستان مکانیسوس اتیوپی ، دومین سمینار مشترک در حوزه گفتگوی ادیان با عنوان " بررسی حقوق زنان از دیدگاه اسلام و مسیحیت " با استقبال گسترده دانشجویان برگزار گردید.

این سمینار در محل سالن اصلی دانشگاه مکان یسوس اتیوپی، با حضور سفیر ، رایزن فرهنگی و اعضای سفارت ایران، دبیر کل کلیسای پروتستان اتیویی، رئیس دانشگاه مکان یسوس  ، اعضای هیئت علمی و تعدادی از اساتید اروپائی و امریکائی این دانشگاه ، اساتید دانشگاه آدیس آبابا و شمار قابل توجهی از دانشجویان و فارغ التحصیلان اتیوپیائی برگزار شد.

در ابتدای مراسم و پس از  اعلام جدول برنامه ها توسط مجری ، آقایان  "دکتر آیلو تسمه، استاد دانشگاه " و " دکتر بروک آیله ، رئیس دانشگاه " به حاضرین خوش آمد گفته  و از رایزنی فرهنگی ایران به جهت برپائی دور دوم سمینار گفتگوهای دینی و نیز از حضور استاد ایرانی "خانم دکتر هاشمی" تشکر کردند.  " دکتر بروک آیله ، رئیس دانشگاه مکان یسوس " در بخشی از سخنانش چنین گفت:

 " برپائی این قبیل نشست ها، مناظرات علمی را بین پیروان ادیان مختلف تقویت کرده و موجب رشد تفکر صلح در سطح جامعه اتیوپی می گردد. از دیگر سو، دانشگاه (مکان یسوس) برنامه هدفمند و بلند مدتی را در جهت توسعه روابط مسلمانان و مسیحیان دنبال می کند که با اجرای این سمینار یک گام دیگر به این هدف نزدیک می شویم. موضوع سمینار امسال نیز منحصر به فرد و بسیار مهم ارزیابی می شود چرا که آشنا سازی زنان جامعه با حقوق الهی و قانونی خود موجبات توانمند سازی آنها را در سطح جامعه فراهم می سازد. لذا بار دیگر از رایزنی فرهنگی سفارت ایران برای ایجاد چنین فضائی صمیمی در جهت ارائه  گفتگوهای منضبط و علمی تشکر می کنم و امیدوارم که تلاش مشترک ما همچنان ادامه یابد".

آقای حیدری ، رایزن فرهنگی ایران " سخنران بعدی مراسم بود . وی نیز در بخشی از سخنانش گفت:

"گفتگوهای مذهبی، موثرترین ابزار برای غلبه بر هر گونه افراط گرایی دینی است و بنابراین در جهت گسترش عدالت و صلح پايدار، بایستی ضمن بررسی شباهت ها و تفاوت ها، درک متقابل متفکران مذهبی را تقویت کنیم. موضوع دومین نشست ما که مسئله حقوق زنان است همواره مورد توجه دانشمندان و منتقدان بوده است، اما اساتید ایرانی و اتیوپیائی حاضر در جلسه، فارغ از هر گونه گرایش سیاسی و اجتماعی ، تنها نقطه نظرات و عقاید مطرح شده در متون معتبر اسلامی و مسیحی را مورد بررسی قرار خواهند داد."

در ادامه، آقای "برهانو عافکا، دبیر کل کلیسای پروتستان اتیوپی" به عنوان مهمان افتخاری مراسم در سخنانش، برخی از دیدگاههای تاریخی و مشترک اسلام و مسیحیت را برشمرد و در ادامه افزود:

"در عصر حاضر دیدگاه اسلام و مسیحیت که برگرفته از متون مقدس هر دو دین است ، توانسته است قدرت بی نظیرزنان را در پرورش نسلها و حتی رهبری جوامع ، بازگرداند. برهمین اساس کلیسای پروتستان اتیوپی توجه ویژه ای به مسئله حقوق زنان داشته و دارد. هم اکنون زنان اتیوپیائی در سطوح بالای کلیسا ایفای نقش مدیریتی داشته  و در تصمیم گیریهای کلان، دخالت مستقیم دارند. من امیدوارم که این سمینار بتواند درک عملی پیروان این دو دین ابراهیمی را از حقوق زن در جامعه افزایش دهد".

در ادامه ، بخش تخصصی همایش آغاز به کار کرد و در مجموع ، دو مقاله علمی از اساتید مسلمان و دو مقاله علمی از اساتید مسیحی ارائه گردید.

در آغاز، آقای "دکتر یاکوب گدبو، رئیس کالج الهیات دانشگاه مکان یسوس" مقاله خود را با عنوان "حقوق زنان از دیدگاه مسیحیت" ارائه کرد.

سپس خانم " دکتر اشرف هاشمی ، استاد اعزامی از دانشگاه قم و متخصص در مطالعات تطبیقی زنان" مقاله خود را با عنوان " وضعیت زنان در اسلام و مسیحیت"  ارائه کرد.

سخنران دیگر مراسم ، خانم " آلماز تکا ، دانشجوی دکترای دانشگاه مکان یسوس بود که مقاله خود را با عنوان " زنان از دیدگاه کتاب مقدس"  ارائه کرد.

چهارمین سخنران بخش تخصصی همایش خانم " زهرا زینب آبابور، استاد مسلمان دانشگاه و مدیر در دفتر سازمان ملل اتیوپی" بود که مقاله ارزشمند خود را با عنوان " ارتقای وضعیت زنان در اسلام"  ارائه کرد.

آخرین سخنران مراسم نیز  " آقای خاکپور، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی " بود. وی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این سمینار، با اشاره به یگانگی حقوق زن در ادیان الهی، افزود:

" موضوع اساسی، تحول برداشت های ما از مسئله حقوق زن در طول تاریخ است.  این تحول در اسلام و مسیحیت به طور آشکاری صورت گرفته است به طوریکه برداشت های ما از حقوق زن در ادیان الهی در قیاس با چند صد سال گذشته کاملا تغییر نموده است. از دیگر سو، جنبش های زنان در دوره معاصر نیز به فهم جدید و امروزین از حقوق زنان کمک بسیاری نموده است".

در پایان برنامه، جلسه پرسش و پاسخ با حضور دانشجویان و اساتید برگزار گردید و سپس از مدعوین همایش ، پذیرائی به عمل آمد.
٢٠:٥٤ - 1397/04/08    /    شماره : ٧٠٨١٥١    /    تعداد نمایش : ١٠٨رييس‌جمهور پايه و اساس دوستي ملت ايران با ملت آفريقا را دوستي فرهنگي، تاريخي و انساني توصيف كرد و گفت: اين دوستي هيچ‌گاه سست و ضعيف نخواهد شد.