چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
Fmenu Not Found
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
تحلیلی از آغاز نفوذ ، گسترش و فعالیت چین در قاره آفریقا و مناسبات آن با اتیوپی

 منبع : رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درآدیس آبابا

 نويسنده : محمد رضا تارتار    ایمیل : mtartar2002@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1391/11/17  

تحلیلی از آغاز نفوذ ، گسترش و فعالیت

چین در قاره آفریقا و مناسبات آن با اتیوپی

 

کاری از :

محمد رضا تارتار

کارشناس رایزنی فرهنگی سفارت ج. ا. ایران در آدیس آّبابا

 

فهرست موضوعی :

 

·       مقدمه

 

·       نقشه ها

o      نقشه 1

§       تحلیل نقشه

o      نقشه 2

o      نقشه 3

o      نقشه 4

o      نقشه 5

 

·       مناسبات چین و اتیوپی در گذر زمان

o      تاریخچه

o      روابط اقتصادی فی مابین چین و اتیوپی

o       [ edit ] Direct aidکمک های مستقیم چین به اتیوپی

o       [ edit ] Investment and tradeسرمایه گذاری و تجارت چین در اتیوپی

o      اهداف حمایتی اتیوپی از سرمایه گذاری چین در منطقه

o      گاهشمار دیدار های  [ edit ] Official contacts and treatiesرسمی مقامات

§       قابل توجه

o      گاهشمار موافقت نامه های امضاء شده

·       منابع :

مقدمه :         

نخستين ارتباط چين با آفريقا به قرن پانزدهم ميلادي و همزمان با Ming Dynasty باز مي گردد . اولين كمك هاي خارجي چين به آفريقا در دوران نوظهور مدرنيته ، بيشتر به خاطر كمك به نفوذ و گسترش ايدئولوژي ها و مكتب هاي كمونيستي به آفريقا بود . با آغاز استقلال كشورهاي آفريقايي از دست استعمارگران ، اين كمك ها جهت گيري ديگري پيدا كرد و به عنوان ابزاري براي همراه نمودن دولت هاي آفريقايي با سياست هاي چين شد .

در چند دهه اخير ، قاره آفريقا شاهد كمك ها و سرمايه گذاري هاي فراوان مستقيم فرامنطقه اي به سوي خود است . در ميان سرمايه گذاران خارجي در آفريقا ، جمهوري خلق چين نه تنها لقب بزرگترين سرمايه گذار آفريقا را به خود اختصاص داده است بلكه طلائيه دار بزرگترين سرمايه گذار كشور هاي نوظهور نيز مي باشد.

چين پس از جنگ سرد ، حضور خود در آفريقا را توسعه داده است . داد و ستدهاي متقابل آفريقا و چين در سال 1995 میلادی تنها پنج ميليارد دلار بود . با گذشت سيزده سال ، اين رقم در سال 2008 ميلادي به بيش از صد ميليارد دلار رسيد .

میزان و حجم روابط تجاری بین چین و آفریقا در ده ماهه اول سال 2010 میلادی در حدود 5/43 درصد به نسبت سال قبل ( 2009 میلادی ) افزایش داشته ضمن آنکه چین خواستار برقرای روابط عمیق تر و مستحکم تر با قاره سیاه آفریقا می باشد .

          چین بعنوان دومین کشور بزرگ اقتصادی جهان ، آرام آرام در حال مستحکم نمودن حضور خود در آفریقا با ارتقا سطح روابط تجاری خود با این قاره می باشد ، قاره ای که در زمینه منابع انرژی و معادن و منابع طبیعی بسیار غنی می باشد . این کشور علیرغم بحران اقتصاد جهانی در سال 2009 ، توانست رتبه خود را در جایگاه نخست بزرگترین و مهمترین شریک اقتصادی کشورهای آفریقائی در سال 2010 حفظ نماید .

          چین به منابع طبیعی وسیع و بدون پایان آفریقا بویژه منابع انرژی و سنگ آهن چشم دارد و لذا شاهد گسترش و حضور چین در قاره آفریقا هستیم .

آمارهای منتشر شده در جراید نشان دهنده نوعی استثمار آفریقا توسط چین می باشد چرا که این کشور در همه امور از مسائل جزئی تا مسائل کلی توانست حضور خود در آفریقا را به اثبات برساند .

چین تقریبا همانگونه عمل می نماید که کشورهای اروپائی در حدود یکصد سال پیش و در اوایل ورود خود به آفریقا با انحصار کلیه امور مربوط به کشاورزی و صنایع در دستان خود ،‌ آفریقا را برای بیش از یک قرن استثمار نموده اند .

کشور چين به منظور نفوذ اقتصادي در آفريقا ، اقدامات بایسته ای را از خود در منطقه نشان داده است که می توان به برخی از تاثیرات آن اشاره داشت :

1. در دهه 1990 ميلادي ، چین در راستاي "سياست بانكي"  در جهت گسترش روابط میان کشورهای منطقه ،  اقدام به تاسیس بانك توسعه چين ، بانك صادرات-واردات چين و بانك توسعه كشاورزي چين در منطقه نموده است .

2. در سال 2000 ميلادي ، چين به منظور ارتقاء روابط اقتصادی اقدام به تشكيل انجمن همكاري هاي چین و آفریقا نمود .

3. در سال 2006 ميلادي ، دولتمردان چيني اقدام به راه اندازی اداره اسناد سياست چين-آفريقا را به منظور بستر سازی و همكاري های بيش از پيش را فراهم نمودند.

4. در سال 2007 ميلادي ، به منظور پشتیبانی در تاسیس صندوق توسعه چين و آفريقا در منطقه اقدام به تامین سرمایه پشتوانه تا پنج ميليارد دلار نمود ، تا از این طریق بخشي از فعاليت هاي اقتصادي خود را  در آفريقا تامین نماید . 

          پس می توان دریافت ، در برخی از موارد قاره بزرگ آفریقا و ملت  چین در یک مسیر برابر در زمینه توسعه اقتصادی و صنعتی شدن قرار دارند .

          چین مبلغی در حدود 9.3 میلیارد دلار را در بخش سرمایه گذاریهای مستقیم خارجی تا آخر سال 2009 میلادی در قاره آفریقا تزریق نموده که این مبلغ در بخش های مختلف از قبیل بخش معادن ، کشاورزی ، باغبانی و راه و ساختمان هزینه شده است . برخی از آمارها نشان می دهد که سهم کشورهای آفریقائی  از حضور در بازارهای چین و صادرات این قاره به چین اعم از منابع معدنی ،‌ منابع انرژی و محصولات محدود تولیدی و چوب درسال 2009 میلادی در حدود 3/9 میلیارد دلار می باشد .  

          از سال 2000 تا 2009 میلادی چین در حدود 300 فقره بدهی خارجی 35 کشور آفریقایی به ارزش 18.96 میلیارد یوان ( معادل 2.9 میلیارد دلار ) را به آنان بخشید .

          قاره آفریقا ، بدلیل دارا بودن منابع سرشار طبیعی از قبیل نفت ، گاز ، کربن ، اورانیم ، الماس ، منکنز ، سنگ آهن و طلا همواره مورد توجه خاص کشورهای غربی و چین بوده است .

          چین علیرغم انتقادات فراوان و حساسیت های زیاد کشورهای اروپائی و آمریکایی ، در سال 2010 میلادی با دقت و ظرافت خاصی توانست حجم روابط تجاری خود با 51 کشور آفریقائی را به رقمی فراتر از 100 میلیارد دلار برساند .

           تقاضای چین برای دستیابی به منابع انرژی مانند نفت و گاز و همچنین سنگ آهن و سایر مواد معدنی برای تامین سوخت مورد نیاز ، رشد فزاینده و چشمگیر اقتصادی خود موجب شده که سرمایه گذاری این کشور در آفریقا دو چندان شود .

           دولتمردان چینی ،‌ شرکتهای خود را تشویق می کنند تا از فرصت های پیش آمده در جریان توسعه اقتصادی رو به رشد چین برای سرمایه گذاری در آفریقا استفاده نموده تا با صادرات محصولات تولیدی خود و همچنین انجام سرمایه گذاری خارجی به روابط تجاری بین چین و آفریقا تنوع بیشتری بدهند . 

اما جای سوال است ، با تمام نیاز های موجود کشور چین به نیاز های جامعه و برطرف کردن خواسته های دولتمردان در درخواست های صورت گرفته ، شرکتهای چینی فعالیتهای خود را در زمینه ساخت و ساز ، امور زیر بنائی و مشارکت در سایر زمینه های همکاری مانند احداث شبکه های آب و فاضلاب ، امور مربوط به احداث راهها ، حفر قنوات و حفر چاههای عمیق در مناطق دور دست بمنظور استحصال آب شرب و .... آغاز نموده اند .

          از زمان نفوذ و رخنه شرکتها و سرمایه گذاران چینی در منطقه ، انتقادها و بحرانهایی در زمینه کنترل این کشور بر منابع بکر و دست نخورده آفریقا  توجه دیگر کشورها را به سوی خود جلب کرده است .

از سوی دیگر نگرانی هایی را در زمینه تجارت غیر عادلانه و نا برابر ، تاکتیکهای غیر منصفانه جهت حضور در کشورهای آفریقائی و بالاخره بروز شکایتهای برخی از جوامع محلی آفریقائی از این حضور پرشمار چین در این قاره برانگیخته است .

          البته حضور چین در آفریقا برای این کشور و اتباع آن عاری از ریسک پذیری و خطر
نمی باشد .

          با تمام مشکلات و موانع ایجاد شده از جانب کشورهای غربی و آمریکایی در منطقه ، دولتمردان و فعالان عرصه اقتصادی چین معتقدند که شرکتهای فعال این کشور در عرصه پهناور آفریقا ، باز - شفاف و صریح برخوردار می باشد  و راههای مشارکت و استفاده مشترک از منابع معدنی را با مردم آفریقا و سایر شرکتهای بین المللی تقسیم می نمایند و با این کار در مسیر خلاف انحصار گرائی و رفع انحصار طلبی گام می نهند  .

 با این  تحلیل و شرایط فعلی حضور چین در آفریقا ، ادعای دولتمردان چینی با فعالیت موجود مطابقت دارد چرا که چین با حضور در عرصه های ارتباطی و مخابراتی و همچنین عرصه های راه سازی و احداث امور زیر بنائی توانسته است از یکه تازی و انحصار طلبی بسیاری از شرکتهای غربی جلوگیری نموده و در واقع ذهن دولتمردان آفریقائی را به سمت نیروهای جایگزین شرکتهای انحصار طلب غربی سوق دهد . 

در سال 2009 میلادی ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین در آفریقا در حدود
 9.33 میلیارد دلار بوده که بیشتر آن جذب سرمایه گذاری در بخش معادن و سپس در بخش ساخت و ساز گردیده در حالیکه این رقم در سال 2003 میلادی تنها در حدود 490 میلیون دلار بوده است .

          نحوه نفوذ چین در آفریقا بگونه ای بوده است که تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس از کشورهای اروپائی درخواست نمود که از مدل توسعه چین در آفریقا پیروی نموده تا بتوانند نفوذ خود در این کشورها را توسعه و تعمیق بخشند .

تونی بلر در ادامه کشورهای غربی را تشویق نموده تا نسبت به اخذ پروژه های حساس و مهم در بخش های آموزش و بهداشت کشورهای آفریقائی اقدام نموده چرا که دانش و تحصیلات پیش زمینه مبارزه و مقابله با فقر می باشد و بهداشت نیز لازمه ارتقا سطح عمومی زندگی مردم این کشورهاست . 

          در سالهای اخیر بسیاری از تحلیلگران و همچنین اصحاب رسانه های کشورهای غربی و آمریکائی به دقت ورود و مشارکت چین در روند توسعه اقتصادی آفریقا از قبیل دادن کمک های بلاعوض را زیر نظر گرفته اند .

          تحلیلگران غربی سه اشکال مهم و کلی را در نحوه حضور چین در آفریقا را بشرح ذیل بر شمردند که عبارت است از :  

1 چین کمکهای توسعه ای و همچنین وام های خود را به کشورهای جنوب آفریقا که دارای منابع سرشار انرژی بوده و از طرف دیگر به سیاست چین واحد نیز معتقد باشند ، پرداخت می کند . با این وصف چین منافع ملی خود را در همه کشورهای آفریقائی مشخص نموده و سپس اقدام به سرمایه گذاری در این کشورها می نماید . البته این تحلیل می توان به این نتیجه رسید که خواسته اصلی چین ، حضور مقتدرانه در کل قاره آفریقا می باشد ، البته عدم حضور در هر کشور آفریقائی به هر دلیلی ، پای سایر رقبای غربی را باز خواهد کرد که این امر موجب از دست دادن بازار آن کشور خاص و در نهایت کل آفریقا خواهد شد و لذا چینی ریسکی را انجام نمی دهد  .

2 چین با یک دیپلماسی غیر شفاف و با زیر پا گذاشتن قوانین زیست محیطی و ایمنی و امنیتی توانسته حضور خود را به نسبت سایر کشورهای اروپائی و آمریکا در آفریقا گسترش دهد . البته در سالهای اخیر تلاشهایی برای رعایت استانداردها و نرم های بین المللی توسط شرکتهای چینی بمنظور بستر سازی برای حضور دائمی در آفریقا صورت گرفته است .

3 عدم استفاده و یا استفاده محدود از نیروی کار بومی آفریقائی و بجای آن جذب نیروهای چینی در انجام پروژه های مختلف در آفریقا که همواره مورد مزمت کشورهای غربی واقع می شود . استفاده از نیروی کار چینی در خارج از مرزهای طبیعی این کشور بویژه در زمینه اجرای پروژه های سرمایه گذاری خارجی چین  ، دو مزیت عمده را برای این کشور در بر دارد :

 اول اینکه نیروی مستعد بکار چینی مقیم خارج از کشور و یا مهاجر را جذب نموده و در ثانی هزینه های عملیاتی اجرائی پروژه ها نیز به جیب اتباع چینی می رود و در واقع این خود نوعی بازگشت سرمایه به چین محسوب می شود

حضور چینی ها در کشورهای خارجی موجب نفوذ ورخنه فرهنگ این کشور در آفریقا نیز خواهد شد .

          حجم روابط تجاری آمریکا با کشورهای آفریقائی در ده ماهه اول سال 2010 میلادی تنها بالغ بر  94.384 میلیارد دلار بوده  در حالیکه در همین مدت زمانی چین حجم روابط خود را به 114 میلیارد دلار رسانیده است .

در زمینه کمک های توسعه ای نیز چین در سال 2011 میلادی ، کمکهایی در زمینه ساخت مدرسه ، بیمارستان ، جاده سازی ، ساخت پل ، تامین آب آشامیدنی و آموزش متخصصین در زمینه های کشاورزی و بیمارستانی به کشورهای آفریقایی داشته است.

اعطای کمک های مالی ، فناوری در کنار گسترش همکاری سیاسی باعث شده تا پکن بتواند همکاری هایی را در مورد ایجاد بازارهای جدید ، جستجوی جهانی جهت رسیدن به منابع و دسترسی به شرکای دیپلماتیک در آفریقا اعمال کند.

تازه ترین آمار منتشره از سوی موسسه اعتبارسنجی مالی فیچ ریتینگز نشان می دهد که بانک واردات و صادرات چین از سال 2001 تا سال 2010 میلادی به طور کلی 67 میلیارد و
 200 میلیون دلار وام در اختیار کشورها و مناطق آفریقایی واقع در جنوب صحرا گذاشته و فراتر از بانک جهانی به عنوان بزرگترین وام دهنده به مناطق آفریقایی شناخته شده است.

براساس این گزارش ، از سال 2001 تا سال 2010 میلادی بانک جهانی 54 میلیارد و
 700 میلیون دلار وام در اختیار کشورها و مناطق آفریقایی واقع در جنوب صحرا گذاشته که
 12 میلیارد و 500 میلیون دلار کمتر از وام ارائه شده بانک واردات و صادرات چین است .

موسسه فیچ ریتینگز عنوان می کند که پرداخت وام چین به کشورهای آفریقایی شامل هیچ شرایط سیاسی نمی شود بلکه نرخ بهره پایین و روش باز پرداخت آسانتر آن مورد استقبال کشورهای آفریقایی قرار گرفته است.

با توجه به سطح سرمایه گذاری های چین در آفریقا و فعالیتهای گسترده شرکتهای چینی در منطقه ، هم اکنون حضور بیش از یک میلیون شهروند چینی در قاره آفریقا تخمین زده شده است .

به گفته منابع یاد شده ، تا ماه ژوئن سال 2010 میلادی ، چین جمعاً بیش از سی هزار پرسنل آفریقایی را در حدود 20 رشتۀ مختلف آموزش داده و تا پایان سال 2009 میلادی ، شرکتهای چینی در آفریقا بیش از 300 هزار کارمند آفریقایی را استخدام کرده اند که در حد خود کمک به حل مسئلۀ بیکاری در این کشورها بوده است.

با توجه به موارد یاد شده ، پیش بینی می شود که نقش و فعالیتهای اقتصادی و سیاسی چین در قاره آفریقا در سالهای آتی تعمیق بیشتری یابد .

چهار اصل كمك و سرمايه گذاري هاي چين در آفريقا عبارتند از :

  1. چين براي اعطاي وام ، براي كشور هاي آفريقايي شرايط خاصي نمي گذارد .
  2. توسعه روابط خارجي چين و مستور کردن صنايع محلي آفريقا .
  3. چين نيروي كارگري خود را به بازار هاي آفريقايي اعزام مي دارد .
  4. تامين سرمايه توسط چين براي كشورهاي آفريقايي .

در پایان طبق شرايط و اوضاع كنوني آفريقا و رونق اعتبار چين در اين قاره ، به نظر مي رسد نگاه كشورهاي آفريقايي به چين بسيار عميق تر شده و تا چند سال آينده ، با حفظ روند كنوني ، اقتدار كاملي را در سطح قاره به نمايش خواهد گذاشت .

صرف نظر از برخي ايرادهاي اقدامات اقتصادي چيني ها در آفريقا -نظير كيفيت پايين كالاها- مي توان گفت كشور هاي رقيب ، از جمله آمريكا ، كشورهاي اتحاديه اروپا و ديگر كشورهاي فعال در آفريقا ، براي رقابت با چين بايد ميداني به غير از عرصه اقتصادي را برگزينند . به نظر مي رسد اقدامات امنيتي و برخي تحركات سياسي و فريبكارانه از عرصه هايي هستند كه آمريكا به آن ها چشم دوخته است.

در مجموعه علاوه بر حضور قدرتمندانه چین در قاره آفریقا می توان به تداوم این حضور به ایالات متحده آمریکا ، کشورهای اروپایی ، ژاپن ، کره جنوبی ، هند ، کانادا ، استرالیا ، برزیل ، ترکیه (بیشتر معطوف به شمال و شاخ آفریقا) ، ایران (بیشتر معطوف به شمالغربی آفریقا) و روسیه .... نیز اشاره داشت .

در حال حاضر تنها رقیب چین در منطقه هند محسوب می شود البته با یک دهه تاخیر ، زیرا مبالات تجاری چین در آفریقا دو نیم برابر هند می باشد . 

سایر کشورهایی که یا دارند دوباره وارد می شوند و یا دفعه اولشان است شامل : عربستان سعودی ، امارات متحد عربی ، ویتنام ، اندونزی ، مالزی ، سنگاپور و کوبا را می توان نام برد .

بی تردید حضور و فعالیتهای گسترده اقتصادی چین و سایر قدرتهای نوظهور در قاره آفریقا گرچه می تواند فرصتهای خوبی را برای مردم این قاره به ارمغان آورد اما در کنار آن نگرانی هایی نیز وجود دارد.

به گفته تحلیلگران سیاسی ، ورود بازیگران جدید جهانی در عرصه آفریقا و وجود برخی رقابتها میان آنها با قدرتهای سنتی در این قاره ، ممکن است زمینه ساز چالشهای جدید منطقه ای شود .

درحال حاضر نیز برخی از تحلیلگران ؛، پشت سر درگیریها و تنشهای قاره سیاه از جمله در سودان ، نیجریه ، چاد و ... ، رقابت قدرتهای جهانی و شرکتهای چند ملیتی بر سر کسب منافع بیشتر و چنگ اندازی به منابع این کشورها را می بینند.

 

    

نقشه های ذیل می تواند گواه  نفوذ جریان های بیگانه و حضور شرکت های فعال چینی در قاره آفریقا باشد .

نقشه 1 - سرمایه گذاری چین در مناطق مختلف قاره افریقا در سال 2010 میلادی


تحلیل نقشه  :

       در اواخر ماه ژوئیه سال 2010 میلادی ، پکن میزبان نشست انجمن پنج در همکاری چین و آفریقا بود ، در این نشست مقامات چین متعهد شدند تا 20 میلیارد دلار طی سه سال آینده به کشورهای آفریقایی کمک کنند . همچنین مقامات چینی در ادامه نشست متعهد به سرمایه گذاری 101 میلیارد دلاری به پروژه های تجاری در قاره آفریقا از سال 2010 میلادی شدند ، که بعضی از آنها در حال مذاکره می باشند ، علاوه بر آن در این نشست توصیه بر ساخت و ساز و معاملات منابع طبیعی شده بود که در مجموع حدود 90 میلیارد دلار بودجه برای این پروژه در نظر گرفته شد ، با این خصوص می توان گفت در سال 2010 میلادی حدود 90 درصد از فعالیت های تجاری چینی در قاره آفریقا بوده است .

طی برآورد این نشست گزیده ای از ارقام موجود به تفکیک در نظر گرفته شده که عبارتند از :

·        7.5 میلیارد دلار تعهدات نامشخص به آفریقای جنوبی و زامبیا برای پروژه های استخراج معادن در منطقه.

·        3 میلیارد دلار برای تعهدات تجاری چین به آفریقا .

·        2.1 میلیارد دلار برای پروژه های تولید محلی .

·        750 میلیون دلار برای کمک های توسعه کشاورزی عمومی .

·        50 میلیون دلار به منظور حمایت از توسعه کسب و کار کوچک ، متوسط و همچنین در  پروژه های استخراج منابع طبیعی با مشارکت بسیاری از کشورهای آفریقایی که این پروژه با انتقادهای شدیدی مواجه بوده است ، رسیدگی به کیفیت پایین برخی از ساخت و سازهای موجود ، البته از آنجایی که بسیاری از کشورهای آفریقایی فاقد توانایی مهندسی بومی برای ساخت این پروژه در مقیاس بزرگ و یا سرمایه هستند ، دولتمردان آفریقایی با در نظر گرفتن بعضی محدودیتها از این پروژه با استقبال برخورد کردند . پس
می توان گفت این پروژه ها هم برای چین از مزیت خوبی برخوردار است و هم یک نوع سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود .

   

   نقشه 2 -  نفوذ چین در آفریقا : جمعیت آفریقا (  دو تا بیش از هشتاد میلیون نفر ) : آمار چینی های در آفریقا (قرمز بالغ بر 50000 نفر ، رنگ بنفش بالغ بر 10000 تا 50000 نفر ، رنگ آبی بالغ بر 3000 تا 10000 نفر ، رنگ زرد بالغ بر 3000 نفر می باشد) و فعالیت های اصلی عبارتند از (ساختمان ،  نفت ، پالایشگاه ، صنعت ، معادن ، چوب ، پارچه ، مخابرات،تجارت ،کشاورزی و ماهیگیری ) : سرمایه گذاری در منطقه از پنج تا 990 میلیون دلار تخمین زده شده است )

 

نقشه 3 - نمایش حوزه نفوذ چین و ایالات متحده آمریکا در منطقه

 و تعادل حضور ایالات متحده آمریکا و چین در  مناطق جنوب غرب قاره آفریقا

 

                           

نقشه 4 - نمایش حوزه حضور کارگران و تامین فن آوری تجهیزات نظامی و همکاری چین در منطقه و تبادل خدمات و ساخت کارخانه و استخراج مواد خام طبیعی و بهره برداری از آن (رنگ زرد )  و نقش بریتانیا( رنگ قرمز )و فرانسه ( رنگ آبی )در قاره آفریقا

                                                           

نقشه 5 - حوزه نفوذ شرکت های فرانسوی ( رنگ آبی ) فعال ترین شرکتها در منطقه ، شرکت های بریتانیایی ( رنگ قرمز ) و شرکت های چینی ( رنگ زرد ) در قاره آفریقا

 

مناسبات چین و اتیوپی در گذر زمان

 

روابط فی مابین چین و اتیوپی طبق ارزش های مشترک و تمدن غنی طرفین از سابقه طولانی برخوردار است ، همان گونه که در تاریخ آمده هر دو از تمدن های باستانی و تاریخ طولانی خود بسیار آگاه هستند.

          با بررسی تاریخ می توان دریافت مناسبات دیپلماتیک طرفین از سال 1970 میلادی پایه ریزی و اجرا شده است . همانگونه که در تاریخ مشهود است دو کشور در نوامبر سال 2012 میلادی چهلمین سالگرد آغاز مناسبات خود را جشن گرفتند . این جشن به منظور پایبندی متقابل به ارزشها و دخالت نگرفتن در امور داخلی کشورها و ایجاد همزیستی مسالمت آمیز تعریف شده است .

تاریخچه :

          تاریخ دقیقی از آغاز روابط میان چین و اتیوپی در دست نیست ،It is not precisely known when China and Ethiopia first made direct contact.   Pankhurst Richard کارشناس مسائل اتیوپی بر این معتقد است ، آغاز مناسبات فی مابین چین و اتیوپی از زمان تجارت سلسله تانگ ( 618 907 ) در شاخ آفریقا  برآورد می شود . تجارت در آن زمان به طور غیر مستقیم ولی در سواحل سومالی صورت می گرفته است ، از آن دوره به بعد ، نه تنها اتیوپی و شاخ آفریقا مورد توجه بازرگانان چینی قرار گرفت ، بلکه آنها با مردم ساحل آفریقای شرقی نیز وارد تجارت شدند ، تجارت آنها بیشتر برای به دست آوردن عاج فیل، شاخ کرگدن، مروارید ، مشک ، بردگان آفریقایی و غیره بوده است . Starting in the Yuan dynasty the Chinese began to increasingly trade directly with Africans, which is attested not only in contemporary documents, but from archeological finds of Chinese coins and porcelain. [ 4 ]

در زمان  سلسله یوان مناسبات تجاری چین و آفریقا رشد فزاینده ای از خود نشان داد ، همانگونه که در اسناد و سکه های چینی یافته شده باستان شناسان مشهود است در آن زمان تجارت به صورت مستقیم میان بازرگانان چینی و آفریقایی انجام می گرفته است .

Despite this early commercial contact, neither side showed much interest in diplomatic activity with one another until the twentieth century. با بررسی تاریخ و مشاهده مناسبات موجود در فعالیت های تجاری فی مابین می توان دریافت ، گذشته روابط طرفین در تجارت خود گویایی آغاز فعالیت سیاسی تا قبل از قرن بیستم میلادی محسوب می شده است .

در زمان اشتغال اتیوپی توسط اشغالگران ایتالیایی ، چین یکی از پنج کشوری بود که این استعمار را به رسمیت نشناخت .

در دوران حاکمیت مینگسو هیلا سلاسی روابط میان چین و اتیوپی از جایگاه خوبی برخوردار نبود .

در سال 1967 میلادی با حمایت های چین ازChinese support for the Eritrean Peoples Liberation Front contributed to tension from 1967. جبهه آزادیبخش مردم اریتره بر گسترش تنش در مناسبات طرفین کمک شایانی نمود . However, the two countries established diplomatic relations on 1 December 1970 when China agreed to recognize Eritrea as Ethiopian, in exchange for Haile Selassies recognition of Taiwan as Chinese. ولی با این وجود ، در دسامبر سال 1970میلادی مناسبات دیپلماتیک دو کشور با به رسمیت شناختن الحاق اریتره به اتیوپی مسیر تازه مناسبات کلید خورد . همچنین در ازای حمایت چین از به رسمیت شناختن اریتره به اتیوپی ، هیلا سلاسی تایوان را به عنوان اراضی چین به رسمیت شناخت . Relations improved for a short period after the Ethiopian revolution of 1974, but became strained as the Ethiopian military junta developed increasingly close ties with the Soviet Union .

روابط میان چین و اتیوپی پس از یک وقفه کوتاه به خاطر انقلاب مردمی اتیوپی دوباره از  سال 1974 میلادی مسیر تازه ای را رو به بهبود پیش گرفت . طولی نکشید با نزدیک شدن حکومت نظامی اتیوپی به اتحاد جماهیر شوروی و توسعه مناسبات به طور فزاینده مجددا روابط میان چین و اتیوپی تیره و تار شد .

در سال 1991 میلادی ، پس از به قدرت رسیدن حزب جبهه دموکراتیک انقلاب مردمی اتیوپی روابط میان چین و اتیوپی مسیر تازه ای را شروع کرد . روابط فی مابین به طور پیوسته انجام پذیرفت ، آغازین این روابط در واقع زمینه ساز بهبود اقتصادی اتیوپی و افزایش تماسهای دیپلماتیک رو به رشد و گسترش تجارت و سرمایه گذاری چین در منطقه شد .

 

روابط اقتصادی فی مابین چین و اتیوپی :


          همکاری اقتصادی و فنی میان چین و اتیوپی از سال 1971 آغاز شد و تاکنون چین توانسته است خدمات قابل توجه ای را برای کشور اتیوپی به انجام برساند که میتوان به ساخت : بزرگراه ها ، ایستگاه دامپزشکی ، ایستگاه برق و پروژه های تامین آب مصرفی و غیره اشاره داشت .

در سال 1986 میلادی شرکت های چینی طبق تعهدات فی مابین دو کشور فعالیت خود را در اتیوپی آغاز کردند .

در آمار موجود ارزش تعهدات اقتصادی طرفین تا پایان سال 2002 میلادی بالغ بر 710،67 میلیون دلار آمریکا تخمین زده شده است .

عمده شرکت های چینی فعالیت در اتیوپی در امور صادارت و واردات به طور عمده عبارتند از:

1.      شرکت واراد کننده تجهیزات مهندسی

2.      شرکت گروه فنی مهندسی سازه پل بزرگراه ها

3.       شرکت مهندسی حفاظت از آب و برق آبی

4.       شرکت واردات و صادرات صنایع حمل و نقل

5.       شرکت مهندسی Wanbao

6.       شرکت ساخت و ساز

7.       دفتر حفاری نفت Zhongyuan

8.       شرکت بین المللی جیانگشی

9.      گروه نساجی دالیان JINZHOU  و غیره .....  

با این حال ، هر چند اتیوپی با بهر گیری از سرمایه گذاری چین سعی بر توسعه و تقویت توان اقتصادی خود در منطقه دارد ، ولی این جریان سرمایه گذاری چین به طور مساوی در منطقه به اشتراک گذاشته نمی شود . سرمایه گذاران چینی ضمن بررسی محیطی در منطقه ، بیشتر سرمایه خود را معطوف به  تعاونی های داخل آدیس آبابا و منطقه دولت ارومیا در نظر گرفته است . البته قابل توجه این است که از مجموع شرکت های مستقر در اتیوپی ،  78 درصد آن متعلق به آدیس آبابا و حدود 9 درصد آن در منطقه ی دولت ارومیا و 13 درصد ان در مناطق مختلف اتیوپی مستقر می باشند .

از مجموع 103 شرکت سرمایه گذار چینی در اتیوپی ، 53 درصد در داخل منطقه آدیس آبابا قرار گرفته در حالی که 30 درصد در دولت منطقه ای ارومیا فعال هستند . علاوه بر این ،
 22 درصد از شرکت های کوچک و متوسط
​​ دولت چین در اتیوپی به طور کامل عملیاتی و 78 درصد باقیمانده آن نیمه عملیاتی می باشند .

به طور کامل از مجموع کارگران فعال در شرکت های سرمایه گذار چینی در مناطق مختلف اتیوپی  ، 44 درصد تمام وقت و 56 درصد پاره  وقت می باشند .

سال 1956 میلادی ، آغاز گر تجارت دو جانبه بین چین و اتیوپی محسوب می شود . در سال 2002 میلادی ارزش کلی تجارت دو کشور بالغ بر  100،12 میلیون دلار آمریکا بود و تخمین صادرات چین به اتیوپی بالغ بر  96،43 میلیون دلار آمریکا برآورد شده بود و واردات انجام گرفته بالغ بر 3،69 میلیون دلار آمریکا اعلام شده است .

صادرات عمده چین به اتیوپی بیشتر تجهیزات و قطعات فناوری صنعت نور ، آهن آلات و مصالح ساختمانی ، قطعات برقی مکانیک و تجهیزات پزشکی و محصولات شیمیایی و غیره می باشد.

با وجود مناسبات اقتصادی طرفین و نقش کلیدی چین در بازسازی کشور اتیوپی ، می توان به این نگته اشاره داشت ، سطح روابط اقتصادی میان دو کشور از جایگاه بالایی برخوردار است ، در این میان می توان به دو عامل مستحکم در گسترش مناسبات اقتصادی طرفین اشاره داشت :

·       برقراری نشست های دیپلماتیک میان مسئولین عالی رتبه کشوری

·       امضاء توافق نامه های دو جانبه در اجرای امور اقتصادی منظم در منطقه

          البته رابطه تجاری موجود در منطقه در چند سال اخیر رشد قابل توجه ای داشته است ، نمونه بارز آن تعیین تعرفه حقوق آزاد در منطقه برای تجار و سرمایه گذاران چینی در کشورهای آفریقایی می باشد .

در سال 2009 میلادی ، ارزش تجارت طرفین بالغ بر 1.5 میلیارد دلار آمریکا بوده است . Chinese investment in Ethiopia is showing significant expansion in both quality and quantity, and it currently stands at over US $ 1 billion. پس می توان گفت سرمایه گذاری چین در اتیوپی در سالهای اخیر گسترش قابل توجهی از نظر کیفیت و کمیت در منطقه داشته است . اما برآورد مبادلات تجاری با ایالات متحده بیش از 1 میلیارد دلار تخمین زده شده است . Chinese companies have invested in areas as diverse as cement and glass factories, manufacturing mainly in textile and pharmaceuticals, and in areas of mining.

شرکت های چینی در اتیوپی در زمینه های گوناگون فعالیت قابل توجه ای از خود نشان
داده اند که  می توان به : ساخت کارخانه های سیمان و سرمایه گذاری در صنایع نساجی و داروسازی ، ایجاد دکل های استخراج نفت و غیره اشاره داشت .
They have generated substantial job opportunities and Ethiopia has also benefited from the transfer of technology.

In addition, China has also provided an impressive development program to Ethiopia on the basis of mutual respect and understanding and on the principle of non-interference.          علاوه بر این ، چین برنامه توسعه چشمگیر در منطقه به اجرا گذاشته است ، بر این اساس It has provided soft and interest free loans as well as grants for project development. می توان به ارائه وام های بلند مدت و بدون بهره و همچنین کمک های مالی برای توسعه پروژه های مهم در منطقه اشاره نمود .

It has been involved in the infrastructure including roads, hydroelectric power, telecommunications, water development, and manufacturing as well as other areas. در زیر ساخت های منطقه می توان به : ساخت  جاده ها ، ایجاد توربین های آبی برای تولید برق ، بازسازی تلفن و ارتباطات بین المللی ، ساخت تصفیه آب و همچنین حضور در بازسازی دیگر مناطق کشور اتیوپی حضور فعال از خود نشان داده است .

یکی دیگر از کمک های اساسی چین به اتیوپی ، کمک های همه جانبه برای ریشه کن کردن فقر در منطقه و همچنین کمک به دستیابی اتیوپی در اهداف اقتصادی مشخصه و ایجاد زمینه رشد اقتصادی در سالهای آینده آن کشور می باشد .

درادامه کمک های انسان دوستانه اقدام به اعزام پزشکان متعدد (PRC) به اتیوپی نموده است ، ایشان با مستقر شدن در بیمارستان ها و مراکز پزشکی مختلف در سراسر کشور اقدام به خدمات پزشکی در منطقه می کنند . همچنین در تداوم این کمک رسانی نسبت به تامین تجهیزات پزشکی و داروهای مبارزه با بیماری مالاریا و تلاش برای ریشه کن کردن مالاریا اقدامات قابل توجه به اجرا در آورده است .

China has proved a strong contributor to social sector development as well.          چین در تعهدات خود در منطقه از هیچ گزینه ای خارج نشده است ، در این میان می توان به یکی از موثرترین آنها که توسعه بخش های اجتماعی و ارائه بورس های تحصیلی متعدد می باشد اشاره داشت و طی خبر های واصله هر سال نسبت به سال گذشته بر تعداد آنها افزوده می گردد . It has provided generous contributions to the construction of vocational, technical and training colleges in various parts of the country, and numerous volunteer trainers and teachers at different levels. ادامه این کمک رسانی به همین جا ختم نمی شود بلکه یکی دیگر از خدمات اجتماعی چین در منطقه ، کمک در ساخت کالج های فنی و حرفه ای ، فنی و آموزشی در نقاط مختلف کشور
می باشد که در میان دولتمردان منطقه بسیار قابل توجه بوده است . البته لازم به ذکر است پس از ساخت مراکز اموزشی گروهی از مربیان ، اساتید و معلمان متعهد چینی به صورت داوطلب  برای تدریس در سطوح مختلف تحصیلی به این کشور اعزام و در امور آموزشی انجام وظیفه می کنند .

در تداوم این فعالیت ها می توان به این نکته اشاره داشت که بسیاری از روزنامه نگاران اتیوپی دوره های تخصصی خود را در دانشگاه ها و کالج های چینی آموزشهای لازم را فرا گرفته و در شکوفایی فن و اصول خبرنگاری در خبرگزاری اتیوپی (ENA ) و آژانس چینی(Xinauhu ) ، را غیره را ارتقاء بخشیده اند .

طی امضاء توافق نامه دوجانبه میان اتیوپی و چین مذاکراتی پیرامون گسترش صنعت جذب توریست میان طرفین و تشویق گردشگران چینی به بازدید از اتیوپی صورت گرفته است . The potential for expanding bilateral relations in this area are enormous. در تداوم گسترش مناسبات دوجانبه میان چین و اتیوپی فعالیت های بی شماری میان دو کشور صورت گرفته که قابل توجه و تحلیل کارشناسی دارد . The capacity of the Chinese people to travel abroad is growing rapidly and is expected to reach tens of millions. طی بررسی های بعمل آمده تمایل مردم چین برای سفرهای خارجی به سرعت در حال افزایش است ، انتظار می رود در سالهای آینده جمعیت علاقه مندان به سفرهای خارجی بالغ بر  ده ها میلیون نفر برسد .

The establishment of the China-Africa Co-operation Forum (FOCAC) in 2000, and Ethiopias co-chairmanship of the Forum (2003-2006), gave a substantial impetus to the comprehensive and sound relations and understanding that exist between Ethiopia and China. در سال 2000 میلادی ، چین انجمن همکاری  (FOCAC) در آفریقا را تاسیس کرد ، پس از تاسیس انجمن یک دوره سه ساله (2003-2006 میلادی )  ریاست آن به عهده کشور اتیوپی قرار گرفت . 

   انگیزه اصلی چین از تاسیس این انجمنForum on China–Africa Cooperation (FOCAC)  در واقع مستحکم کردن روابط میان دولت چین و دول آفریقایی بوده است تا از این طریق در گسترش مناسبت میان طرفین به منظور تامین  خواسته ها و نیاز های موجود دست پیدا کند .

در حال حاضر Economic development in Ethiopia relies heavily on the development of closer economic links between Ethiopia and China, as well as with other countries, including India. توسعه اقتصاد اتیوپی شدیداً متکی بر توسعه سرمایه گذاری و اقتصاد آینده چین و دیگر کشورهای مطرح همچون هند در اتیوپی دارد .The relationship with China has provided countries like Ethiopia with economic development that they can really own themselves.

سیاست های اقتصادی چین در منطقه در واقع بر پایه ترویج اصول منافع متقابل و تعهد جدی به یک سناریوی برنده برنده در روابط دو جانبه استوار است . Chinas readiness to stay away from insistence on the concept of conditionality underlines its understanding of Ethiopias need to own its own economic development strategy. آمادگی چین برای دور ماندن از مفهوم مشروط نیاز های اتیوپی و درک استراتژی خود در منطقه به منظور توسعه اقتصادی آن استوار است. This indeed explains why relations between China and African countries including Ethiopia, have become so close and successful, as exemplified in FOCAC.

این سوال مطرح است که چرا روابط بین چین و کشورهای آفریقایی از جمله اتیوپی بسیار نزدیک و موفق بوده است ؟

علت تاسیس انجمن Forum on China–Africa Cooperation (FOCAC) در منطقه و نقش آفرینی آنها در گسترش مناسبات میان طرفین بسیار قابل توجه و موثر بوده است .

در کل سه دیدگاه مهم و آموزنده  در مناسبات میان چین و اتیوپی نقش اصلی را ایفا
می کرده است :

تبادلات تجاری چین و دول آفریقایی بسیار آموزنده است . اما در نظر داشتن یک دید روشن از این موضوع لازم است به سه نقطه اصلی از دیدگاه یک کشور آفریقایی واقعی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد .

 به عنوان مثال ، در پنج سال گذشته ، نرخ رشد سالانه  اقتصاد اتیوپی قابل توجه و پایدار بوده است . حضور فعال سرمایه گذاران خارجی بالاخص چین در اتیوپی از سال 2000 میلادی به سرعت تبدیل به یک جبهه مستقر برای تغییر موقعیت کنونی اقتصاد اتیوپی قابل توجه و بررسی است  . با توجه به این واقعیت که اتیوپی ذینفع از جذب برخی سرمایه های چینی و اجرایی شدن برخی پروژه های توسعه تعاون منطقه بوده است .

این سوال مطرح است که : چرا برخی از نرخ های رشد و جذاب سرمایه گذاری های در اتیوپی به چین نسبت داده شده است ؟

پاسخ این است طی بررسی های به عمل آمد در این موضوع می توان به این نتیجه رسید که در همه گزینه ها می توان رد پای سرمایه گذاران چینی و مشارکت فعال شرکتهای چینی در اقتصاد اتیوپی را مشاهده کرد .

 در بحث کارشناسان ارشد اقتصادی ، در واقع پیروی اتیوپی از فن آوری بسیار با ارزش و اشتغال زای سرمایه گذاران مختلف چینی در توسعه اقتصاد اتیوپی برای رسیدن به مقصد وابسته به مدل اجماع از پکن بوده است .

What has been particularly impressive about the Government and Party of the Peoples Republic of China is that it has been prepared to offer so much to Ethiopia even before completing its efforts to lift its own people out of poverty.در مجموع این نکته قابل توجه است که  دولت و حزب جمهوری خلق چین از هیچ گزینه ای دریغ نکرده است و برای حضور شرکت های سرمایه گذار چینی در منطقه سعی و تلاش خود را برای مهار فقر در منطقه به اجرا گذاشته است و از این رو می توان گفت چین یک شریک قابل اعتماد برای دولت اتیوپی بوده است. And Ethiopia will not forget its generosity.

 [ edit ] Direct aidکمک های مستقیم چین به اتیوپی

Chinese aid to Ethiopia has included dispatch of medical teams and teachers, and educational scholarships for Ethiopian students in studying in China. [ 8 ] In December 2008, Chinas vice minister of education stated that China would soon open a vocational school in Ethiopia, with plans to enroll 3,000 students learning skills including engineering, automobile, architecture and construction. [ 17 ] In June 2009, the Chinese ambassador assisted in laying the foundation stone for the Tirunesh Dibaba Beijing Hospital, planned as a modern hospital 6000 square meters in size with 100 beds.          کمک های چین به اتیوپی به همین جا ختم نمی شود بلکه در مسائل بهداشت و آموزش نقش بسزایی از خود نشان داده است طی بررسی های انجام شده دولت چین اقدام به اعزام تیم های پزشکی و معلمان خبره ، دادن بورس های تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان اتیوپیایی و غیره را شامل می شود .

در دسامبر سال  2008 میلادی ، معاون وزیر آموزش و پرورش چین اظهار داشت :

چین به زودی اقدام به تاسیس مدرسه حرفه ای در اتیوپی خواهد نمود . در آمار موجود این مدرسه توان پذیرای 3000 دانش آموز اتیوپیایی را برای فراگیری مهارت ها از جمله فنی و مهندسی  خودرو سازی ، معماری و ساخت و ساز را خواهد داشت .

  در ژوئن سال 2009 میلادی ، سفیر جمهوری خلق چین ( Gu Xiaojie ) در اتیوپی  مقدمات تاسیس بنای Dibaba Beijing Hosipital را تشریح کرد ، این بیمارستان مدرن در زمینی به متراژ 6000 متر مربع با گنجایش 100 تخت ساخته خواهد شد ، دولت چین کلیه بودجه ساخت و ساز و تجهیزات و ابزار پزشکی را تقبل خواهد کرد ، این بیمارستان به نام خانم تیرونش دیبابا (Ms. Tirunesh Dibaba) دونده مطرح اتیوپیایی بنا خواهد شد ، این دونده نامی اتیوپی موفق به کسب دو مدال طلا از بازی های المپیک 2008 میلادی پکن شده بود .

 [ edit ] Investment and tradeسرمایه گذاری و تجارت چین در اتیوپی

By 2009, direct Chinese investment in Ethiopia had reached US$900 million. [ 3 ]          در سال 2009 میلادی ، سرمایه گذاری مستقیم چین در اتیوپی به 900 میلیون دلار آمریکا رسیده بود .

          در سال 2000 میلادی Exports from Ethiopia to China have grown from negligible levels before 2000 to around US$130 million in 2006, primarily in raw materials such as partially finished leather.، صادرات مواد خام و چرم اتیوپی به چین تقریباً بالغ بر 130 میلیون دلار آمریکا تخمین زده شده است .

در همین حال ، در سال 1996 میلادی ، صادرات چین به اتیوپی بالغ بر 50 میلیون دلار امریکا برآورد شده است ، اما با بررسی اسناد و مدارک موجود در سال 2006 میلادی ، حجم صادرات ( لباس ، ماشین آلات ، تجهیزات الکترونیک ) چین به اتیوپی بالغ بر 430 میلیون دلار امریکا رسید . تجارت رو به رشد میان چین و اتیوپی بسیار قابل تامل و بررسی است .

درBy 2009 bilateral trade had grown to $1.3 billion, with Ethiopian exports encouraged through special quota and tariff arrangements on many goods. [ 3 ] In a paper prepared for the OECD , economist Tegegne Gebre Egziabher of Addis Ababa University notes that in the short term, cheap Chinese imports may have damaged local producers. سال 2009 میلادی تجارت دو جانبه به 1،3 میلیارد دلار آمریکا رسیده بود ، این رشد صادراتی به اتیوپی در واقع تشویق بازرگانان و ارائه سهمیه ویژه و ایجاد تعرفه های اقتصادی فی ما بین برای بسیاری از کالاها منظور شده است .

در مقاله سازمان توسعه همکاری اقتصادی :

(Organisation for Economic Co-operation and Development)

OECD ، آقای Tegegne Gebre Egziabher یکی از اقتصاددانهای دانشگاه آدیس آبابا آمده است ، در آینده نزدیک با واردات ارزان چینی به کشور  شاهد آسیب شدید تولید کنندگان محلی خواهیم بود .

However, the longer term benefit may be to stimulate improvements in efficiency and quality. با این حال ، ممکن است در دراز مدت با حمایت و پشتیبانی تولید کنندگان داخلی در بهره گیری از کیفیت استاندار جهانی وChinese investment in local infrastructure may assist towards this outcome. [ 28 ] سرمایه گذاران چینی در زیرساخت های محلی به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم .

اهداف حمایتی اتیوپی از سرمایه گذاری چین در منطقه

          اهداف اصلی اتیوپی از امضاء توافقنامه های مکرر با سرمایه گذاری شرکت های چینی در منطقه در واقع نزدیک شدن به تکنولوژی روز بر اساس استانداردهای جهانی می باشد . از این رو  به منظور افزایش اشتغال و ایجاد کار برای مردم منطقه از هر دانش و تجربه ای برای شکوفا شدن کشور از تمام استعداد ها و توانایی هایی ارزی داخلی و خارجی استفاده لازم را می برد .

در نتیجه می توان گفت در مناسبات چین و اتیوپی و شرایط مساعد حاکم در منطقه ، فعالیت شرکت های سرمایه گذار چینی در منطقه سیر سعودی خود را در پیش گرفته است که نکات ذیل حائز اهمیت است :

1.      تجزیه و تحلیل در مالکیت و سرمایه انسانی

2.      مدیریت تولید و عملیات

3.      عوارض صادرات

4.      نقل و انتقالات فن آوری و تکنولوژی

5.       بهره وری محیطی

6.       ارز مبادلات

7.       اثرات محلی و منطقه ای

8.      ، اثرات زیست محیطی

          با این حال ، از آنجا که تجزیه و تحلیل بر اساس مطالعات منطقه ای نیاز به توافقات طرفین دارد لذا در کل نمی توان فقط به سرمایه گذاری های چین در اتیوپی متوسل شد . بلکه دولت در صدد است از هر کمک خارجی دریغ نکرده و برای بهبود و تقویت زمینه پیشرفت بر پایه استاندار جهانی مسیر رو به رشد خود را تداوم بخشد .

          در نتیجه می توان به این نکته اشاره داشت که جذب سرمایه های خارجی در منطقه در واقع کلید رفع مشکلات و رسیدن به توانایی های همه جانبه از منظر مختلف عبارت است از : :

·       دستیابی به امکانات آموزشی

·        ارائه خدمات زیرساخت

·        قابلیت های فنی محلی

·        توسعه مالی محلی بازارها

بدین ترتیب برای نتیجه گیری بهتر از تحلیل ارائه شده اقدام بایسته ای در ایجاد زمینه مطالعات محیطی در منطقه جامع عمل پوشاند .

 

 

 

 

 

گاهشمار دیدار های  [ edit ] Official contacts and treatiesرسمی مقامات

·       Chinese premier Zhou Enlai visited Ethiopia in January 1964. [ 6 ] The Ethiopian emperor Haile Selassie visited Beijing in October 1971, where he was received by Mao Zedong . [ 7 ] Qian Qichen , Chinas vice-premier and minister of foreign affairs, visited Ethiopia in July 1989, January 1991 and January 1994. در ژانویه سال 1964 میلادی ، آقای  Zhou Enlai  از اتیوپی بازدید به عمل آورد .

·       در اکتبر سال 1971 میلادی در اکتبر سال 1971 میلادی ، آقای Haile Selassie پادشاه اتیوپی از پکن بازدید به عمل آورد.

·       در ژوئیه سال 1989 میلادی ، آقای Qian Qichen نخست وزیر و وزایر امورخارجه چین از اتیوپی بازدید به عمل اوردند .

قابل توجه :  5۶  سال پیش در روز 18 آوریل سال 1955 میلادی نخستین کنفرانس کشورهای آسیایی و آفریقایی در شهر باندونگ در جزیره جاوه کشور اندونزی برگزار شد.

در این کنفرانس که به کنفرانس باندونگ مشهور شد 29 کشور از جمله چین مائو ، هند نهرو ، اندونزی سوکارنو و حتی الجزایر که هنوز مستقل نشده بود ، شرکت داشتند.

حضور آفریقا در باندونگ چشمگیر نبود زیرا بخش اعظم این قاره هنوز مستعمره بود و تنها کشورهای مصر ، اتیوپی و لیبریا در آن زمان مستقل بودند.

این 3 رهبر مسائل اتحاد کشورهای فقیر ، مبارزه علیه استعمار و تبعیض نژادی ، مبارزه علیه رژیم نامشروع اسرائیل و نیز برقراری روابط تجاری عادلانه میان کشورهای توسعه یافته و کشورهای فقیر را مطرح کردند.

به مناسبت کنفرانس باندونگ جنبش غیرمتعهدها به وجود آمد.

به این ترتیب ، در روز 18 آوریل سال 1955 میلادی نخستین کنفرانس کشورهای آسیایی و آفریقایی در باندونگ اندونزی برگزار شد.

این کنفرانس موجب ظهور جنبش غیرمتعهدها شد که به هیچ یک از 2 ابرقدرت آمریکا و اتحاد شوروی وابسته نبود.

·       در ژانویه سال 1991 ، 1994و Chinese president Jiang Zemin visited in May 199[ 8 ]مه سال 1996 میلادی آقای Jiang Zemin رئیس جمهوری چین از اتیوپی بازدید به عمل آورد .

·       در ژوئن سال 1994 میلادی آقای Tsadkan Gebre Tensay رئیس ستاد کل اتیوپی از چین دیدن کرد .

·       در نوامبر سال 1996 میلادی ، آقای General Liu Jingsong فرمانده نظامی لان جو از مناطق اتیوپی بازدید بعمل آورد .

·       در نوامبر 2002 میلادی ، آقای Abadula Gewed  وزیر دفاع ملی اتیوپی  برای دیدار با مسئولین به چین رفت .

·       In June 2001 the Ethiopian deputy foreign minister visited Beijing, where he expressed support for the " One China " principle in the dispute with Taiwan . [ 9 ] In December 2003, Chinese premier Wen Jiabao visited Ethiopia to attend the opening of the China-Africa Cooperation Forum . در ژوئن سال 2001 میلادی ، آقای Tekeda Alemu معاون وزیر امور خارجه اتیوپی به منظور حمایت از چین واحد   "One China" بر سر اختلافات الحاق تایوان به چین ، پکن سفر کردند .

·       در دسامبر سال 2003 میلادی ، آقای Wen Jiabao  به منظور شرکت در افتتاح انجمن همکاری دوجانبه چین و اتیوپی ، به اتیوپی سفر کردند .

·       In December 2004, the heads of the Ethiopian and Chinese legislatures met in Beijing and in a joint statement said that the two counties wish to expand all aspects of cooperation. [ 10 ] In May 2007, Chinas Assistant Minister of Commerce Wang Chao visited Addis Ababa and signed a debt relief agreement worth US$18.5 million. [ 11 ] In February 2008, the Chinese minister of construction met his counterpart in Addis Ababa, and reemphasized the commitment of the two governments to cooperation. در دسامبر سال 2004 میلادی ، آقایان  Wu Bangguo  رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین و Mulatu Teshome رئیس مجلس فدرال اتیوپی  طی دیداری در پکن پیرامون گسترش همکاریهای همه جانبه بیانیه مشترکی را صادر کردند .

·       در اوت سال 2005 میلادی ، نخستین گروه خدماتی چین وارد آفریقا شد این گروه 12 نفره جوان چینی به سرپرستی خانم فن آر 28 ساله وارد اتیوپی شدند .

·       در ماه مه 2007 میلادی ، معاون وزیر تجارت چین آقای Wang Chao  به منظور امضائ توافق نامه حل مشکل بدهی اتیوپی به ارزش  18.5 میلیون دلار آمریکا از ادیس آبابا بازدید به عمل آورد .

·       در فوریه 2008 میلادی ، وزیر مسکن چین با همتای اتیوپیایی خود آدیس آبابا ملاقات کرد، در این نشست وزیر مسکن اتیوپی  از مشارکت شرکت های ساخت و ساز چینی در بهبود زیرساخت های اتیوپی استقبال به عمل آورد.

·       در نوامبر 2008 میلادی ، رئیس کمیته کنگره ملی خلق چین از اتیوپی بازدید به عمل آورد ، در این سفر ملاقاتهای با مقامات ارشد اتیوپی و رهبران سیاسی از جمله رئیس جمهور Girma Wolde-Giorgis پیرامون ارائه راه کارهای تقویت همکاری های اقتصادی فی مابین به توافقاتی به عمل آمد .  

 

 

 

گاهشمار موافقت نامه های امضاء شده :

·       در 24 نوامبر سال 1970میلادی ، با صدور اطلاعیه ای مشترک بر ایجاد روابط دیپلماتیک جمهوری خلق چین و اتیوپی تاکید شد .

·       در سال 1971 میلادی همکاری اقتصادی و فنی میان چین و اتیوپی آغاز شد .

·       در طی سالهای 1977 - 1982 میلادی روابط دو کشور تیره شد .

·       امضاءتوافق همکاری های اقتصادی وفنی میان چین واتیوپی (1971،1988و2002 میلادی).

·       امضاء توافق تجاری چین و اتیوپی (1971، 1976میلادی ) .

·        امضاء پروتکل تجاری چین و اتیوپی (1984،1986،1988 میلادی).

·       امضاءتوافق ارتقاء متقابل وحمایت از سرمایه گذاری دو جانبه چین و اتیوپی (1988میلادی).

·       از سال 1974 میلادی تا سال 2002، میلادی ، چین با اعزام 12 تیم پزشکی به اتیوپی موافقت به عمل اورد (معلق در سال های 1980 1985میلادی ) که هر تیم متشکل از 15 پرسنل پزشکی بود .

·       در سال 1988میلادی ، توافقنامه همکاری های فرهنگی و بازدیدهای متقابل توسط هیئت فرهنگی و اجرای گروه در زمینه فرهنگی میان دو کشور به امضاء رسید .

·       از سال 1988 میلادی ، هر سال چین به 10 نفر از دانشجویان اتیوپیایی بورسیه تحصیلی اهداء می کند . طی امار بدست آمده تا سال 2002 میلادی ، تعداد دانش آموزان اتیوپی در حال تحصیل در چین  69 نفر برآورد شده است .

·       امضاء توافق تجارت و همکاری های اقتصادی و فنی چین و اتیوپی (1996میلادی).

·       در سال 2000 میلادی ، توافقاتی پیرامون توسعه آموزش های فنی و حرفه ای اموزش میان وزارت کشاورزی و آموزش و پرورش دو کشور به عمل آمد .

·       از ژوئن سال 2001 میلادی ، تیمی از معلمان چینی برای آموزش و پرورش دوره های کوتاه مدت و بلند مدت فنی و حرفه ای برای آموزش دانش آموزان اتیوپیایی به این کشور اعزام شد .  ( در آمار ارائه شده در حال حاضر 49 معلمان متخصص در آموزش و پرورش فنی و حرفه ای روستایی و 23 معلم برای آموزش حرفه ای شهری مشغول به تدریس در اتیوپی هستند .)

·       در ماه مه 2009 میلادی ، توافقنامه حذف مالیات مضاعف میان دو کشور به امضاء رسید تا از این طریق بر تجارت و سرمایه گذاری در منطقه افزوده شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع :

·        همگرايي چين و آفريقا نوشته :  على تتماج

http://www.basirat.ir/news.aspx?newsid=3165

  • سیاست آفریقایی چین ژانویه 2006

http://translate.google.com/translate?hl=fa&sl=en&tl=fa&u=http%3A%2F%2Fwww.fmprc.gov.cn%2Feng%2Fzxxx%2Ft230615.htm

  • آشنایی با نخستین سرپرست گروه داوطلبان جوان چینی در آفریقا

http://persian.cri.cn/381/2009/12/03/1s102892.htm

·        تیتو،ناصر و نهرو در کنفرانس باندونگ

http://queer.persianblog.ir/post/38/

·                    Organisation for Economic Co-operation and Development) OECD(

http://en.wikipedia.org/wiki/OECD

·        http://www.focac.org/eng/

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
---
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1174
Visitorsofday : 39
Visitorsofpage : 208180
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 0.8593

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت